Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim Kitapları
  3. Ünlü yazarların yaşam öyküleri

Ünlü yazarların yaşam öyküleri

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
148 2

Son günlerde okuduğum kitaplardan birisi “Günlük Ritüeller” isimli kitaptı. Şairlerin, ünlü yazarların ve ressamların çalışma şekilleri, bir günü nasıl geçirdikleri ve küçük küçük yaşamlarını anlatıyor. Enteresan yaşamlar var içinde. Size küçük küçük özetler geçeceğim. Gerçekten ilginç ama fark yaratacak bilgiler içeriyor.

KARL MARX : hayatı boyunca hiç sabit bir işi olmamış. Yoksulluk içinde yaşamış. Bir arkadaşının kendisine verdiği rutin bir para ile yaşamış. Enteresan olan hiç parasız bir yaşam içinde dünyanın en önemli para ile ilgili kitabını yazmış. Yeniden yaşasam aynen yaşardım, tek bir şey yapmazdım diyor. Evlenmezdim. Tüm gün çalışan bir yazarmış.

VOLTAIRE : Fransız aydınlanma dönemi yazarı günde 18-20 saat çalışırmış.

BENJAMİN FRANKLIN : Kendine 3 ‘er haftalık peryotlarda zaman verir, bu dönemde bir hatasını düzeltmeye çalışırmış.

SIGMUND FREUD : Ölene kadar sigara içmiş. Sigara içmeme kararı alan birine şöyle dermiş: senin için ancak üzülebilirim. Rantiye biriymiş. Karısı o kadar yardımcıymış ki, diş fırçasına macunu bile karısı sıkar eline verirmiş. Bütün gün hastaları ile ilgilenir bütün gece de çalışırmış.

CARL JUNG : Kendi tercihi olarak şehir hayatından lüksten kaçmış, bir çiftlik evinde yaşamış. Elektrik ve su almamış, gaz ocağı kullanmış. Kendisi odun keser şöminede yakarmış. Şehir hayatını hiç sevmezmiş. Yaşadıkları için şöyle demiş; Basit yaşamı seviyorum ama basit olmak öyle zor ki.günlük ritüeller kitap özeti

MARCEL PROUST : 1908 den ölümüne dek Kayıp Zamanın İzinde kitabını (7 cilt) yazmış. 1910 yılında toplumdan elini etiğini çekmiş. Sürekli yatak odasında yaşarmış. Yazılarını yatarak yazarmış. Hiçbir şey yemez içmez. Günde bir kere 2 bardak kahve ve 2 tane kruvasan yermiş. Bütün gün uyurmuş geceleri çalışırmış.

PABLO PICASSO : Haastalık hastası bir adammış. Çok az konuşurmuş. Hiç hoş sohbet değilmiş. Geç yatar, geç kalkarmış. Uykudan kalkınca atölyesine kapanır akşam yemeğine kadar hiç çıkmazmış.

AGATHA CHRISTIE : Mesleğini sorduklarında hep “ev kadınıyım” dermiş. Hiçbir zaman yazmak için bir odam olmadı diyor.

BALZAC ; Yaşamıyorum, berbat bir biçimde kendimi tüketiyorum diyor. Sonu gelmeyen alacakları ve sonsuz kahve içimi varmış. Günde 50 bardak gibi. Acımasızca çalışırmış.

VAN GOGH : Yaratıcı ilham sürecindeyken sadece yemek yemek için yerinden kalkarmış. Sürekli çalışırmış.

ALBERT EINTEIN : Öğlene kadar üniversitede bulunuyormuş. Öğleden sonra evde çalışırmış. Çok mütevazı bir hayat yaşarmış ancak o yıllarda çok ünlüymüş. Bir de şöyle bir ünü varmış. Acaip dalgın bir adammış bir de dış görünüşü öylesine darmadağınıkmış ki çok dikkati çekermiş. Üniversiteye yürüyerek gider gelirmiş.

STEPHEN KING : Hala günde 2000 kelime yazmadan asla günü bitirmezmiş. Asla vazgeçmezmiş. Sabah 8 gibi kalkıp hemen yazmaya başlarmış, öğlende kotasını tutturur ondan sonra şekerleme yapar, mektup yazar, maç seyreder, okur ve ailesi ile vakit geçirirmiş.

Sevgiler

Yazan : Tülay Bilin

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar