Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. Stres öğrenmeyi olumsuz etkiler

Stres öğrenmeyi olumsuz etkiler

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
124 2

Stresin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Stres ve etkileri üzerinde araştırma yapan bilim adamları akut stresin beyindeki bilgi işleme süreci üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu belirlediler… Bilim adamları akut stresin beyincikteki bilgi işleme sürecini etkilediğini belirlediler. New Orleans’ta bulunan LSU Sağlık Bilimleri Merkezi’nde görevli araştırmacılar, stresin hareket koordinasyonu, öğrenme ve hafıza şekillendirmeden sorumlu bölümü olan beyincikte olumsuz etkilere yol açtığını tespit ettiler.

“The Journal of Neuroscience” isimli dergide yayınlanan çalışmaya göre, merkezi sinir sisteminde bulunan AMPA-Rezeptör adı verilen moleküler alıcıların farklılık göstermesi, kişinin strese duyarlı veya duyarsız olmasını belirliyor. Bunların GluR1, GluR2, GluR3, GluR4 olmak üzere dört alt grubu bulunduğunu açıklayan araştırmacılar, sadece 5 dakika yırtıcı hayvan korkusuna maruz kalmanın bile beyinde sinir hücreleri arasındaki bağlantılarda (sinapsis) GluR2 içeren reseptörlerin artışına yol açtığını ifade ettiler.

stres öğrenmeyi etkiler

GluR2’nin varlığı beyincikteki elektrik akımlarını değiştiriyor. buna bağlı olarak beyincikte hareketle ve bilişsel fonksiyonlarla ilgili bölüm etkileniyor.

Kaynak : Zaman Gazetesi

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar