Anasayfa / Kişisel İmaj / Sır paylaşımı

Sır paylaşımı

Sır paylaşımıSiz nasıl birisiniz?
“Hangi konuda?” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız. Birçok konuda değişken davranış gösterebilirsiniz. Ben de öyle.
Bahsetmek istediğim konu şu; Bir derdimiz olduğunda hepimiz farklı davranırız. Bir grup insan içine kapanır. Kimselere derdini açmaz. O dönem arkadaşları ile birlikte olmak istemez. İçine kapanır ve herkesten kaçar. Ödü kopar ona bir şey soracaklar da derdini anlayacaklar diye. Hatta çevremde öyle insanlar var ki hasta olduğundan kendisini ziyarete gelmesini bile istemezler. Hatta geçen sene bir arkadaşımın kız kardeşi hastalandı. Öyle sıradan bir hastalık değildi. Durumu gayet ciddi idi. Arkadaşıma kız kardeşini ziyaret etmek istediğimi söyledim. Çok şaşırdığım bir cevap verdi; “Aman Tülay sakın gelme. Kimseyle görüşmek istemiyor. Acizliğini kimsenin görmesini istemiyor.” Tamam dedim ve gitmedim. Bence hastalık acizlik değildir. Hepimiz hastalanabiliriz. Bu onun tercihi olduğu için saygı duydum ve gitmedim.

Bu konuda çevremi çok inceledim ve kitaplar okuduğum için bazı insanlar zor durumlarında içlerine kapanıyorlar. Oysaki ben zor durumda ya da hasta olduğum zaman dostlarım ile sorunlarımı paylaşmayı çok severim. Bazen bu konuları konuştuğumuz zaman ben hemen durumu aydınlatmak için şöyle derim; “Aman ben hastalandığım zaman kendi kendime yatmak istemem, beni yalnız bırakmayın.” Önüme gelen herkesle sorunlarımı paylaşacak değilim ama önemli dostlarım var. Onlarla sorunlarımı paylaşmayı severim.

Hangisi daha doğru diye soracak olursanız bilimsel olarak bir açıklamada bulunamam. Bu psikolojinin alanına girer. Onun için bu konuda ahkam kesmek istemem. Ama bir kişisel gelişim uzmanı olarak cevap vermem gerekirse; Paylaşmaktan yanayım. Çünkü derdini söylemeyen derman bulamaz diye bir atasözü vardır bilirsiniz. Bir de şöyle denir; ÜZÜNTÜLER PAYLAŞTIKÇA AZALIR, SEVGİLER PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR.

Dışa açık olmanın daha iyi olduğunu savunuyorum. Bu konuda yazar Orhan Pamuk bir röportajında (Kitabın adı UMUT PEŞİNDE, yazar ORAL ÇALIŞLAR, sayfa 61) şöyle demiş;

“Kitaplarımda, yarı karanlık bölgelere ve kırılganlık anlarına, tıpkı nakkaşlar gibi önem verdiğim gibi, kimi zaman üzüldüğümün, dertlendiğimin fark edilmesini isterim. Bunlar önemlidir. Tanpınar’ın yaptığı bir ayrım vardır. İki türlü kahraman vardır der, içe dönük ve kederli olanlar, dışa dönük ve her zaman muzaffer olanlar. İçe dönük ve kederli olanlar hep ötekileri kıskanır.”

Ben de aynı düşüncedeyim; Dışa dönük olan her zaman muzaffer olur. Her şeyden önce dertlerini içine atmadığı için fiziksel olarak daha sağlıklı olur. Paylaştığı için alternatifleri görebilir ve sorunlarına kısa yoldan çare bulur. Bir de Orhan Pamuk’un dediği gibi dertlerimi başkaları fark etsin ben anlatmayayım diyor. Bakar mısınız nasıl değişik fikirler çıktı ortaya. Bir de şu anda sizin aklınızdan geçenler var ki onları bilmek isterdim.

Dertleri koyun ortaya dostlarınız bir ucundan tutsun ki hafiflesin. Belki başkalarının fikirleri daha iyidir nerden biliyorsunuz. Bakın Bernard Shaw ne demiş; AKILLI İNSAN AKLINI KULLANIR, DAHA AKILLI İNSAN BAŞKALARININ AKLINI DA KULLANIR.

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl haftada bir gün radyo programı yapmıştır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

7 yorum

 1. selamlar. yazılarınız takip ediyorum. çok hoş bir yazı yine elinize emeginize saglık. kolay gelsin….

 2. evet bi coguna katılıyorum ama ben kesinlikle üzüntülerin paylasıldıkca artacagını inanıyorum ne olursa olsun ben bi cok konudaki üzüntümü arkadaslarımla paylasamam yapı olarak galibaa!!insanalara üzüntümü anlatıncaa kat kat büyüyeceni dsünüyorum kendi içinde halletmek ve dısarı yansıtmamak en iyisi…

 3. Yazı güzel yüreğinize sağlık. bende paylaşmaktan yanayım. kesinlikle dediğiniz gibi, güvendiğiniz birine anlatmak ve onun sıkıntınıza yaptığı yorumlar derdinizi hafifletebilir. Örneğin Bazen abarttığımız noktalar olabiliyor Paylaştığımız zaman boşuna üzüldüğümüzü anladığımız noktalar. Ama bunları paylaştığımız zaman anlamamız daha kolay; ve ayrıca dediğiniz gibi dostunuzun sizin derdiniz bi ucundan tutması daralan yüreğinizi genişletebiliyor.
  Ama önemli bi noktada varki derdinizi sürekli dile getirmeniz hem kişiliğinizi yıpratır, hem de o derdi hiç unutamazsınız bu şekilde bi paylaşım da kesinlikle zararlıdır. bu benim şahsi fikrimdi.

  Tülay hanım yazılarınızın çoğunu zevkle okuduğumu bilmenizi isterim :-)

 4. İÇERİĞİNİZ ÇOK GÜZEL LAKİN BEN PAYLAŞMAKTAN YANA DEĞİLİM. ÖZELLİKLE BÖYLE BİR ZAMANDA, İNSANLARIN DÜŞMANLIKTA YARIŞ YAPTIĞI BU ZAMANDA BÖYLE BİR HAREKETİN DAHADA OLUMSUZ OLAYLARI DOĞURACAĞINA İNANIYORUM VE BİLİYORUM.BU YÜZDEN DAHA DA YAŞAMCIL DÜŞÜNÜYORUM.BUNLAR BANA GÖRE YANLIŞ SEÇİLMİŞ BİR TEOREM GİBİDİR VE DENENDİKÇE DE YANLIŞLARIN ARTTIĞINIDA GÖRÜYOR FAKAT YİNEDE SİLEMİYORUZ.

 5. Rabia ya katiliyorum çok haklisin rabia bende sikintilarimi paylaşinca huzursuz olurum valla

 6. Benim bir problemim var bir sır verdim birine (pekte sır sayılmaz) ve bu bir arkadaşımla ve benimle ilgiliydi..Bu bir sır değil aslında ama insanların öğrenmemesi gereken bir şey..Rezil olmak gibi..Ama ben rahat olamıyorum..Sır verdiğim arkadaşım söylemiyor ancak ”söyliyi mi ?” diyip duruyor..
  Sizce ne yapmalıyım ?..
  onun şakalarından bıktım artık..
  Allah’a dua ediyorum..Başka çarem yok sanırım..
  Lütfen önerilerinizi bekliyorum

 7. dua etmeye devam. yaydan cikan oku du..rduracak tek guc o cunku Allah yardimciniz olsun, diyerek benden size bir dua

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.