Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Sözcükler ya “penceredir” ya da “duvar”

Sözcükler ya “penceredir” ya da “duvar”

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
39 0
sözcükler

İletişim, düşünce ve duygularımız her yolla aktarabilmektir. İletişim; ne söyleyeceğimizi bilmek, bunu ne zaman söylemenin daha uygun olacağına, nerede söylemenin doğru olduğuna karar vermek, en iyi nasıl söyleneceğini düşünmek, olayları basitçe anlatabilmek, akıcı bir dille ve karşımızdaki kişiyle göz ilişkisi kurarak konuşabilmek, dikkati yoğunlaştırmak ve verilen tepkiyi fark edebilmektir.

İletişim, anlaşılmak için mi, anlaşmak için mi?
İletişim, konuşmak mı, dinlemek mi?
İletişim, anlamak mı, anlatmak mı?

Seçimler bakış açımızı ve iletişim tarzımızı belirliyor. Değer yaratan iletişim için öncelikle iletişim amacımızı bilmeliyiz, karşımızdakini anlamalıyız, gözlemlemeli ve dinlemeliyiz.

İletişim tarzımızı seçmeli ve bunu büyüklere farklı, çocuklarımıza farklı değil, tek bir tarzda, tutarlı bir davranış ve dille sürdürmeliyiz.

Çocuklarımız ile iletişimde tarzımız ne? Birçok anne baba gibi sizinde biri büyükler ve biri çocuklar için iki ayrı diliniz mi var?

Kendimize veya çevremizdeki diğer yetişkinlere söylense çok bozulacağımız, gururumuzun kırılacağı sözleri çocuklarımız küçük, nasıl olsa kaldırır diyenlerden misiniz?

sözcükler

 

[box type=”info” ]

“Sözlerin mahkûm ediyor sanki beni,
Yargılıyor, dışlıyor diyor hislerim
Ama gitmeden önce bilmeliyim,
Bunlar mıydı demek istediğin?
Savunmaya geçmeden ben,
Acı ve korku sözcükleriyle
Duvar örmeden çevreme,
Söyle gerçek miydi duyduklarım?”

Ruth Bebermeyer

[/box]

Bir türlü iletişim kuramıyorum diyorsanız, bir gözlemleyin lütfen. İletişim kurmaya çalıştığınızda, konuşan mısınız, dinleyen mi? Anlaşılmak için mi, anlaşmak için mi konuşuyorsunuz? Anlamak için mi, anlatmak için mi iletişim kuruyorsunuz? Öğrenmek için soru mu soruyorsunuz, sorguluyor musunuz?

Anlamadan geliştirdiğimiz iletişim dilimiz, çevremizdekilerin bizimle konuşmalarını engeller, savunmaya geçirir, kavgacı yapar, karşı saldırıya geçirir, yetersiz olduklarını düşündürür, küstürür, kızdırır, kendilerine güvenilmediğini hissettirir, anlaşılmadığını hissettirir, kendine değer verilmediğini hissettirir, bizim öfke nöbetlerine girmemize neden olur, kendimizi değersiz hissettirir, çaresiz, yalnız hissettirir.

İletişim engelleri yaratmamak için, etkin dinlemek için, mutlu ilişkiler için iletişim koçluğu ile etkileyen, iz bırakan kişi olabilirsiniz.

“Başkalarının duygu ve ihtiyaçlara kulak vererek “çok şey söylemiş oluruz.”

Yazan : Yasemin Sungur | Gelişim Enstitüsü

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar