Anasayfa / Başarı Yazıları / Vazgeçmek, pes etmek değildir!

Vazgeçmek, pes etmek değildir!

pes etmek“Vazgeçme” dediler, “pes etme” dediler… Ama bazen en cesur karar vazgeçebilmektir. Çünkü bazen vazgeçmemek kaybetmek anlamına da gelir. İşte vazgeçmek üstüne ezber bozan bir yazı… Bize vazgeçmemeyi öğrettiler. Vazgeçmenin pes etmek olduğunu anlattılar. Vazgeçersek kaybedebileceğimizi söylediler. Vazgeçmezsek kazanacağımızı söylediler. Bu bazen doğru çıktı, bazen yanlış. Yanlış çıktığında mutlu olmadığımız evlilikler yürüttük, sevmediğimiz işleri yaptık, inandıklarımızla yaptıklarımız birbirine karıştı. Ne vazgeçebildik, ne de kazanabildik.

BAZEN EN CESURCA KARAR, VAZGEÇEBİLMEKTİR…

Belki de bazen vazgeçmemiz gerekiyordu. Bırakabilmek, dur diyebilmek, tamam diyebilmekti bizi mutlu edecek. Ama yapamadık, korktuk çoğu zaman. Çünkü vazgeçmek, bırakabilmek bir tercih meselesiydi ve bu tercihin sonuçlarına katlanamadık. Bu tercihi kabullenebilecek cesareti gösteremedik.

Peki yapabilsek neler kazanıyoruz? Gelin ona bakalım:

1) Vazgeçebilmek, bazen özgürlüktür. Sevmediğiniz bir işi yapmak, insanı bir anlamda mahkum eder, mutsuzluğa. İşini sevmez, iş ortamını sevmez ama işini bırakamaz. Niye mi? Çünkü iş sahibi olmanın rahatlığını, her ay maaş almanın güven veren yapısını bırakmak istemez. İşi bırakmak, sevdiği işi yapmak ya da bunu yapmak için çaba sarf etmek risktir. Bu riski alabildiğinizde yani, vazgeçebildiğinizde özgürleşiyorsunuz. Çünkü kendiniz için bir şeyler yapmaya başlıyorsunuz. Zihniniz berraklaşıyor. Tazeleniyor. Daha özgür düşünmeye başlıyorsunuz.

2) Tek alternatifte diretmek zaman kaybettirir. Bazen önümüzde bir alternatif vardır. Bunun en doğru olduğunu düşünürüz. Ve sürekli o alternatifi deneriz. Tek hedefimiz odur. Ama o gerçekleşmez, yorar, hayal kırıklığına uğratır. Ya başka alternatifler kazandırıyorsa? Aynısında diretmek kazanç mıdır? Tek gördüğümüz, aslında tek değildir. Sadece bizim görüş alanımızda o vardır. Biraz dışarıya çıkmaya cesaret edince, yeni alternatifler çıkacaktır karşımıza. Çok sevdiğim bir söz var. ” Karayı gözden kaybetmeyi göze alamayan, yeni yerler keşfedemez.” Tek alternatife takılmamak, yenisi için araştırmalar yapmak, sadece mevcuttan vazgeçmektir. Kaybetmek anlamına gelmez.

vazgeçmek

Vazgeçmek kötü bir şey değildir. Pes etmek anlamına da gelmez. Sadece doğru zamanda vazgeçmeyi bilmek gerekir. Mevcudun tüm ihtişamına, gücüne, cazipliğine rağmen vazgeçebilmek, cesurluktur. Vazgeçmiyorum diyenler çoğu zaman kaybetmekten korkanlardır. Benim için doğru olan bu yalanına, kendilerini inandırmışlardır. Biraz cesaretle gerçekten istediklerini yapabilecekken, bunu göze almayı cesaret edemezler. Bu yüzden vazgeçmeyi cesur bir karar olarak görüyorum. Herkes vazgeçmeyi beceremiyor.

Bazen, en cesurca karar, vazgeçebilmektir.

Kaynak : Marka Fikirleri

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

4 yorum

  1. Vazgeçmek bazen karlıdır bazen zararlı bazı acı verir bazen mutluluk vazgeçbilmek bazen özgürlük getirir bazen esaret.Peki bir soru şu evrende
    ”VAZGEÇİL(E)MEZ”olan nedir?

  2. İNSAN vazgeçmesi gerektini nasıl anlar hiç bilmiyorum…yada şöyle diyim ben wazgeçmeli miyim?onu bilmiyorum işte 2 yıldır ygs-lys ye giriyorum o kadar çok istiyorum ki kazanmayı o kadar hayallerimi süslüyordu ki yılmadan çalıştm m.lisesi mezunuym ve ya mühendislik ya pdr istiyordum ama olmadı yine hayal kırıklıgı…şimdi gerçekten vazgeçmeli miyim bu sewdadan bilmiyorum karasızım ama artk ne bnm nede etrafımdakilerin umudu kalmadı en kötüsüde tekrar düşmekten ve bu sefer ayaga tekrar kalkamamaktan korkuyorum işin özü bnm bana güvenim kalmadı….sanırım bazı şeylerden vazgeçmeyi bilmek gerek…ne kadar acı da olsa…!!!!

  3. bence vazgeçme belki lafta kolay gelebilir sana ama sen vazgeçersen herşey biter mücadele et yılmadan herşeyin olacağına inan.. düşmekten korkma düştün ve hala ayaktasın şimdi kanayan dizlerini sil ve kalk ayağa koşşşş koşşş hedefineeee daha uzağa koşşşş..BUNU YAPABİLİRSİN..! HERŞEY SENİN ELİNDE…!!

  4. evet bazen umutsuz olabiliyoruz.. yoruluyoruz hissediyoruz. ama bu yılmak ve vazgeçmek değildir.. daha çok değer katıyoruz kendimize güvenimiz artıyor.. onun için klap atığı sürece yapacak bir şeyler vardır.. kimseye suçlamak yok.. ne ekersen onu biçersin.. insanın kendine yaptığı kötülüğü kimse yapmıyor.. sağlıcakla..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.