Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Azim ile hırsı birbirine karıştırmayın!

Azim ile hırsı birbirine karıştırmayın!

Hepimiz daha başarılı olmak için çalışıyoruz. Ancak başarı hırsı ile başarma azminin birbirine karıştırılması beraberinde ciddi sorunlara yol açabiliyor. İşte başarıya giden yolda dikkat edilmesi gereken noktalar… Başarı hırsı sağlığınızla oynamasın. Stres kapınızı çok kolay çalar. İşinizde gelişmek ve başarınızı garantilemek için çalışmak stresli bir uğraş. Belli seviyede stresin pozitif motivasyon etkisinden bahsedilirken, sürekli gergin görünmeniz işinizi kaybetmenize yol açabilir. Bu yüzden küçük molalar almayı alışkanlık haline getirin.

İşyerinde kurallarınız olsun. Yoğun zamanlarda çok çalışmak normaldir ama her gün düzenli olarak yapılan üç saatlik fazla mesai, kalp krizi riskini yüzde 60 artırır. Öğle tatilini masanızda geçirmeyin. Vücudunuzu susuz bırakmayın. Protein zengini gıdalarla beslerek hem aklınızı hem bedeninizi zinde tutmaya çalışın.

azim, hırs

İş çıkışı, fiziksel aktivitenin rahatlatıcı gücünden faydalanın. Yürüyerek ya da bisikletle eve dönme imkanınız varsa kullanın. Bu sayede olası ekstra streslerden uzaklaşırken kafanızı tazelemek için de fırsat yakalayacaksınız. Günün stresini eve taşımayın. Günün geri kalan kısmını iş düşünmeden yaşayın. Sırlara sadık kalın. İşle ilgili önemli bilgileri kimseyle paylaşmamalısınız. Hafta sonlarınız sizin olsun. İşinizin hafta sonlarınızı çalmasına izin vermeyin. Tatil günlerinde size stres getiren konulardan uzak kalmanız gerek.

Kaynak : CafeRuj

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.