Anasayfa / Başarı Öyküleri / Temizlikçilik yapıyordu şimdi 4 bin çalışanı var

Temizlikçilik yapıyordu şimdi 4 bin çalışanı var

Temizlik ve güvenlik hizmetleri veren MİS Group Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Turan, kendi deyimiyle “doğum tarihi belli olmayan adamlardan”. O nedenle kimliğinde doğum yeri ve tarihi Çorum, 01.01.1966 olarak geçiyor. Bir ahırda doğan Cevat Turan’ın 11 kardeşi var. Babası canlı hayvan alıp satan Cevat Turan, “Babam zengin bir adamdı ama ölümünden sonra zengin bir adam olmadığını anladık, bir borçla dönüyormuş garibim. O aileyi geçindirebilmek için büyük bir çaba içindeymiş” diyor. 

Köy ve kırsal kesim hayatının tam içinde yaşayan Turan, ilkokul yıllarında hayvan otlatmaya, çobanlık yapmaya başlamış. Ortaokul yıllarında sabah 4’te, 5’te kalkıp hayvanların yemini veren sonra 3.5 kilometre uzaklıktaki kasabanın orta okuluna gidip gelen Turan, ortaokul 3’teyken babası vefat etmiş. Babasının vefatından sonra ailede dağılmalar baş gösterince Turan lise 2’inci sınıftan ayrılıp anne ve felçli ablasına bakmak zorunda kalmış.
 
16 yaşında Çorum’a gelip kiremit ocaklarında çalışmaya başlayan, bir dönem garsonluk yapan, fırında çalışan Turan, işsiz kalınca Ankara’nın yolunu tutmuş. Karlı bir kış günü Ankara’ya gidip, babasının ona ismini verdiği arkadaşı, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Cevat Bingöller’i bulup, iş istemiş ve böylece bir kasap reyonunda tezgahtarlık yapmaya başlamış. Ortaokul yıllarında edinmiş olduğu yazma alışkanlığı bu dönem daha da artmış. Çorum’da yerel gazetede kültür sanat ekinde yazmaya başlayan Turan, bu ekte tanıştığı şair ve yazarlarla Ankara’da da görüşmeye devam etmiş. Turan o dönemki yaşam tarzını şöyle özetliyor: “Gündüzleri kasap dükkanında kasaplık yapıyor, akşamları entelektüel tartışmalar içine giriyor, arkadaşlarımızla dünyayı değiştirme sohbetleri yapıyor, sanat ve edebiyat üzerine felsefi tartışmaları gündemimizden düşürmüyorduk.”
 
Ofiste tuvalet yoktu caminin tuvaletini kullandı
 
Askerlikten sonra tekrar Ankara’ya dönüp aynı işi yapmaya devam eden Turan, hayatını değiştirmek istediğine karar vererek İstanbul’a gelmiş. Kadıköy’de bir akrabasının küçük bir temizlik firması varmış, o da aynı işi Sultanahmet’te yapmaya karar vermiş. Bir ofis kiralayan bir de eskiciden Simtel marka elektrik süpürgesi alan Turan, Sultanahmet’te avukat bürolarını temizlemeye başlamış.
 
Geceleri de ofiste kalan Turan, tuvalet olmadığından geceleri Sultanahmet Cami’nin tuvaletini kullanırmış.
 
1988’de şirketi kuran ve 1 yıl boyunca tek başına çalışan Turan, daha sonra yavaş yavaş işleri büyütüp yanına personel almaya başlamış: “Temizlik yapma yöntemleri o dönem kimse tarafından bilinmiyordu, profesyonel makinalar yoktu, alıcılar tarafından ‘temizlik firması da mı olurmuş’ diye karşılanıyordu. Avukatlık firmaları ile başladım daha sonra bankaları zorladım, Emlak Bankası ve Ziraat Bankası’nın şubelerinin işlerini aldım.”

cevat turan

Mutfaktan yetişmenin faydası
 
Bu şekilde temizlik işini geliştiren ve çalışan sayısını arttıran Turan, çalışanlarının yetişemediği yerlere gidip temizlik yapmaya da devam etmiş. Turan, işin mutfağından gelmenin avantajlarını şöyle açıklıyor: “Şimdi kimse bana o olmadı, şu olmadı diyemez. İşi bildiğimi bildikleri için o kaçtı, bu olmadı diyemezler. Bir kişinin ne kadar iş yapabileceğini bilirim” diyor.
 
Temizlik işinde ilerledikten sonra 1991 yılında ilaçlama firması da kuran Turan, sonrasında güvenlik işine de girmiş. Güvenlik sektöründe gelecek görüp işe girişen Turan, “O dönem güvenlik işinde tek tük firma vardı. Türkiye’de 1983’te serbest piyasa ekonomisine geçilmişti ve kentleşmenin değişeceğini, modernitenin artacağını ve bu hizmetlere ihtiyaç olacağını ta o zamandan tartışıyordum kendimle. Bu konuyla ilgili araştırmalar yapıyordum. Güvenlik bildiğim bir konu değildi, o nedenle ürkerek girdim bu sektöre. Güvenliği daha çok askerler, subaylar ve emekli polisler yapıyordu. Ben nereden başlayacağımı, ne yapacağımı bilmiyordum.”
 
Güvenlik ve temizlik hizmetlerinde 1 milyondan fazla insanın istihdam edildiğini söyleyen Turan, “İstanbul ve Türkiye çok modern bir kentleşmeye doğru gidiyor. Çok fazla akıllı binalar yapılıyor, bu akıllı binaların ve tesislerin yatırımcılar tarafından yönetilemeceği çok açık ve net. O nedenle biz Mis Group’u şekillendirirken bir akıllı binanın dışarıdan temin edebileceği tüm outsourcing hizmetlerinin yapı taşlarını oluşturmaya başladık” diyor.
 
Temizlik ve güvenlik alanında hizmet veren MİS Group’un kurucusu Cevat Turan, sıfırdan zirveye çıkanlardan. 1988 yılında Sultanahmet’te avukat ofislerini temizleyen Cevat Turan’ın kurduğu MİS Group’un bugün 4.000 çalışanı ve 30 milyon dolar cirosu var. O başarısını disipline bağlıyor.
 
Blucin giyip saçımı uzatacağım
Şu anda 10 şirketi bünyesinde bulunduran MİS Group’un 4.000 çalışanı, 30 milyon dolar (45 milyon TL) cirosu var. Cevat Turan, bu başarısını disipline bağlıyor: “Genç yaşta olgunlaşmak zorunda kaldım. İçimde uhde kaldı tabii, yaşım biraz ilerlesin blucinler giyeceğim, saçımı uzatacağım. Birşeyi kazanırken birşeyi kaybediyorsunuz. Benim gerçi seçme şansım da yoktu…”
 
2 şiir 1 öykü kitabı var
Yazmaya ortaokul yıllarında başlayan Cevat Turan, 2’si şiir biri öykü olmak üzere 3 kitap çıkardı. 2006 yılında Usuldan Bir Hüzün, 2008’de Gözlerine Sakla Beni, geçtiğimiz haftalarda da İnsanın Üşüdüğü Yer isimli kitabı piyasaya çıkan Turan, şu sıralar bir roman üzerinde çalışıyor. 1980 yılı mayıs ayı başı ile 12 Eylül sürecini ifade eden 5 aylık bir dönemi anlatacak olan roman, içinde CIA’in de bulunduğu sağ-sol çatışmalarının olduğu bir dönemi konu alacak.
 
Turan, yazmakta olduğu kitabı için “Çok iddialı bir roman olacak. Anlatılanlar, tanıklar var, benim içinde bulunduğum süreçler var” diyor. 

Yazar Hakkında : Burcu ÖZÇELİK / İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. İş hayatına 2000 yılında Dünya Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Ardından çeşitli sektör dergilerinde muhabir ve editör olarak görev yaptı. 2006 Ocak ayından itibaren Hürriyet İK’da muhabir olarak görev yapıyor.  bozcelik@hurriyet.com.tr

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

6 yorum

  1. Turan beyin başarısı kesin ancak yapılan röportajda verilen tarihler hayli ilginç 1966 doğumlu birinin 1983 senesindeki ekonomik sistemin ne olduğunu anlaması gelecek yıllar hakkında fikirleri olması bana tuhaf geldi rahmetli özal’ın bile ne yaptığını ve yaptıklarının sonucunun nereye varacağını bildiğini sanmıyorum.o günler türkiye tarihinin dönüm noktasıdır bence ve hala yaşanan sancıların, onca senedir çekilen sıkıntıların kaynağıdır.neyse bu konuda daha çok söylenecek söz var ama cevat turan beyi kutlamak isterim hem şahsi başarısından hemde yarattığı istihdamdan dolayı.

  2. Cevat turan ismini ikamet ettiğim batı ataşehir uphillcourt sitesinde çalışan mecitözlü bir çalışanınızla tanıştığımda öğrendim.böylece internete girerek sizi tanımak istedim.öz geçmişinizi okudum ve başarınıza hayran oldum.azimli,cesaretli veistekli olunca arkasından başarı geliyor.bende çorum alaca ilçesinden silivri ve fatih ptt merkezlerinde hizmet ederek emekli olmuş bir abinizim.çok sevindim ve mutlu oldum onun için hissiyatımı bildirmek istedim.vaktiniz olur kabul ederseniz sizi yakın tanıma fırsatı bulurum.çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

  3. Cevat turan beye uzun ömurler diliyorum.iyi bir örnek.iyi günler.

  4. çocuk yaşta hayata adamiş kendini ve çok akilli bir şekilde iş yapmişş ben çok begendimm

  5. Kimyagerim,yaklaşık 12 yıldır bu sektördeyim.çok paravan şirket var bu işleri yapan.çoğuna inanıp çalıştık ama sonradan içi boş şirketler olduğunu gördük.cevat bey’e meslektaşı olarak başarılar diliyorum.bu tarz şirketlere türkiye olarak çok ihtiyacımız var.iyiki varsınız!

  6. Geçmişten neler yaşadığını az çok bilir. her zaman takdir ederim.lakin ben şanslı olduğunuda düşünüyorum. helal olsun…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.