Anasayfa / Testlerimiz / TEST : Sağ-Sol Beyin Çakışması

TEST : Sağ-Sol Beyin Çakışması

Bir bütün olan beynin yansını yoğun olarak kullanıp diğer yarısını ihmal eden insanların performanslarında yetersizlikler, kusurlar görülür. Fakat, diğer yarının da geliştirilmesi, son derece ilginç, harika sonuçları beraberinde getirir. İki lobun birlikte çalışmasıyla 1+1=2 şeklinde aritmetik bir artış olmaz; verim kat be kat artar.

TABLOYA BAKIN ve RENKLERİ SÖYLEYİN!
KELİMELERİ DEĞİL…


SARI MAVİ TURUNCU
SİYAH YEŞİL KIRMIZIMOR YEŞİL MAVİ

YEŞİL MAVİ SİYAH

YEŞİL SARI MOR

 

 • Neden zorlanıyorsunuz?

“Sağ ve Sol Beyin Çakışması!”
Sağ beyniniz rengi söylemeye çalışırken, sol beyniniz otomatik olarak onları okumaya çalışıyor.

* * * * * * * * * *  * * * * 
 
Beynin İki Yarısı
Bir bütün olan beynin yansını yoğun olarak kullanıp diğer yarısını ihmal eden insanların performanslarında yetersizlikler, kusurlar görülür. Fakat, diğer yarının da geliştirilmesi, son derece ilginç, harika sonuçları beraberinde getirir. İki lobun birlikte çalışmasıyla 1+1=2 şeklinde aritmetik bir artış olmaz; verim kat be kat artar.Bir bütün olan beynin yansını yoğun olarak kullanıp diğer yarısını ihmal eden insanların performanslarında yetersizlikler, kusurlar görülür. Fakat, diğer yarının da geliştirilmesi, son derece ilginç, harika sonuçları beraberinde getirir. İki lobun birlikte çalışmasıyla 1+1=2 şeklinde aritmetik bir artış olmaz; verim kat be kat artar.Bir örnek verecek olursak; futbol dünyasında sağ ayağını ya da sol ayağını çok iyi kullanan futbolcular var. Örneğin, her iki ayağını da son derece iyi kullanan Hagi´nin futbol dünyasındaki yeri çok farklı, değil mi?

Çocuklar, beynin iki yansını beraber kullandıkları halde, onlara hayâl gücü ve hafıza gibi sağ beyin fonksiyonlarıyla ilgili eğitimden çok, mantık ve ezbere dayanan eğitim verilmesi sonucunda bu yetenekleri büyük ölçüde yok olmaktadır.

SAĞ BEYNİN ÖNEMİ

Klâsik eğitim sisteminde daha çok sol lob ağırlıklı akademik bilgilere prim verilmekte, sağ lobun faaliyetleri ise maalesef ihmal edilmektedir.

Beynin, farklı fonksiyonlara sahip iki lobu olduğu keşfedilen günümüzde, eğitim sistemi hâlâ sadece beynin mantık, matematik, analiz, konuşma, yazma, listeleme gibi fonksiyonları olan sol lobunu kullanmaya devam etmektedir.

Oysa, gelişen bilimin ışığında, mantık ağırlıklı sol lobla beraber, hayâl gücü, renk, şekil, ritim, bütünü görme gibi fonksiyonları olan sezgisel, üretken sağ lob da kullanılsa, insanların üretkenlik potansiyellerinin kat kat artacağı aşikârdır.

Zaten, tarihte büyük sıçramalar yapan insanlar da, bilerek ya da bilmeyerek, beynin her iki lobunu da birlikte kullanan insanlardır.

Mantığın âdeta tek başına gittiği yerle, sezgi, hayâl ve renklerle el ele gittiği yer bir olur mu?

Sağ lobun da devreye sokulması, insana aynı zamanda duyusal keskinlik kazandırmakta, hedefini sürekli ve herşeyiyle canlı tutan o insana müthiş bir motivasyon kazandırmaktadır.

Bilgisayarların bile matematik ve mantık işlemlerini yapabildiği günümüzde, bunlardan daha önemli bir özellik çıkıyor karşımıza: Üretken düşünce, üretken zekâ.

Hayâl gücü, yeni fikirler oluşturma, orijinalite gibi değerler, insan zihninin üretkenliğini ortaya koyar. Bilgi dünyasına uçtuğumuz günümüzde asıl fark, işte bu noktadadır. Yâni, geleceğin başarılı insanları, üretken zekâya, hayâl gücüne, esnekliğe ve güçlü vizyona sahip insanlar olacaktır.

Eğitim sistemi ise, bu hedefe ulaştırmak bir yana, insanları yalnızca sol lobun fonksiyonları içine âdeta hapsetmektedir.

İlkokul birinci sınıf öğrencilerinin resimleri incelendiğinde, her birinde orijinalite ve üretkenliğin izleri açıkça görülmektedir. Aynı öğrenciler dördüncü sınıfa geldiklerinde ise, tek düzeliğin ve kendini birilerine beğendirme arzularının yoğunlaştığı, elma şekerine benzer, tek tip ağaçlar, tek tip evler, aynı tür insan resimlerinin ortaya çıktığı görülmektedir.

Okul öncesi çocuklar daha çok renkler ve görüntülerle düşünmek gibi, dış etkilere daha açık ve çok farklı fantezilere sahiptir. Fakat, okulda bu özellikler bastırılınca, sol beyin, sağ beynin de bazı fonksiyonlarını yüklenmek zorunda kalıyor ve aşırı derecede zorlanıyor. Bu arada, zayıf kalan sağ beyin hırçınlaşınca, çocuklarda birtakım ruhsal dengesizlikler de görülebiliyor.

Aynı zamanda, bu tek yönlü, yâni yanlış ve aşırı bilgi yüklenmesi sonucunda beyinler köreliyor, çocuklarda üretkenlik, merak ve öğrenme istekleri yok oluyor.

Bu çocuklar büyüdüklerinde, özellikle sağ beynin gerekli olduğu durumlarda dâima başarısız oluyorlar.

DENGELİ KULLANIMININ SONUÇLARI

Prof. Orstein, iki beyin işbirliği içinde çalıştığı zaman, genel yetenek ve etkide çok büyük artış olduğunu ortaya koydu. Çünkü, beynimiz, standard matematikten farklı bir şekilde çalışıyor; sağ ve sol beyin birlikte çalıştığı zaman, iki kat değil, beş-on kat daha etkili sonuçlar ortaya çıkıyordu.

Buraya kadar söylediklerimizin ışığında, artık şunları rahatlıkla söyleyebiliriz: Belirli konularda gerçek anlamda uzmanlaşmak, ancak bu iki beynin işbirliği ile mümkün olabilir.

Tarihteki bütün dehâlar, büyük buluş yapanlar, üstün kişiler, hep beyninin iki yarısını da mükemmel bir işbirliği içinde kullanan kimselerdir.

Örneğin Fatih Sultan Mehmet, İstanbul´u almak için gerekli bütün planları, hazırlıkları yaptı, uygulamaya geçti. Bunlar için daha çok, beyninin mantık ağırlıklı sol lobunu kullandı. Fakat, Bizanslılar´ın Halic´e zincir gerip Osmanlı gemilerinin önünü kesmeleri üzerine hemen sezgi ağırlıklı sağ lob evreye girdi ve tarihte ilk defa, gemiler karada yürütülerek, bir gecede Kasımpaşa´dan Halic´e indirildi. Sonuç malum.

Evet, dünyamızdaki karmaşa ve problemleri çözmek için, beynimizin iki yarısını birlikte kullanmamız gerekiyor.

Özellikle karmaşık sorunların çözümünde, geniş ve uzun vadeli olabilecek kararlarda sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için, beynin her iki yanının işbirliği içinde çalışması şarttır.

Öğrenilen bilgilerin, geçici bir ezber olarak kalmayıp kalıcı hafızada dosyalanması ve ömür boyu kullanılabilmesi, her iki beynin de öğrenme işine aktif olarak katılmasıyla mümkündür.

Beynimizdeki zincirleri kırıp, beynimizi tutsaklıktan kurtarıp, orada uyuyan dâhiyi uyandırmak için yapmamız gereken en önemli şeylerden biri, ciddi bir hafıza eğitimiyle fotoğrafik bir belleğe sahip olmaktır.

Temel hafıza tekniklerini öğrenip kullandığınızda,

* Sadece hafızanız güçlenmekle kalmayacak, üretkenliğiniz de müthiş bir şekilde artacaktır.

* Bilgiyi öğrenme hızınız artacak, zihinsel fonksiyonlarınız güçlenecektir.

* Sağ ve sol beyinleriniz arasından müthiş ve dinamik bir potansiyel ortaya çıkacaktır.

* Elbette ki, bütün bunlar, iş ve sosyal yaşantınızdaki problemlerin çözümüne büyük katkılar sağlayacaktır.

Beynin etkin kullanımında, aşağıda Abdullah´ın anlatacağı anekdot, sanırım ilginç bir örnek oluşturacaktır.

kaynak : kisiselbasari

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

60 yorum

 1. Çok güzel bir çalışma.Beynimizin sağ kısmını nasıl geliştirebileceğimiz hakkında bir bilginiz var ise bunuda paylaşmanızı rica ediyorum.Bizde araştıralım tabi hemen :)

 2. uygulanacak bir öneri olduğunu sanmıyorum.beynimizin 2 yarısını bırakın tamamını kullanacak durumda değiliz toplum olarak.

 3. Sanırım benim sağ beynim daha çok çalışıyor. Bazen kendimi gerçeklerden uzak hissediyorum. Dengeyi sağlamak için ne yapabilirim acaba? Bulmaca ya da problem çözmek işe yarar mı?

 4. aslında güzel fakat diğer testleriniz kadar değil…neyse başarılarınızın devamını diliyorumm…

 5. ben zorlanmadım bu testte..başarılı

 6. Bence futbol beyinin sağını veya solunu kullanmak değil beyile genelde ayaklar olmak üzere tüm vücudunu kullanmaktır.

 7. arkadaşlar sorry ama ben sadece temel renkleri biliyorum . orda adını bilmediğim veya karıştırdığım bi kaç renk var :))) bunu nasıl çözeceğiz ))) moralim bozuk bi şekilde uyumaya gidiyom şimdi :P

 8. harika bi test ama ben zorlanmadım :D

 9. ben bu testi beğendim ama ihtiyacım yok

 10. ben renkleri söylemeyi başardım.hemde hiç takılmadan.işin sırrı çok basit.eğer(benim gibi)miyopsanız gözlüğünüzü çıkarın ve ekrandan biraz uzaklaşarak renkleri söyleyinB)))))))

 11. bnm ilk yaptımda birz yaptm d sonrd birz birz iştee… :p

 12. ewt jok heyjanlıı :)

 13. beynimim 2lobuda müthiş gelişmiş hafızam güçlenmiş unutkanlıgı yenmişim konsantrasyon sorunum yok aykum çok yüksek cıktı beynim sürekli uyanık duruyor uyurken bile her anımı düşünerek degerlendiriyorum ve bana sporcu bilimadamı diyorlar

 14. bir elinizi sag dogru dıger elınızı sola dogru cevırerek daıreler olusturun en basıt egzersiz;)

 15. çok güselmiş test çok beğendim ayrıca çok başarılı oldum

 16. bence bunu en iyi okuma yazma bilmeyenler yapar

 17. Merhaba arkadaşlar yukarıda yazılı ( kişisel başarı ) kaynağından gelen bu bilgiler gerçekten düşüncelerime ışık tuttu ve bir hayli etkilendim, insanların birçoğu beyinlerinin sağ loblarını kullanmakta, sol loblarını agırlıkla kullananlar ise genelde kurumsal firmalarda büyük holdinglerde kısacası ciddi müesseselerde katlanarak büyüyen başarılar sergilemekte çünkü sevgi,duygu,hislerle yaklaşımlardan öte sistematik analitik düşünme ve mantık dahilinde hareket etme güdüleri ile olaylara yaklaşmaktadır. her iki loblarıda kullanmanın belli başlı yolları var, bunun için isterseniz profesyonel isterseniz kendi çabalarınızla neticeye ulaşmanız yadsınamaz bir gerçek, hepinize saygılarımı sunarım

 18. acayip bi akıl varmşş bunu yapan kimse artık onunda hem sağ heemde sol beyni çalışıyoo heraldeee

 19. bunu 18. kişiye sölüyorum bncede çok haklısınn

 20. bildiğim kadarıyla bisiklete binmek gibi çift taraflı yapılan etkinlikler beynin her iki lobunun birlikte çalışmasını sağlıyor.

 21. Abdullahın anlatacağı fıkrayı okuyabilen oldumu

 22. beyninin tamamını kullanmak istediğini söyleyen arkadaşlar, Bizler beynimizin %2 sini kullanıyoruz sizin o çok zeki dediğiniz bilim adamları %7 sini kullanıyorlar düşünün albert EİNSTEİN bile beynin %17-18 ini bile kullanabiliyosa siz neyin tamamını kullanmaktan bahsediyosunuz?

 23. bunlari cocuklarini matematik calis birak resim yapmayi gibi uyarip duran ailelere okutmak gerekir,,,aramizda ogretmen varsa bu yaziyi kopyaliyip dagitmali yada okulda bir panoya asmali bence…
  yazi icin tskler…

 24. Mükemmel bir yazı idi.Teşekkürler…
  Testte şöyle bir sonuç dikkatimi çekti.Uygulamadan önce gözlerimi kapatıp şimdi sadece renkleri göreceğim dediğim anda zorlanmadan renkleri sayabiliyorum.Tekrar gözlerimi kapatıp şimdi sadece sayıları göreceğim dediğimde de zaten kolaylıkla okuyarak sayıları söyleyebiliyorum.
  Mevzu bence konsantrasyona ve o an ne istediğini bilmeye bağlı bir şey…

 25. çok cix ama dana güzel olabilrdi eeeeeeeee yani birazda resim gerekli dimi be can ım hadi hepinizi öptümmm cicişler

 26. Muhteşem İKİLİ

  hayri hocam çok süper olmuş burası…

 27. peygamberimizin “sağ yana yatın” sözünün bilimsel açıklaması bence…önemli…

 28. bildiğim kadarıyla kitap okumak beynin iki lobunuda çalıştırıyor.Televizyon seyretmek ise bir lobunu çalıştırıyor.Türk toplumu olarak malesef televizyonu daha çok tercih ediyoruz…

 29. yaw hepsi hoş güzelde fotoğrafik hafıza tekniklerinide yazsaydınız on numara olurdu…

 30. iki kere okumayı tercih ettim..ikincisinde rahat rahat renklere inat yazıyı okumak için:D:Ddünya varmış oh be:D

 31. Ehh işte fena değil.daha güzel olabilirdi….!!

 32. Sağ beynimi o kadar fazla kullanıyorum ki gerçeklerden yavaş yavaş sıyrılmaya başladım galiba ve ayrıca sol beynimle bağlarım tamamen kopmuş durumda . sanki nefes aldığım ,ayaklarımın yere bastığı bu dünyada ben yokum . bir an uyanıyorum. yaşadiğin yere baksana hey kendine gelsene diyorum.bu yüzden de günlük hayatımın çoğunluğu dalgınlıkla geçiyor. bu dünya bana yapılması gerekenleri sunuyor. yaşamımızdaki her konu dahildir bu mevzuya.fakat ben bunları kural olarak adlandırmaktan öteye gidemiyorum.herşey bir bütün. ayrım yapılması imkansız.her zaman var olanları kabullenmekten bunları yutmaktansa sağ beynimin esiri haline gelmeyi yeğliyorum fakat ben bu durumu iyi yönde kullanmak istiyorum .olması gereken benim yaşamımla bütünleşebilmem değil midir ? fakat benim önceliklerim bundan çok daha farklı . her güne robot gibi uyanıyorum ve bu durum gün bitimine kadar itaat etme şeklinde devam ediyor.ve ben bu yaşananlara tepkisiz davranıyorum. bu durumda olmaktan da huzurluyum ayrıca. ama etrafımdaki çoğu insana yaklaşamadığımı devamlı kaçma gereksinimi duyduğumu ve onları kırmaya başladığımı farkettim . çünkü çok fazla kendimi dinliyorum. insanlar arasında kendime yakın bulduğum kişilerle sınırlıyorum günümü .yani kurgu haline gelmiş yaşamlar…

 33. Ya aslına bakarsanız çok güzel bi site testlerinizide çok beğendim başarılarınızın dewamını diliyorum

 34. Gerçekten iyi bi çalışma ödevlerimde yeteri kadar yardımcı oldu :d

 35. Sağ lobu baskın olanlar sol lobu çalıştırmak için ne yapmalı

  •Notlar almalı, yazmalı
  •Organize olmalı, önceliklerini belirlemeli
  •Fikirleri değerlendirmeli, hedefleri belirlemeli
  •Vücut dilini ve ses tonunu kontrol etmeli
  •Daha mantıklı olmalı
  •Karşılaştırmalı, eleştirmeli
  •Sorgulayıcı olmalı, gözden geçirmeli

  Sol lobu baskın olanlar sağ lobu çalıştırmak için ne yapmalı

  •Görselleşmeli, hayal kurmalı
  •Örneklere bakmalı
  •Karşıtları incelemeli
  •Vücut dilini ve ses tonunu kullanmalı
  •Çocuğun sağ beynine mesaj vermeli
  •Empatik olmalı
  •Vücudunu hareketlendirmeli

 36. Bu renkelerin hepsini ben zorlanmadan söyledim kelimeleri değil renkleri söyledim ama hiç zorlanmadım dikkat gerektiren birsey bence zor değil

 37. Site gayet özenle hazırlanmış ve güncelleniyor.
  Teşekkürler.

 38. Bu siteyi hazırlayanlara cok teşekkür ederim.
  Hem çok yararlı hem de güzel!
  Ödevimi bile burdan yaptım yani…

 39. Iyide ben sadece yazıları okudum renklere dıkkat bıle etmedım yanı sonuc olarak ben solumu kullandım sagı mı :)

 40. çok güzel bir site artı bu test ile beynimi keşfettim beynimin her iki tarafını kullanabiliyorum

 41. Son derece açıklayıcı ve iyi bir yazı diyebilirim.

  beynin sağ ve sol lobunun sentezinin sonucunda nelerin ortaya çıktığı aşikar.

  bir solukta okudum yazıyı.

  bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 42. YENİ DÜNYA DÜZENİ DEDİKLERİ ŞEY.BİZİM KENDİ FİKİRLERİMİZİ ÜRETMEMİZİ İSTEMİYORLAR.

 43. arkadaşlar beynimiz ile ilgli bilinemeyen çözünemeyen bilgiler var siz beyninize sınır koymayın ben koymam hiç bir zaman istediğim kadar öğrenmeye çalışırım bence beynin alabileceği bilgilerin sınırlarını kendimiz koymalıyız herkes çalışsın zeki olsun…

 44. selen tanış

  gercekten cok ilginç

 45. çok ta lazım değil

  keske ingilizce çevrilmesi yapılsa :/ bnce ingilizce çevrilmesinide yapmalısınız :) <3

 46. Beynimin her iki yarısınıda iyi kullanıyorum, teşekkürler.

 47. COK AKILICA BİR ŞEY VE AKLI YORUYO SOL BEYNİMİ İYİ KULANAMIYORUM ALLAH BUNU BANA VERMİ NEYAPALIM

 48. Ya ben ikisini de yapıyorum iyiymiş benimki de yav…
  Bunu şöyle yaptım; önce kelimeleri kısa süreliğine unuttum renkleri söyledim, sonra yazıyı okudum efenim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.