Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Öyküleri
  3. Yaratıcı beyinler enerjinizi tetikler!

Yaratıcı beyinler enerjinizi tetikler!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
92 2

Bir yıl içerisinde kaç yeni kişiyle tanışıyorsunuz? Sizden farklı bakış açısında, yaşam alışkanlıklarına sahip kaç kişiyle birkaç dakikadan fazla vakit geçirebiliyorsunuz? Yaratıcı beyinler, çok fazla kaynaktan ve insandan beslenirler. Hayatın içinde ki hemen hemen herşeye ilgi duyarlar, çünkü yaratıcılıkları hayatın içinde ki yaşanmışlıktan beslenir. Sizi bugün geleceğin en etkili tasarımcılarından biriyle tanıştırmak istiyorum. Kariyer endişeleriyle dolu hayatlar yerine, ilham verici insanlarla dolu bir yaşam geçirmeniz ümidiyle yazıyorum.

Izmirli.

2010 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Endüstri Tasarımı mezunu.

Ilk tasarım ödülünü Packet Phone konsept tasarımıyla kazandı.

Birincilik ödülü alan bu proje aynı yıl Milano’da sergilendi. Dünya çapında başarılı bir çok dergiye konu oldu.

Bir yıl sonunda proje, Amerika’nın en ünlü teknoloji yayınları tarafından dünyanın en sevilen 5 konsept tasarımı seçildi.

Packet Phone 2011 yılında Cambridge University’nin ders kitaplarında örnek çalışma olarak yer aldı.

Los Angeles’da bir tasasım firmasından teklif alınca, öğrencilik yılları farklı bir şekil almaya başladı.

“Bu süreç hayatını değiştirdi, çünkü bilgi dünyası içerisinde bilgimi, yeteneğimi ve hayallerimi gerçeğe çevirebileceğim bu ortam vizyonumun genişlemesine neden oldu. Aynı zamanda kendime güvenim arttı.” diyor Emir Rıfat Işık.

Endüstriyel Tasarımcı olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor diye sorduğumda şöyle diyor Emir: “Gözlem yeteneğinin gelişmiş olması gerekiyor. İnsanların iç dünyalarını anlamlandırabilmenin de önemli olduğuna inanıyorum. Kendimi ve etrafımı doğru algılamaya ve anlamlandırmaya özen göstermeye çalışırım. Hayatımıza giren her detayın bir sebebi olduğunu düşünürüm.

Tasarımlarına ilham veren şeyler…

“Detayları doğru noktalardan biraraya getirip bütünsel anlamlar yaratmak ve insanların hayatlarına etki etmek benim varoluş sebebim.”

Başka ödüller var mı?

  • Turkish Packaging Design National Student Competition 2009
  • Best ”S E Y” design award, winner 1prize ISTANBUL DESIGN WEEK 2007
  • 2008 de bir projem San Francisco Museum of Modern Art içinde
    sergilenmek istendi ancak bürokratik engellere takıldım.

Imkanlara yaklaşımın?

Bir kapı aralandıysa aynı kapının tekrar aralanmama ihtimali yüksektir. Fırsatı degerlendirip değerlendirmeme sorgusundan çok bunun bir fırsat olup olmadıgını hissetmek gerekiyor.

Fırsatlar dünyasında yaşıyoruz. Önümüze çıkan fırsatları değerlendirebilir onun yanında kendi firsatlarımızıda yaratabiliriz. İstikrar çok önemli.

Hayallerinin nasıl oluştuğunu biliyor musun?

Hayallerin temelinin yaşanmışlıklara bağlı kurulduğunu düşünüyorum. Daha önce yaşadığım veya gördüğüm görsel hafızamda yer etmiş kavramlar, seneryolar, şekiller ve çizgiler, yaratmak istediğim duygularla birleşerek şekilleniyor. Hayal kurmayı ve insanların hayatına dokunmayı seviyorum.

İnsanların hayatına bir şekilde dokunuyor olmak beni en çok düşündüren konulardan. Elimde olmayan bir şekilde iş veya sosyal ortamımda hep tamamlayıcı unsur oldum. Yani, ben hep düzelten, şekil veren, gün yüzüne çıkartan, kanadı kırılmış olana kanat yapan oldum. Farkında olmayanlara farkındalık kazandırdım. Dinlerken yakaladığım her detay bir başkası için kurtarıcı oldu.

Ürünlerini tasarlarken hedefinin ne olduğunu biliyor musun yoksa süreç içerisinde mi yünün belli oluyor?

Hedefin ne olduğu genelde belli oluyor ancak süreci yaşarken bazen belirlenen hedeften daha etkileyici bir nokta keşfedip yönü süreç içerisinde değiştirebiliyorum.

Enerjisi yüksek, yaratıcı beyinler, yaratıcılığınızı körükler. Nasıl bir insan olmaktan hoşlanıyorsanız, etrafınızı o tür insanlarla çevreleyin.

Yazan : Fatmanur Erdoğan / KY

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar