Anasayfa / manşet / Avustralya Dil Eğitimine Gidilecek 3 Şehir
avusturalya dil öğrenimi

Avustralya Dil Eğitimine Gidilecek 3 Şehir

Avustralya dünyanın en küçük kıtası, en büyük adası olan, bulunduğu kıtanın tamamını kaplayan ülkedir. Yıllık yapılan istatistiklerde suç oranın düşük olması, insanların refah düzeyinin yüksek olması ülkeyi her yıl dünyanın en yaşanılabilir ülke sıralamasında ilk beşe taşımaktadır. Dolayısı ile ‘’mutlu insanlar ülkesi’’ tarifi aslında Avustralya için bir ütopya değildir. Ülkenin başkenti bilinenin aksine (Sydney) Canberra’dır. Hiçbir ülke ile kara bağlantısı olmayan ülke doğal güzellikler açısından tam bir cennettir.

Türkiye’ye uçuş uzaklığı Sydney ve Melbourne’e yaklaşık 18 – 22 saat arası,  Brisbane ise 20 – 26 saat arası aktarma süresine göre değişiklik göstermektedir.

Avustralya’nın dil okulu için tercih edilen en popüler şehirleri Sydney, Melbourne, Brisbane ve Perth şehirleridir. Bu şehirlerin yanı sıra Cairns, Goldcoast, Adelaide’de öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Dünya’da özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde bulunan birçok zincir dil okulunun Avustralya’da da şubesi bulunmaktadır.  Avustralya hükümeti, öğrenci vizesi ile gelen kişilere haftalık 20 saat yarı zamanlı çalışma izni de vermektedir. Bir çok dil okulu iş bulma konusunda öğrencilere iş kulüpleri içinde de destek sağlamaktadır.

Başlıca dil okulları

Kaplan International: Sydney Merkez, Sydney Manly, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth,

Embassy English: Sydney, Melbourne, Brisbane, Goldcoast

Oxford House College: Sydney, Melbourne, Brisbane, Goldcoast, Cairns

ELS: Sydney

ILSC: Sydney, Melbourne, Brisbane

LSI: Brisbane

Dil okulu için şehir seçimleri

Siz öğrencilerimizin en çok kararsız kaldığı konuların başında şehir seçimleri gelmektedir. Şehrin genel özelliği, öğrenciler için sosyal yaşam olanakları ve ekonomik şartları şehir seçiminde önemli rol oynamaktadır.

Sydney: Avustralya’nın en kozmopolit şehri ve New South Wales eyaletinin de başkentidir.  Dil okulu öğrencileri için de en çok tercih edilen şehir konumundadır. Bu sebepten  bir çok bölgesinden turist ve öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Avustralya’nın Asya kıtasına en yakın ana dili İngilizce konuşulan ülke olmasından  dolayı özellikle Avustralya’da ve özellikle Sydney şehrinde çok fazla Asyalı  yaşamaktadır. Dil okulu ve Üniversite Öğrencilerine tanınan yarı zamanlı çalışma izni Avustralya’da yaşayan bir çok öğrenciyi iş aramaya teşvik etmektedir. Nüfus yoğunluğu ile doğru orantıda iş hacmine de ihtiyaç duyulan Sydney’de iş bulmak öğrenciler için çok da zor değildir. Ancak sahip olunan meslek gruplarına göre nitelikli bir iş hayalini dil okuluna giderken kurmak kısa vade de hayal kırıklığı yaratabilmektedir. Cep harçlığının ve aylık yaşam giderlerine destek olabilecek kazanımlar için ise her daim iş olanağı mevcuttur. Ortalama saatlik ücretler 13 – 20 AUD arası değişmektedir. Genel olarak öğrencilerin bulabildikleri iş alanları; Restoranlar, kafeler, mağazalar, temizlik şirketleri, publar, oyun parkları, oteller vb…

Melbourne: Avustralya’nın en büyük 2. Şehri Victoria eyaletinin de başkenti konumundadır. Doğa vurgusu ile her zaman ön planda olan şehirlerin aksine Melbourne doğa, sanat ve moda kombinasyonu ile fark yaratmaktadır. Bünyesinde bir çok üniversite, kolej ve dil okulu da bulunduran şehir öğrencilere tam anlamı ile istedikleri her şeyi vermektedir. Bu sebepten dil okulu öğrencilerinin en fazla tercih ettikleri 2. şehir konumundadır. Harçlıklarını çıkarmak için iş arayan öğrencilere de iş anlamında bir çok alternatif sunmaktadır. Kafeler, restoranlar, oteller, sinemalar vb… Saatlik ücretler yaklaşık 13 – 20 AUDarası değişmektedir.

Brisbane: Avustralya’nın en gelişmekte olan 3. Büyük şehridir. Queensland eyaletinin de başkentidir. Gerçek Avustralya’yı hissedebileceğiniz muhteşem kumsalları ile modernliğin eşsiz birleşimini bu şehirde bulabilirsiniz. Yaşam standartları oldukça yüksek olan şehirde günlük yaşam ve ev kiraları buna orantılı olarak Sydney ve Melbourne’e oranla daha ekonomik bir görüntü çizmektedir. Bu sebepten Brisbane özellikle uluslarası dil okulu öğrencilerinin  eğitim almak ve yaşamak için ilk tercihlerinden biri halini almıştır.  Diğer şehirler gibi bir çok part time iş alternatifine sahiptir. Özellikle muhteşem sörf sahillerine en fazla 45 dk mesafede yer alan bölgede turistik merkezlerin fazlaca olması iş olanağını da arttırmaktadır. Ortalama saatlik kazançlar 12 – 19 AUD arası değişmektedir.

Avustralya her zaman dünya gezginlerinin hayalini süsleyen bir coğrafya olmuştur. Yüz yıllar öncesine dayanan Aborjin kültürü, vahşi doğası ve modernizimliği hemen her ırktan herkesin ilgisini çekmiştir.  Bu sebepten ülkede gezilmesi, ziyaret edilmesi gereken yüzlerce alternatif ve farklı aktivite tipi mevcuttur. Sydney’de Blue mountain, Opera House, Harbour Bridge, Bondi Beach, Manly Island muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Dünyanın en büyük 5 mercan kayalıklarına sahip Cairns bölgesinde birbirinden renkli balıklarla yüzmek, Gold Cost’da sörf yaparken gün batımını izlemek, Melbourne’de okyanus kenarında balinaları hatta şansınız varsa köpek balıklarını izlemek dönmeden yapmanızı tavsiye etiğimiz aktivitelerin başında gelmektedir. Özellikle deniz ve doğa tutkunları bu ülkenin sevdalısı olacaktır. Dil okulu  ya da üniversite eğitimi için Avustralya’yı tercih edecek öğrencilere tavsiyemiz, Avustralya’nın doğal güzelliklerini de tecrübe etmeden dönmemeleri olacaktır.

Kaynak : Youthall

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.