Anasayfa / Geliştiren Videolar / Sakın hayalinden vazgeçme / (Video)

Sakın hayalinden vazgeçme / (Video)

Dünyaya yön verenler yola çıktıklarında “hayalci olmakla” suçlanmıştır ama hayatları pahasına vazgeçmemiştir. İşte ´öleceğini bilsen de hayalinden vazgeçme diyen güzel bir hikaye:

İnsan idealleri ile yaşar. Kimimiz bu dünyada fedakarlık yaparak inançlarımız doğrultusunda hedeflerimize ulaşmaya çalışır, kimimiz de iyi bir ev, araba ya da kariyeri kendimize amaç ediniriz… Ulvi idealleri olanlar da vardır… İnsanlığa büyük hizmetleri dokunan bilim adamları, liderler ve sanatçıların gerçekleştirdikleri idealleri dünyayı daha güzel hale getirir… Kısacası hemen hemen herkesin bir ideali vardır ama idealden önce hayaller gelir… Bir düşünür “İnsan, hayallerinin peşinde koşan hayvan” derken ne kadar da haklı…

Hayal kurmak bu kadar önemliyken, ´hayalcilik´ hemen her toplumda adeta suç olmuştur. Dünyaya damgasını vuran bilim adamları, lider ya da sanatçılar yola çıkarken hep “hayal kurmak”la suçlanmıştır. Hayalleri için mücadele ederken, hayatlarından vazgeçenler, ideallerini gerçekleştiremezse bile ortaya koydukları eylemleriyle ´hayalci´ diyenlere anlamlı bir cevap vermiştir aslında. Bu yüzdendir ki köleyken, bir kişiyle dünya devleti kurmak için yola çıkan Cengiz Han bugün kurduğu devletin büyüklüğü ile değil, hayalinin eyleme geçirme çabasıyla anılıyor. Roma´yı fethetmek için harekete geçtiğinde herkesin güldüğü Kartaca komutanı Hanibal de amacına ulaşamadı ama yüzlerce yıl sonra hala bir kahraman…

Konuyla ilgili söylenecek çok şey var ama sözden daha güçlü olanına ´sözü´ bırakmak yerinde olacaktır. İşte ´hayalin ne kadar küçük olursa olsun ondan hayatın pahasına sakın vazgeçme´ diyen güzel bir hikaye:
 
KİWİ: Yeni Zelanda´nın ulusal kuşu olarak bilinen Kiwi uçamaz. Yerde bulunan bir delikte yaşar, hemen hemen tamamen kördür ve her sene sadece tek bir yumurta bırakır. Buna rağmen, bilim adamlarının araştırmalarına göre yaklaşık 70 milyon yıldan beri hayatta kalmayı başarmıştır.

Kaynak: Haber7

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

23 yorum

 1. Evet oLdukça güzel bir video görüntüsü çok hoşuma gittiğini öncelikle belirtmek isterim. İnsanlarda hayallerinin peşinden bu şekilde koşmalı önemli olan yaşamak değil istediğin gibi yaşamak. Canlılar azmettikten sonra herşeyi başarır.

  Nasıl mı ?
  (anLatımım biraz yalın olacak ama )

  Bir gün evde belgesel seyrediyorum vede bir fil sürüsü var tabi baya kalabalık bir sürü bu sürüde bir yavru fil sakatlanıyor diğer sürüdeki filler umursamadan bırakıp gidiyor sadece yavru filin annesi ve kardeşi filin yanında bekliyorlar vede hiçbir şey yemeden 3 gün boyunca belgeseli çekenler bile yavru filin öleceğine inanıyorlar tabi bu arada anne fil devamlı ağlıyor. Daha sonra yavru fil devamlı ayağa kalkmayı deniyor ve 3 ncü günün sonunda bunu başarıyor anne filin mutluluğu hortumundan çıkardığı seslerle çok güzel anlaşılıyor. Yavru filin azmi ve ona destek olan annesinin çabaları belkide imkansız olan bir şeyi gerçekleştiriyor.

  Evet şunu unutmamak gerekir istedikten sonra başarılamayacak zorluk yoktur . ama nasıL istemek..

  Özgür paylaşım için teşekkürler..

 2. Guzel bır vıdeo olmuş.

  Teşekkurler.

 3. Ben videonun güzel yada çirkin olduğunu değilde, neler hissetiğimi söylesem daha doğru olur.İinsanoğlu her zaman içinde bulunduğu duruma şükretmek, yerine hep daha fazlasını ister.Artık bu bir doğa kanunu olmuş durumda ve hepimiz bu durumu kabul etmek zorundayız.Önemli olan husus ise ne istediğimiz ve istediğimize nasıl sahip olabiliriz..Bir de bu duruma şu açıdan bakabiliriz.İnsan hayatında yaptığı olumlu işi veya olumlu icraatı önce düşünür ve sonra yaşar.Yani aynı şeyi iki kere yapar.İlkönce düşünür sonra aynı şeyi uygulayıp hayata geçirir.Bu yüzden yapacağımız işi yada işleri ilk önce çok iyi düşünüp doğru kararlar verdiğimize emin olduktan sonra hayata geçirmenizi tavsiye ediyorum.

 4. Halil İBRAHİM BOSTAN

  Bende inanmak istiyorum bu hikayeye ama inanamıyorum..Bu güne kadar istediğim şeyler için çok çabaladım,ama istediğim ve elde ettiğim şeyler çok az.Hep istediğim şeyleri genelde elimden kaçırdım.Belkide yeteri kadar çabalamadım. Bilmiyorum ama artık  istediklerimi kaybetmekten çok sıkıldım.Bu videoyu gördükten sonra ,gereği kadar çabalamadığıma karar verdim.Sanırım bu dünyaya hayallerimiz için geldik ve hayallerimiz için ölmek heralde bu dünyada yapılabilecek en mantıklı şey belkide.Dadha fazla çaba.Bunu unutmayacağım  ve bunu anlamama yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

 5. arkidişler mükemmel bi kanal yapmıssınız 2 gündür giriorum ve içtenlikle söylüyorum internet üzerindeki çok az kalmışş öğretici sitelerden birisiniz arkadaşlarıma tavsiye edicem hayaller hakkında neden yorum yapmadınız derseniz HERSEY ORTADA YORUMA GEREK YOK

 6. güzel olmuş tebrikler!!!

 7. merhaba
  çok üzgünüm yorum yapamıyorum çünkü seyeredemiyorum. beni yönlendirirseniz sevinirim.

 8. ben kız arka
  daşımla nelerden bahsedecegimi bilmiyorum ban yardımcı olurmusunuz.nerelerden konuşmaya başlayacagımı bilmiyorum

 9. çok güzel olmuş harika bi wideo ellerinize sağlık

 10. Fazla söze gerek yok.Ama şunu söylemekte fayda var: DAİMA HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN!!!!

  Sevgiyle kalın.

 11. ya çok güzel gerçekten çok duygulandım bir şey bu kadar güzel anlatılamaz teşekkürler…

 12. ben videoyu izliyemiyom meb bakanı benim bil de izlenmesini yasaklamış.

 13. Merhaba videoyu çok merak ettim..Çünkü hayal kurmanın hayatımdaki önem derecesi çok yüksek..Fakat malesef videoyu izleyemiyorum..Video hiç görünmüyor..Sayfa beyaz..Hiçbir görüntü yok..Yardımcı olurmusunuz??Teşekkürler..

 14. bu video çoğu insan için eminim bir dönüm noktası olacak… istediklerimiz bizden sadece bir düşünce kadar uzakta….

 15. bana göre insanların istedikten sonra yapamayacakları bişey yok. onun için her zaman hayallerımızın peşinden gitmeliyiz. Her ne kadar zor olsa da daima azimle ve gayretle gercekleştirmeye calışmalıyız..

 16. Aslında başlangıç olarak hayal kurmak hedefe ulaşmak anlamına gelır.hayalın bir başarının anahtarı olduğunu unutmamak gerek.başarının başlangıcında hayalle hareket etmek gerekır. hedefler gerçekten kolay ulaşılaçak noktalardır önemli olan ne istediğimizi bilmek ve kararlı olarak hayallerin peşinde koşmak…doğru zaman doğru yerde doğru insanlarla hareket etmek

 17. Videoyu ızledım harıka gercekten harıka
  ve yazılanlara paralel uyumlu
  cok guzel bır yazı ve paylaşım
  teşekkurler

 18. çok merak ettim ama bende videoyu izleyemedim

 19. Gercekten de oyle.yasnınca anlasılan seyler bunlar am ayasamadan da anlamak lazım tabi.

 20. Isteyince herşeyi yapabiliriz.

 21. Video orjınal degıl ama yınede guzel hayal gerceklesmesı olası sadece zaman ve emek ıster ıyı bır bılgı olması gerek goruntuyu saglar ama bu vıdeo kesık kesık gerceklesmemıs bır seyı yansıtıyo…

 22. Mevlana nın bir sözü vardır:
  Üzülme İstediğin bir şey olmuyorsa ya ilerde daha iyisi olacağından yada olmaması gerektiğinden olmuyordur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.