Anasayfa / İnsan İlişkileri / Senin beyninden “X”, onunkinden “Y” geçiyor

Senin beyninden “X”, onunkinden “Y” geçiyor

Karşı cinslerin birbirini anlamakta sıkıntı çekmesi çok normal. Çünkü kadınların ve erkeklerin beyni birbirinden farklı çalışıyor. Aynı anda, aynı konuyu ele alsalar bile orta noktada buluşmaları kolay olmuyor… Arayı kapatmak, stresle baş etmek, önemli anları hatırlamak, gerilen sinirler, sevişmek gibi konularda erkeğin ve kadının beyninden neler geçiyor? Neleri düşünüyoruz? Hangi ortak paydada buluşabiliriz? Buyrun bu yazıdan faydalanalım…

Arayı Kapatmak

Yoğun geçen bir günün ardından ona 20 dakika boyunca yaşadıklarınızın tüm detaylarını anlatıyorsunuz. Onun gününün nasıl geçtiğini sorduğunuzda ise sadece “İyi” cevabı alıyorsunuz.

Aklından Geçenler

Sessizleştiğinde, bir şeyleri sizinle paylaşmak istemediği düşüncesine kapılmayın. Erkek ve Kadın Beyni (The Male Brain and The Female Brain) kitabının yazarı nöropsikiyatriuzmanı Louann Brizendine, fark etme ve dil ipuçlarını kullanma becerisine sahip beynin dış bölgesindeki bir bölümün erkeklerde kadınlara kıyasla daha ince olduğunu söylüyor. Bu da, erkeklerin söyleyecek önemli bir şeyleri olmadığında neden konuşmadıklarını açıklıyor.

Sizin Aklınızdan Geçenler

Kadınlar, planum temporale’da (beynin dış bölgesi) bulunan fazla hücreler sayesinde karşılarındaki insanın belli bir konuda konuşmak istediğinin sinyallerini hemen algılıyor. Ayrıca kendilerini ifade etmek konusunda da uzmanlar. Çünkü daha cenin halindeyken östrojen hormonunun varlığı sayesinde beyinlerinin dille ilgili kısımları gelişiyor.

Ortada Buluşmak

Erkeklerin biz kadınlar gibi sohbet edemeyeceklerini kabul etmemiz gerekiyor. Seks farklılıklarını Dikkate Almak (Taking Sex Differences Seriously) kitabının yazarı Steven E. Rhoads “Erkekler ortak zevkler ve aktiviteler sayesinde birbiriyle yakınlaşır ve bunu pek konuşmadan başarırlar” diyor. İçki eşliğinde erkek arkadaşınızın ağzından kişisel bilgi almaya çalışmak yerine, izlemek istediğiniz bir film gibi daha hafif ve üzerinde baskı hissetmeyeceği bir konu seçin. Rhoads daha sonra evde bir şeyler atıştırırken ya da birlikte evi toplarken onunla arayı kapatmanızı tavsiye ediyor. Erkekler “Arkadaşınla birşeyler yiyeceğini söylemiştin. Sahi, ne yaptınız?” gibi net ve açık sorulara daha iyi cevap verdiklerinden dolayı, bu yola başvurabilirsiniz.

Stresle Baş Etmek

Ofisteki işler ikinizi de fazlasıyla zorluyor. Ama siz birlikte takılıp patronunuzun son zamanlarda neden böylesine çıldırmış gibi davrandığı konusunda geyik yapmak isterken o stresini tek başına atmak istiyor.

Aklından Geçenler

Onun sempatik olmaktan çok uzak, uyuz bir erkek olduğunu düşünmeyin. Bilişsel psikolog Mara Mather, bunu en azından kasten yapmadıklarını söyleyerek içimizi rahatlatıyor. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, stresli erkeklerin beyinlerinin karşılarındakinin düşüncelerini anlamalarına yarayan kısmındaki aktivitenin azaldığını ortaya çıkarmış. Yani sizinle böyle bir zamanda birlikte olmak istemediklerinde sinirlendiğinizi anlamıyorlar bile. Bunun sonucu olarak da, insanlarla iletişim kuramıyor ve yalnız kalmak istiyorlar.

Sizin Aklınızdan Geçenler

Mather’ın söylediğine göre, kadınların beyinlerindeki insanları anlamalarına yarayan bölüm erkeklerinkinden daha fazla çalışıyor. Bu da, bizi rahatsız eden konuyla ilgili konuşmak istememize sebep oluyor. Doktor Brizendine’e göre ise, biz kadınlar stres içinde olduğumuzda erkeklere kıyasla kendimizi daha kötü hissediyoruz. Çünkü beynimizin ön kısmında serotonin hormonu yüzde yarı yarıya salgılanıyor. Bu da, stresli anlarda kendimize gelmemizi daha da zorlaştırıyor.

Ortada Buluşmak

Stresliyken onu konuşmaya zorlamanız ters tepkiye sebep olabilir. O kendisini baskı altında hissederken, siz dışlandığınızı düşünürsünüz. Erkekler stres altındayken ‘savaş ya da terk et’ mantığı güderler ve istedikleri şeyi yapamadıklarında sinirlenirler. En iyisi onu bir süreliğine yalnız bırakmak olacaktır. Ama konuşma isteğinizin önüne de geçmeyin. O anlığına stresinizi alabilecek bir arkadaşınızı arayın. Sonra da sevgilinize “Biraz zamana ihtiyacın olduğunu biliyorum ama rahatladığında seninle bir şeyler konuşmak istiyorum” deyin.

kadın - erkek ilişkisi

 

Önemli Anları Hatırlamak

Her çift geriye dönüp baktığında ilk kez çıktıkları o yemeği bilir. Ama erkekler bazı detayları hatırlamaz. Örneğin garsonun sizin kardeş olduğunuzu sandığı ve sizin çok güldüğünüz o anı sevgiliniz hatırlamıyor diyelim. Siz de “Acaba o gece onun için hiç mi önemli değildi” diye düşünmeye başladınız.

Aklından Geçenler

Erkekler bizim için önemli olan anları hatırlamadığında genelde kırılır ve bir süre üzülmeye devam ederiz. Ama hatırladıklarının çok net olmaması sizi önemsemediği anlamına gelmez. Doktor Brizendine’e göre erkekler ve kadınlar hatıraları farklı şekillerde muhafaza eder. Sevgiliniz beyninin asıl olaya odaklanan sağ kısmını daha çok kullanıyor. Yani o büyük buluşmanın ne kadar güzel geçtiğini hatırlıyor ama sizin artık ezbere bildiğiniz o küçük detayları hatırlamak konusunda biraz zorlanıyor.

Sizin Aklınızdan Geçenler

Biz kadınlar beynimizin sol tarafını daha çok kullanarak olaylara duygusal tepkiler veriyoruz. Sonrasında ise beyinlerimiz bir detayın ne kadar anlamlı olduğuna bakarak hatıraları belli bir sıraya sokuyor. Bu durumda, sizi öpmeden hemen önce dudaklarının nasıl pizza koktuğunu hatırlamanız da çok normal oluyor.

Ortada Buluşmak

Sizinle birlikte eskiyi hatırlamasını istediğinizde, olayın asıl önemli kısımlarından büyükten küçüğe giderek bahsetmeye başlayın. Erkeklerin asıl olayı hatırladıklarından daha önce bahsetmiştik. Onlar bir bilgiyi analiz ettiklerinde, duygusal olanlardan çok asıl bilgiye odaklanıyor. Eski evinin yanındaki bara gittiğinizi söylediğinizde, bazı detaylar yavaş yavaş beynine üşüşmeye başlayacaktır.

AŞK DURUMU / Gerilen Sinirler

Romantik bir akşam yemeği planladığınız akşam bir arkadaşının şehir dışından geleceğini size söylemedi diye sinirlendiniz. Ama o sinirlendiğinizi anlamadı bile.

