Anasayfa / Kişisel İmaj / Değerli misiniz?

Değerli misiniz?

Kezban çok saldırgan bir genç kadındı. İş yerinde özellikle çalıştığı diğer kadınları her fırsatta ezmeye çalışırdı. Bir toplantıda kendini öne çıkarmak için rahatça başkalarının yaptıklarını yerden yere vurabilirdi. Genel olarak işinde ve daha birçok konuda çok bilgiliydi ve diğer insanların cehaletlerini ya da bilgi eksiklerini her fırsatta en sert şekilde yüzlerine vururdu. Kezban’ın üniversite yılları da benzer şekilde geçmişti. Sınıf arkadaşlarını ve fırsat buldukça hocalarını aşağılardı. Birinin bir hatasını yakalamaya görsün en acımasız şekilde onu yerden yere vururdu. Bunun sonucunda Kezban’ın neredeyse hiç yakın arkadaşı olmadı. Çünkü Kezban insanlar konusunda hiç ayrım yapmaksızın bu saldırgan tavrını sürdürüyordu.

Kezban birini aşağılamak istediği zaman hiçbir şey bulamasa yalan bile söyleyebilirdi. İşyerinde çalışma arkadaşlarından birine toplantıdayken “Senin YTK337 haberin yok mu? Bütün rakip işyerleri YTK337 kullanıyor. Biz kumda oyun oynuyoruz.” diye çıkıştı. Arkadaşı “YTK337 de nedir?” deyince “Şuna bakın daha YTK337’yi bilmiyor, ama Üretim Müdürü’yüm diye dolaşıyor.” diye arkadaşını toplantıda küçük düşürürdü. Aslında YTK337 tamamen uydurmaydı.

Kezban, bütün mükemmeliyetçi görüntüsüne rağmen kendisi kurallara da uymazdı. Sadece bütün yaptıklarını kurallara uymadığını hissettirmeden yapardı. Onun için kuralın da bir değeri yoktu.

Kadın-erkek ilişkilerinde de Kezban ciddi anlamda ahlaki bir erozyon içindeydi. Bütün bunlarla birlikte Kezban kendi yaptıklarının ve seçimlerinin doğruluğuna da fazlasıyla inanmıştı. İnsanların en akıllısı oydu ve diğerleri aptaldı.

Bütün her şey Kezban açısından yolunda giderken, çalıştığı şirkete Bilge isminde yeni bir genel müdür geldi. Oldukça sakin ve insanları dinleyen bir adamdı. Bilge Bey, Kezban’ın saldırgan tavırlarını hemen tespit etti; onunla kalmadı Kezban’ın birçok şirket prosedürüne uymadığını da fark etti. Ama daha önemlisi bir toplantı da Kezban’ın bir arkadaşını küçük düşürmek için uydurduğu “DNG1116” öyküsünü de yakaladı. Kezban’ın yalan söylediğini anlayınca, toplantıdan sonra Kezban’ı odasına çağırdı ve yalanını yüzüne vurdu. Kezban hayatında ilk kez köşeye sıkışmıştı. Bilge Bey, iki ay içinde Kezban Hanım ile ilgili tüm olumsuz tespitlerini sıraladı. Son olarak “Değersizsiniz! Bütün bunların nedeni bu.” dedi ve İnsan Kaynakları bölümünü arayarak Kezban Hanım’ın işten çıkarılmasını istedi.
Kezban şok olmuştu.

İşten çıkarıldıktan sonra Kezban birkaç hafta kendine gelemedi. Hiç konuşmuyordu. Kulağında sürekli olarak Bilge Bey’in “Değersizsiniz!” sözü çınlıyordu. O gün hatalarını söylemesi normaldi, ama neden o sözü kullanmıştı? Bir türlü anlamıyordu. En sonunda Bilge Bey’e telefon açtı ve görüşmek istediğini söyledi. Bilge Bey çok uygar bir insandı ve görüşmeyi kabul etti. Görüştüklerinde çok kısa bir hatır sorma aşamasından sonra Kezban Hanım sordu: “Bana neden değersizsiniz dediniz?” Bilge Bey cevap verdi: “Gerçekten değerli olan insanlar başkalarına saldırmazlar. Yalan söylemezler. Bir sistemin kurallarına uyuyormuş gibi yapmazlar. İkiyüzlü değillerdir. Değersizliğinizin kaynağı büyük olasılıkla çocukluğunuzdur. Ailenizce yeterince sevilmemiş ve onaylanmamış olabilirsiniz. Sizin değerli olmanızdan çok yeterli olmanızla yani okul başarınızla ilgilenilmiş olabilir.
Değerli olmak, iş hayatında başarılı olmakla, bilmek ve yapabilmekle ilgili değildir. Dürüst olmak, başka insanlara saygı göstermek, bir takım değerlere sahip çıkmak ve korumakla ilgilidir. Eğer bütün bunları kendi kendinize yapamıyorsanız, var olan bir değer setine sarılabilirsiniz. Hepimiz bu yaşamda bir kutu tutuyoruz ve sizin yaşamınızda tuttuğunuz kutunun içi boş. İçi değerli şeylerle dolu bir kutu tutun. Değerler sistematiği olan bir yaşam yolu edinin. Örneğin, dinler insana bir değer sistematiği verir. İster Müslüman olun, ister Hıristiyan, bir din size bir değer seti verir. Gerçekten dindar biri aynı zamanda dürüst, ahlaklı, çalışkan ve saygılı da bir insana dönüşür. Bir felsefe edinin. Dağcı felsefesi, sporcu felsefi…
Seçimi siz yapın ve o yaşam yolunun değerlerini hayata geçirin. Eğer o değer setini hayata geçirirseniz siz de değerli olursunuz.

 

Yazan : Melih ARAT

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.