Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Affet Babacığım!

Affet Babacığım!

Evliliğinden beri evinde kalan babası yüzünden eşiyle sürekli tartışıyordu. Eşi babasını istemiyor ve onun evde bir fazlalık olduğunu düşünüyordu.

Tartışmalar bazen inanılmaz boyutlara ulaşıyordu. Yine böyle bir tartışma anında eşi bütün bağları kopardı ve ´Ya ben giderim, ya da baban bu evde kalmayacak´ diyerek rest çekti.

Eşini kaybetmeyi göze alamazdı. Babası yüzünden çıkan tartışmalar dışında mutlu bir yuvası sevdiği ve kendini seven bir eşi ve bir de çocukları vardı. Eşi için çok mücadele etmişti evliliği sırasında. Ailesini ikna etmek için çok uğraşmış ve çok sorunlarla karşılaşmıştı. Hala onu ölürcesine seviyordu. Çaresizlik içinde ne yapacağını düşündü ve kendince bir çözüm yolu buldu. Yıllar önce avcılık merakı yüzünden kendisi için yaptırdığı kulübe tipi dağ evine götürecekti babasını. Haftada bir uğrayacak ve ihtiyacı neyse karşılayacak, böylelikle eşiyle de bu tür sorunlar yaşamayacaktı. Babasına lazım olacak bütün malzemeleri hazırladıktan sonra yatalak babasını yatağından kaldırdı ve kucakladığı gibi arabaya attı. Oğlu Can ´Baba ben de seninle gelmek istiyorum´ diye ısrar edince onu da arabaya aldı ve birlikte yola koyuldular.

Karakışın tam ortalarıydı ve korkunç bir soğuk vardı. Kar ve tipi yüzünden yolu zor seçiyorlardı. Minik Can sürekli babasına ´Baba nereye gidiyoruz ?´ diye soruyor ama cevap alamıyordu. Öte yandan nereye götürüldüğünü anlayan yaşlı adamsa gizli gizli gözyaşı döküyor oğlu ve torununa belli etmemeye çalışıyordu. Saatler süren zorlu yolculuktan sonra dağ evine ulaştılar.

Epeydir buraya gelmemişti. Baraka tipindeki dağ evi artık çürümeye yüz tutmuş, tavan akıyordu. Barakanın bir köşesini temizledi hazırladı ve arabadan yüklendiği yatağı oraya itina ile serdi. Sonra diğer malzemeleri taşıdı. En son da babasını sırtlayarak yatağa yerleştirdi. Tipi adeta barakanın içinde hissediliyordu. Barakanın içinde fırtına vardı adeta. Çaresizlik içinde babasını izledi. Daha şimdiden üşümeye başlamıştı. Yarın yine gelir bir yorgan ve birkaç battaniye getiririm diye düşündü. Öyle üzgündü ki Dünya başına göçüyor gibiydi.

O bu duygular içindeyken babası yüreğine bıçak saplanmış gibiydi. Yıllarca emek verdiği oğlu tarafından bir barakaya terk ediliyordu. Gururu incinmişti içi yanıyordu ama belli etmemeye çalışıyordu. Minik Can ise olanlara hiçbir anlam veremiyordu. Anlamsızca ama dedesinden ayrılacak olmanın vermiş olduğu üzüntüyle sadece seyrediyordu. Artık gitme zamanıydı. Babasının yatağına eğildi yanaklarını ve ellerini defalarca öptü. Beni affet der gibi sarıldı, kokladı. Artık ikisi de kendine hakim olamıyor ve hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Buna mecburum der gibi baktı babasının yüzüne ve Can´ın elini tutup hızla barakayı terk etti.

Arabaya bindiler. Can yol çıktıklarında ağlamaya başladı neden dedemi o soğuk yerde bıraktın diye. Verecek hiçbir cevap bulamıyordu, annen böyle istiyor diyemiyordu. Can ´Baba sen yaşlandığında bende seni buraya mı getireceğim´ diye sorunca Dünyası başına yıkıldı. O sorunun yöneltilmesiyle birlikte deliler gibi geri çevirdi arabayı. Barakaya ulaştığında ´Beni affet baba´ diyerek babasının boynuna sarıldı. Baba oğul sıkı sıkı sarılmış ve çocuklar gibi hıçkıra hıçkıra ağlıyorlardı. Oğlu ´Baba beni affet, sana bu muameleyi yaptığım için beni affet´ diye hatasını belli ediyordu.. Babası oğlunun bu sözlerine en anlamlı cevabı veriyordu…

´Geri geleceğini biliyordum yavrum. Ben babamı dağ başına atmadım ki, sen beni atasın. Beni bu dağda bırakamayacağını biliyordum…

Kaynak : kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

15 yorum

 1. Çok duygulandım okurken. Sanki ben yaşadım olayı… Anne ve babalarımızı sevmek lazım. Onlar olmazsa napardık bu dünyada? Ne yaparsak yapalım hala onlara muhtacız…

 2. Ders almamız gereken bir öykü, ne yapıp ne edip sabırlı olmayı öğrenmeliyiz, hayatın güzelliklerini hırçınlıkla değil sabırla yakalayabiliriz. bide olmazsa olmaz sevgimiz daima yüreğimizde olmalı diyorum. analarımız babalarımız iyki var onların hepsinin ellerinden öpüyorum.

 3. Paylaşılan öyküyü okuduğumda aklıma, Beyaz Melek filmi geldi.
  Filmde de kocası eşinin babasını istemediğinden, babasını huzur evine bırakan ve eşinden gizli gizli babasını ziyaret eden eş geldi.
  Düşününce ne kötü istenmemek. :(

 4. çok duygulandım.Bir çok ders çıkarılması gereken bir öykü.

 5. İNSANLAR ÖYLE DURUMA GELİYORLARKİ AİLELERİ BİLE FEDA EDİYORLAR. DİĞER ARKADAŞ GİBİ OKURKEN BEN DE DUYGULANDIM. BU DÜNYADA EN SON BİZLER YÜZÜNDEN MUTSUZ OLACAK KİŞİLER AİLEMİZDİR BUNU UNUTMAYALIM…

 6. mükemmel bir hikaye çok teşekkürler…

 7. harıka bı hıkaye, cok duygulandım. ama ne yazıkkı cevremızde bunu yapan bır cok ınsan var…

 8. İçim acıdı.. En değerli varlığımız Anne ve Baba teşekkürler..

 9. gerçekten gözlerim yaşardı. emeği geçen herkesin ellerine sağlık…

 10. Çok anlamlı duygulandım …ne yaparsak karşılığını göreceğimiz bir hayat bu.

 11. cok duygulandım emeğine sağlık ders alınması gerekir anne babamıza en güzel sekilde cocugumuz gibi bakmalıyız teşekkür ederim arkadaş

 12. onlar olmasa bizde olmazdık bi defa böyle düşünmek lazım ve ne ekersek onu biçeriz sanırım

 13. Harika bir paylaşım tşkler

 14. çok ders alınacak bir hikaye çok duygulandım

 15. Göçmen Kızı ♥

  GÜZEL BİR HİKAYE -AFFET BABACIĞIM- . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.