Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Yaşam değerlerinizi bulun, hayatınıza yön tutun

Yaşam değerlerinizi bulun, hayatınıza yön tutun

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
10 1

Hızlı tüketim toplumunda değerlerimizi de hızlıca tüketebiliyor, düşünmeden yerine yenisini koyabiliyoruz. Aslında kişisel değerlerimizin ne olduğunu tam olarak da bilmediğimizden zaman zaman tökezliyebiliyoruz. Değerlere bağlı bir yaşam, hayatta attığımız adımların bize iç huzuru vermesini sağlar. Değerlerimize aykırı hareket ettiğimizde öfke, suçluluk, anksiyete ve utanç duyarız. Değerlerimizle uyumlu hareket ettiğimizde daha sağlam karar alır, istediğimiz yöne doğru daha emin adımlarla yürürüz. Değerlerinizin ne olduğunu bulmak için şu sorulara cevaplarınızı bulmalısınız.

1- Hayatımda benim için en önemli şey nedir?

Bu soruya cevap vermek için fazla düşünmeyin. Aklınıza gelen ilk şeyler ne ise onları yazın. Yazdıklarınızın iyi, güzel, doğru, yanlış olup olmadığına bakmaksızın yazın.

2- Değerler kelimesinin sizin için ne anlam ifade ettiğini yazın

Örneğin, kariyer benim için ne anlama geliyor diye sorulduğundan “iyi bir hayat ve sağlık” diye cevap veren bir kişi için kariyer iyi bir hayat ve sağlık anlamına geliyor demektir. Bu da kişinin temel değerlerinin iyi bir hayat ve sağlıklı bir yaşam olduğunu gösterir.

3- Yazdığınız listeden en fazla yedi tane değerinizi seçin.

Seçtiğiniz değerlerin sizin için en önemlileri olsun. Ardından bu seçtikleriniz arasında bir sıralama yapın.

4- Listenizi bire indirin

Seçtiğiniz değerlerden eleme yaparak sizin için en önemli olanını bulun. Bunu yapabilmek için “hangi değerden vazgeçebilirim” sorusuna cevap arayın. Yazdıklarınızın hepsi değerlerinizi gösterdiğinden seçim yapması zor olacaktır ilk başta.

yaşam değeri

Ancak en önemli, ikinci en önemli ve üçüncü en önemliyi bulduğunuzda, çalışmanın ilk aşamasını tamamlamış olursunuz.

5- Değerlerinizi tanımlayın

En önemli üç değerinizin ne anlama geldiğini yazın. Örneğin, kariyer benim için….. Eğer kariyer sizin için çok önemliyse, kariyerinizin istediğiniz yönde gittiğini nasıl bulabileceğinizi anlamanızı sağlar.

Her üç değeri de tanımladıktan sonra, üç tanımlamayı tek bir tanım haline getirin. Yani, yazdığınız üç cümleyi tek bir cümle yapın.

Vola! Değerlerinizi tanımladınız demektir. Bundan sonra yapmanız gereken, değerleriniz doğrultusunda hareket etmeye gayret göstermektir.

Bol şanslar.

Yazan : Fatmanur Erdoğan / Kariyer Yolculuğu

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar