Anasayfa / manşet / Diken Düşünürsen Dikeni Görür Gözün!

Diken Düşünürsen Dikeni Görür Gözün!

Bugün kişisel gelişim eğitimlerinde, bu konu ile ilgili okuduğunuz bir çok kitapta düşüncelerin gücünden bahsedildiğini biliyorsunuz. Birileri bir yerlerde bir şeyler söyler, o sözler titreşim halinde yayılır ve içinde taşıdığı sihirli tozlara göre gider yolunu bulur .

Kendimize söz verelim. Söylediklerimizin sorumluluğunu alma sözü olsun. Eğer söylediklerimizden sorumlu olduğumuzun bilincinde olursak sanırım olumlama olarak kullanmamızı gereken anlamlar doğal olarak cümleler haline gelir. Bu cümleler bize yeni olumlu düşünceler oluşturur olumlu hislere dönüşür, yeni kodlar ve olumlu şemalar ile yaratımlar yaparak, doğal bir iyileşme ve düzelme süreci içersinde büyümemizi sağlar.

Sen düşünceden ibaretsin.Geriye et ve kemiksin. Gül düşünür, gülistan olursun. Diken düşünür, dikenlik olursun. MEVLANA

Sen fark et her durum ve koşulda angın ve anlamlandırman, sözcükler olarak çıkar ve titreşim yayar. Sen nasıl bakarsan o olur. Gülü görmek istiyorsan gülü gör ki gülistan olsun her şey. Eğer gülü isterken dikeni düşünürsen dikenlik olur her şey.

dikeni düşünürsen diken görür gözün

Bu o kadar çok ki hayatımızda sevgilimize, eşimize veya çocuğumuzla ilişkilerimizde korku ve kaygı o kadar büyür ki endişeye dönüşür ve aslında arzu etmediğimiz düşünce bizi birden kaplayarak istemediğimiz sözcükleri sarf ederken buluruz kendimizi. Öfkeli ve stresli bir hal içinde anı yaşamak yerine, ya geçmiş deneyimlerimizin bizde yarattığı korku içinde yada geleceğin belirsizliğin kaygısı içersinde oluveririz. İşte sadece bunun için bile önemlidir. An’ın farkındalığı. An’da yaratım vardır. An’da yüksek titreşim vardır. Sen onunla uyumlanırsan yaratırsın. İstediğin her şeyi yaratma kudret senin içinde tanrısallığın sana bunu vermiştir. Halbuki sen yaşamın boyunca bunu fark etmeden devamlı yanlış sokaklarda dolaşıp durursun.

O halde var mısın kendini yanına almaya ve tüm yaşam sorumluluğunla birlikte kendin ol’maya. Bunun için önce gözlemci olarak başla. Kendini gözlemle. Önce düşüncelerini gözlemle, sonra sende yarattığı hisleri ve sonrasında bunların nasıl kelimelere ve sözcüklere döküldüklerini fark et. Yakaladığın her şeyden keyif al. Sakın bastırma duygunu o senin bir parçan. Fark et bu duygu bugününe hizmet ediyor mu? Kime ait? Onun yerine ne istiyorsun? Hemen istediğin halini koy. Harika değil mi? Çocuk gibi oyna. Zihninin sana oyun yapmasına izin verme. Sen ona oyun oyna :)

Bu keyifli oyunu oynamaya başladığında her şey çok farklı görünecek sana.

Sevgilerimle

Yazan : Öznur Yılmaz Berk | Profesyonel Koç & Eğitmen Nlp Master

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.