Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yabancı Dil Bilgisi
  3. Dil öğreniminde sabır çok önemli

Dil öğreniminde sabır çok önemli

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
79 2

İngilizce öğrenme sürecinde, en çok ihtiyaç duyacağı­mız sabır, bizim için önemli. Öncelikle” ne kadar önemli ol­duğunu vurguladığım istikrar için gereken sabır, sözlüklerde kelime araştırmaktan, kitaplar okumaya kadar, kasetler dinlemekten, basitte gözükse gözümüzün yarısı kapalı televizyon seyretmeye kadar ihtiyaç duyacağımız bir şeydir. Bunun için kendinizi zorlamanıza gerek yok. Sadece sürecin doğal bir süreç olduğunu, aslında sabrın bile burada bahis konusu olamayacağını, açıkçası ortada sabredecek hiçbir şeyin olmadığını düşünebilirsiniz.

Yani özellikle kendinizi zorlamayın. Bunu olağan olarak kabul edin ve beyninizi bu şekilde şartlandırın. Kitap zaten okuyacaktınız okuyorsunuz, televizyon zaten seyredecektiniz seyrediyorsunuz, sinemaya zaten gidecektiniz gidiyorsunuz, bir­kaç yabancı insanla konuşmak zaten konuşmaya renk katıyordur, zaman da zaten geçecekti geçiyor. Sadece yolu­nuza devam edin.

İngilizce öğrenme süreci içerisinde belirli dönemlerde pes etmek isteyebilir hatta bunu hiç başaramayacağınızı düşünürsünüz. Bu özellikle başlangıç döneminde herkesin yaşadığı sabit bir tecrübedir. Birden paniklersiniz ve asla bunu beceremeyeceğinizi düşünürsünüz. Bir de öğretme­niniz ve kaynaklarınız yerinde değilse bu durumu negatif yönde ağırlaşabilir. Öğrendiklerinizle yetinmek ve onları kullanmaya çalışmak daima hedefiniz olmalı. Bilmedikleri­nizi ya da öğreneceklerinizi düşünmekten çok sizde olanı kullanmaya bakın. Daima sizde olana, bildiklerinize bakın. Bilmediklerimiz zaten bizim değildir!

Eğlenerek Geliştirme

Hepimizin amacı başarılı bir şekilde İngilizce konuş­mak. Uzun bir çalışma aşamasından sonra aktif çalışmayı artık durdurduk ya da azalttık. Fakat dil ile işimiz henüz bitmedi. Aslında böyle bir sonuç aşamasının mevcut olma­dığını daha önce belirtmiştik. Oldukça fazla çaba sarf ettik. Hayatımızın son ayları İngilizce’yi yaşamakla geçti. Teorik bilgi toplandı. ingilizce gramer konusunda eksiğimiz kalmadı veya kalanlar yalnızca birkaç ufak ayrıntıdan ibaret. Belirli çap­ta diyaloglara girebiliyor, karşılıklı konuşmaları anlayabili­yoruz. Yavaş yavaş kafamızda ingilizce çeviri yapmya başladık.
dil öğreniminde sabırPeki ya şimdi ne olacak? İstediğiniz belki başlangıçta bu kadardı, sizin için İngilizce bundan ibaretti. Bu dili artık hayatımızda kullanmaya başladık. İstesek de istemesek de kullandıkça dilimizin geliştiğini fark ettik. İngilizce’yi bir yere kadar da olsa iletişim aracı olarak kullanabiliyor, işimizde, okulda faydasını görmeye başlıyoruz. Doğrusu pek de hoş oldu. Buraya kadar tamam fakat bu bizim için yeni bir dönemin başlangıcı olmalı. Her ne kadar eğlene­rek bu işi halletmeye çalışmış olsak dahi yine de bizi üz­düğü, sıkıntıya düşürdüğü zamanlar da oldu. Bütün bun­lardan, bu kadar gayretten sonra istesek de artık bağımızı kopartamayız. İmkanlarımız varsa birkaç aylığına İngilizce konuşulan bir ülkeye de gidersek tastamam bir İngilizce sahibi olacağız.

Öyle veya böyle hayatımızda daha önce uygulamaya koyduğumuz alışkanlıkları devam ettirmek zorundayız. Televizyon seyretmeli, kitap okumalı, mümkünse haftada ya da en azından ayda bir defa olmak kaydıyla sinemaya gitmeliyiz. Arkadaşlarımızla pratik yapma imkanlarına de­vam etmeliyiz. Aksanımızı düzeltemeye çalışmalı, dinleme­ye yönelik faaliyetlerimizi devam ettirmeli ve kelime öğ­renmeyi sürdürmeliyiz. Ve bunları yaparken hayatımızda ekstra bir yük varmış gibi davranmamalı aksine bunun da­ha önceden süregelmekte olan alışkanlığımız olduğunu düşünmeliyiz. Asla ve asla bu bizim için bir ders niteliğin­de olmamalı, kendimizi birilerinin testine tabi tutmamalı­yız.

Çevrenizdeki insanlar sizin ne kadar güzel konuştuğu­nuzu ya da bu konuda ne kadar bilgili olduğunuzu söyle­yebilir. Bu da sizi tembelliğe itebilir bazı şeyleri farkında olmadan ihmal etmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın dille ilgisiz geçirilmiş bir gün bile kayıptır. Hiçbir zaman tama­mıyla dil ile olan ilişkinizi uzun süreli aralıklarla kesmeyin. Ve insanların size olan iltifatlarını çok fazla kayda almayın, ingilizce öğrenmek istiyorum diyorsanız sabırla ve azimle devam edin.

Bu konuda ne kadar fazla gelişme kaydettiğinizi ancak siz tespit edebilirsiniz, fakat insanları dinleyip onlann iltifatla­rına aldanırsanız belirli bir süre sonra onların söyledikleri­nin doğru olup olmadığına bakmaksızın yerinde kabul edebilirsiniz. Günlük faaliyetleriniz arasına, birkaç sayfa İngilizce okuma, dinleme ya da konuşma aktiviteleri ekle­yiniz.

Kaynak : Roket İngilizce

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar