Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yurt Dışında Yaşadığınızda Değişecek 10 Şey
Genel

Yurt Dışında Yaşadığınızda Değişecek 10 Şey

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 7 dk okuma süresi
66 0
Yurt Dışında Yaşadığınızda Sonsuza Dek Değişen 10 Şey

Yurt dışında yaşadığınızda hayat bir süre zorlu olabilir ama ben zorluklara göğüs gererim çünkü yurt dışında yaşamak herkesin en az bir kere denemesi gereken şeylerden. Sizi tamamen değiştiren, bir bütün yapan ve dünya vatandaşına çeviren bir deneyim.” –David Sedaris

Yurt dışına taşınmak ve yeni bir şehirde hayata yeniden başlamak en heyecan verici ama biraz da korkutucu maceralardan biridir. Yurt dışında yaşadığınızda alıştığınız yaşam şartları değişecek ve sadece adresinizden ya da çamaşır deterjanlarından bahsetmiyoruz.

1. Ev, kalbinizin ait olduğu yerdedir

Yurt dışına taşındığınızda, özel bir kulübe katılırsınız. İki tane adresiniz, diliniz ve cüzdanınızda döviziniz olur. İki tane kişiliğe sahip olacaksınız diyecek kadar ileri gitmeyelim ama kesinlikle her zaman iki dünyanın parçası olursunuz; eski ve yeni ev. Muhtemelen zaman geçtikçe iki dünya da bulanıklaşmaya başlar ama büyük ihtimalle ailenizin evinde ya da arkadaşınızın bodrumunda birkaç kutuda sakladığı postalarınız olacaktır.

2. Bakım paketleri önemli olmaya başlayacak

Bu günlerde neredeyse her şeyi internet üzerinden sipariş verebiliyor olsak da, bakım paketi (eski evden gelen ikramlıklar) almak doğum gününüzde sahip olacağınız harika bir saçtan daha iyi gelecektir. Tabii ki de paketin içindekiler daha milyonlarca kez dünyayı gezmemiş yemeklerden çok daha iyi olacaktır. Bu noktada strateji de seçmeniz gerek. Ya hepsini bir kerede silip süpürüp arkada hiç iz bırakmayın ya da sihirle her şeyin son kullanma tarihini olabildiğince uzatabilen usta bir erzak sahibi olun.

3. Elvedalar kolaylaşır (kısmen)

Hoşçakalın’daki “hoş” kısmını geri koymak zor olsa da, vedalar zamanla daha da kolaylaşır. Belki de nereye giderseniz veya nereden gelirseniz gelin eve gidip tanıdık size gelen koltuğa kıvrılabileceğinizi bildiğiniz için böyledir. Belki de duygusallığınızı geçici bir şekilde kapatmak için bir yol buldunuz ve her elvedadan sonra bir merhaba olduğunu artık biliyorsunuz.

4. Arkadaşlıklar kuvvetlenir

Uzağa taşınmak ve değer verdiğiniz insanlardan ayrı kalmak zordur. Yurt dışında yaşadığınızda bunu deneyimlersiniz. Kimin her şeyi zorlayıp sizinle iletişimde kalmaya veya tatillerini kullanıp ziyarete gelmeye çalıştığını da çabucak görürsünüz. Kendilerini sizden uzaklaştıran insanlar da olacaktır, daha yakınlaşanlar da. Bu tıpkı kıyafetlerinizi ayıklarken saklayacaklarınıza ya da atacaklarınıza karar vermek gibi bir şey.

5. Zorluklar farklılaşır

Evet, deniz kenarında yaşamak harikadır ama faturaları ödemeniz, tıkalı tuvaletleri temizlemeniz ve kötü bir nezle geçirmeniz de gerekir. Başka bir ülkede yaşıyorsunuz diye problemleriniz size uzak kalacak ve her şey parkta (veya plajda) bir yürüyüş gibi olacak diye bir şey yok. Balayı her zaman ve nerede olursanız olun biter. Arkadaşlarınız sizin yurt dışındaki hayatınızı kıskanıyor olsa bile, öteki tarafta her şeyin göründüğü gibi olmadığını fark edemeyebilirler.

6. Suçluluk duygusu gitmez

Annenizin sizin pazar günü akşam yemeğine gelemeyeceğinizi ama bir sonraki haftaya söz verdiğinizi öğrendiği zamanki suratını hatırlıyor musunuz? Şimdi bu suratı yılbaşı için zaman bulamadığınızdan eve gelemeyeceğinizi söylerken hayal edin (ya da arkadaşlarla birlikte çıkılacak hayır demesi imkansız olan yol seyahati yüzünden). Ayrıca büyük ihtimalle ziyaret etmek için yaz sonrasına kadar zamanınız olmayacak. Suçluluk duygusu hissetmeye başlayacaksınız ve ancak seyahatin niceliği yerine niteliğine odaklanın.

7. Gösteri devam eder (sizinle veya sizsiz)

Kabul etmesi zor bir madde: Siz yokken de heyecanlı şeyler olmaya devam edecek. Arkadaşlar evlenecek, bebekler doğacak ve şehirde efsanevi partiler olacak. Büyük ihtimalle bunların hepsini kaçıracaksınız, ama sosyal medyada bazı anları yakalayabileceksiniz. Bunu kabul etmek zor ama bu durum sizin hayatınızdaki muhteşemlikleri kaçıran arkadaşlarınız için de geçerli. O yüzden çok da üzülmenize gerek yok.

8. Evi yeni bir bakış açısıyla görürsünüz

Yurt dışına hava durumu veya kalabalık/sıkıcı caddeler yüzünden taşınmış olabilirsiniz. Fakat nerede yaşadığınızı başka ülkeden insanlara açıklarsanız, fotoğraflarınız veya anlattığınız şeyler büyük bir ilgi ile karşılanır. Dışarıdan bu bakış açısını almak size, eski yaşadığınız yerdeki caddelere ve şikayet ettiğiniz hava durumuna karşı bambaşka bir minnettarlık duygusu katar. Ayrılık, kalbi sevgiyle doldurur ve muhtemelen yurt dışında yaşadığınızda daha vatansever bir hale gelirsiniz.

9. Oradakiler gibi yaşamaya başlarsınız

Ufak ufak oralı olmaya başlayacaksınız. Her şey yerel dili öğrenmekle başlar ama zaman ilerledikçe konuşmaları anlamanın ötesine geçer. Eninde sonunda indirimler için marketlere ne zaman gitmeniz gerektiğini bilirsiniz, siz sipariş vermeden ne istediğinizi bilen bir kahve dükkanı bulursunuz ve otobüste yerel seçimleri konuşursunuz. Her ne kadar bu ülkede büyümüş bir insan kadar oralı olamasanız bile, özümsemeye başlarsınız ve kendinizi oradakiler gib yaşarken bulursunuz. Yeni bir kültürün parçası olma hissi harikadır.

10. Ev mi? Ev!

Evinizin nerede olduğu sorusunu cevaplamak her ne kadar zorlaşmaya başlasa da, genellikle uzun bir açıklama içerir (1. maddeye bakınız). Bazen ev, gerçekten kalbin olduğu yerdedir. Bazen çocukluğunuzu geçirdiğiniz yerde veya önemli hayati bir olay yaşadığınız yerde…

Kaynak : EF Uluslararası Dil Kampüsleri – EF Blog

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar