Anasayfa / Başarı Yazıları / Seni heyecanlandıran nedir?

Seni heyecanlandıran nedir?

Kariyer yolculuğunun başındasın. Kendine bir yol çizmek istiyorsun. “Kariyerim için en doğrusu ne olur” sorusunu unut. Bunun yerine “Beni heyecanladıran nedir” sorusuna cevap ara. Google Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Pazarlama Müdürü Mustafa İçil’den şaşırtan kariyer tavsiyeleri… Google Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Pazarlama Müdürü Mustafa İçil İşteiş için yeni mezun gençlere mektup yazdı. Kariyer yolculuğunun başındaki gençlere keyif aldıkları alanı seçmelerini, karşılarına çıkan fırsatları iyi değerlendirmelerini ve çok yönlü olmalarını tavsiye etti. İşte İçil’in önerileri…

SEVDİĞİNİZ İŞİ SEÇİN

Senelerdir her fırsat bulduğumda üniversitelerdeki etkinliklere konuşmacı olarak katılıyorum. Gelen soruların derinliği bir taraftan kariyer hayatına daha bilinçli hazırlanan bir genç nüfusun geldiğini gösteriyor ve beni mutlu ediyor. Diğer taraftan gençlerin bu konuya daha kaygı ile yaklaşmaya başladığını görüyorum.

Keyif aldığınız alanı seçin

Seçeceğiniz işin sizi motive etmesi çok önemli. “Kariyerim için en iyisi ne olur” sorusu ikincil, “benim tutkum ve beni heyecanlandıran nedir” sorusu birincil düşünmeniz gereken olmalı. Buna yanıt bulmak maalesef çok kolay olmayabilir. İş hayatına girdiğiniz anda rotanızı değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz bunda yanlış bir şey yok. Önemli olan gözlemlemek, size uygun alanı bulmak ve o yönde kendinizi geliştirmek.

Fırsatları iyi değerlendirin

Her şeyi önceden planlamak mümkün olmuyor. Olumlu anlamda söylüyorum. Üç yıllık, beş yıllık kariyer planları ile yola çıkabilirsiniz ama işinizdeki başarılarınız, tanıştığınız kişiler, yolunuzun kesiştiği farklı firmalar, bir proje önceden kestiremediğiniz yeni fırsat kapılarını açabilir.

fırsatları değerlendirmek

Çok yönlü olun ve işinize değer katın

Sadece iş tanımınızın çerçevesinde kendinizi hapsetmeyin. Başarının anahtarı büyük resmi görebilmekten, şirketin vizyonunu, şirketin farklı fonksiyonlarının bu vizyona katkısını ve çalışma prensiplerini iyi anlamaktan geçer.

Kararlı olun

Başarı biraz da risk alabilmekten geçer. Önemli olan iç ve dış dinamikleri iyi tartmak, riskleri büyük ölçüde kontrol altında tutmak ve her zaman B planını elinizin altında hazır etmek. Edison başarısız denemeleri için şöyle diyordu: “Elektriğin nasıl üretilemeyeceğinin bir yolunu daha buldum”.

Kendinizi sürekli geliştirin

Üniversitede aldığınız temelin üzerine çok farklı yapılar inşa edebilirsiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz, algılarınızı açık tutup çevrenizdeki başarı örneklerini iyi özümsediğiniz, yaratıcı olduğunuz, motivasyon ve enerji ile çalıştığınız sürece olanakların sınırı yok.

Kaynak : yenibiris.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.