Aklından Geçenler

Beynin sağ ve sol tarafını birbirine bağlayan korpus kallosum ismi verilen kısım, insanların bir problemi tespit etmelerini sağlıyor. O kısım ise erkeklerde daha az çalışıyor. Bu da, biz aksini söylemediğiniz takdirde erkeklerin neden bir sorun olduğunu anlamadığını açıklıyor. Ve tartışmaya başladığınızda strese karşı verdikleri savaş ya da kaç taktiğinin aynısını yaşıyorlar. Verdikleri tepki ise sizi duymazdan gelmek oluyor.

Sizin Aklınızdan Geçenler

Bizim daha aktif olan korpus kallosum’umuz, bir şeyler ters gittiğinde sesimizi yükseltmemize sebep oluyor. Ayrıca beyinlerimiz, sinirlendiğimizde stres hormonu olan kortizolla dolup taşıyor ve bunun sonucunda kendimizi iyice kötü hissediyoruz. Ve karşımızdaki erkeğe bir problem olduğunu söyleyip bunun karşılığında bomboş bir ifade ile karşılaştığımızda bunu beynimiz sayesinde bizi umursamadığı şeklinde algılıyoruz. Bu da, daha çok sinirlerimize dokunup onun savunmaya geçmesine sebep oluyor.

Ortada Buluşmak

Bir tartışma esnasında gerçekten sinirleniyor ve saatler geçtikten sonra bile kortizolun uzun süren etkisi sayesinde kendimizi rahatsız hissediyoruz. Bir dahaki kavganızda beş saniyeliğine durarak sakin sakin nefes alıp verin. Eğer o duygusal savaş alanından uzaklaşabilirseniz, sorunları çok daha kolay çözümleyebilirsiniz.

AŞK DURUMU / Sevişmek

İşten eve geldiğiniz anda sevgiliniz sevişmeye hazır olsa da, siz o moda girmeden önce biraz rahatlamak istiyorsunuz.

Aklından Geçenler

Erkek arkadaşınız kadar siz de seksten hoşlanıyor olabilirsiniz ama onların bu konudaki istekleri bizimkinden çok daha farklı. Onların dürtülerinin önüne hiçbir önemli sorun geçemiyor. Testesteron sayesinde erkeklerin neredeyse her zaman seks düşündüklerini zaten biliyorsunuzdur. Ama uzmanlar bu konuda söylenecek daha çok şey olduğunu düşünüyor. Kadın ve erkeğin tahrik olmasını sağlayan hipotalamusun optik bölümü, erkeklerde iki buçuk kat daha büyük ve iki kat fazla sayıda hücreye sahip.

Sizin Aklınızdan Geçenler

Doktor Amen, kadınların vücudunda da tahrik edici testesteron hormonunun bulunduğunu ama bunun erkeklere oranla 10 kat daha zayıf olduğunu savunuyor. Ayrıca kadınlar, hipotalamus seks için hazır oldukları sinyalini göndermeden önce kendilerini bu konuda rahat hissetmek ister. Bu da kadınlar için ön sevişmenin önemini açıklıyor olsa gerek. Erkekler içinse en heyecanlı an, cinsel ilişkiden üç dakika önce.

Ortada Buluşmak

Rahatlamak için biraz zamana ihtiyacınız var. Sevgilinizden size masaj yapmasını isteyin. Sizi çıplak görmek onu tahrik edeceği gibi, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan oksitosin hormonunun da salgılanmasını sağlar. İçinizdeki sevişme isteğini artırmak için başvurabileceğiniz diğer bir yöntem ise müziğin sesini açıp birlikte biraz dans etmek. Erkekler dansa her zaman biraz mesafeli yaklaşırlar. İlişkinizde de durum aynıysa onu zorlamadan sizi izlemesini isteyin. Kulağa başta biraz aptalca bir hareket gibi gelse de, sonunda işe yarayacağını görebilirsiniz.

Kaynak : Cosmopolitan

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.