Anasayfa / Başarı Yazıları / “Doğrudan Satışçılık” bir kariyer olabilir mi?

“Doğrudan Satışçılık” bir kariyer olabilir mi?

Sıhhi tesisatçılık, mimarlık, diş hekimliği, ekonomistlik, ressamlık, hepsi birer kariyer yoludur, öyle değil mi? Bunlardan ve burada sayamadığım yüzlerce farklı yoldan birini seçmiş bir kişinin kariyerini sorgulamak aklımıza bile gelmez.

Türk Dil Kurumu, “Kariyer, bir meslekte zaman ve çalışmayla elde edilen aşama, başarı ve uzmanlıktır.” diyor. Bu tanımdan hareket edersek, bir doğrudan satışçı eğer zamanını ve gayretini koyup uzmanlaşarak karşılığında aşamalar ve başarılar elde edebiliyorsa, doğrudan satış da bir kariyer yolu olabilir mi?

Yakın çevremizde sıklıkla gördüğümüz gibi boş vakit değerlendirmek, hobilerine bir hobi eklemek ya da sadece sosyalleşmek amacıyla bir doğrudan satış firmasının ekibine katılanlar, bu yazının konusu değil elbette. Hem görev yaptığım şirketlerin ve hem de rakip firmaların ekiplerindeki doğrudan satışçıların büyük çoğunluğunun bu gibi niyetlerle hareket ettiklerini biliyorum, ancak onların doğrudan satışta kariyer yolu çizmeyle bir ilgileri tabii ki yok. Öte yandan bu asla onları küçümseyen değil, sadece durumlarını tespit eden bir gözlemdir, bunu özellikle belirtmek isterim.

Doğrudan satış, bireylere minimum gerekliliklerle girişimci olma, kendi işlerini kurma olanağını sunar.Herhangi bir alandaki girişimcilik, önemli kişisel yatırımları gerektirir, bu girişimin mali riskleri vardır ve girişimci adayı çoğu zaman girdiği bu yeni alanda yeterli bilgi sahibi değildir. Doğrudan satışta bu üç engelin hiçbirisi yoktur. Türkiye’deki ve yurtdışındaki iş yaşantım boyunca, doğrudan satışçılığı kendilerine bir kariyer yolu olarak seçerek yukarıdaki tanımda anılan aşama ve başarıları elde eden sayısız örneğe tanık oldum. Bunların sonucunda da bu kişilerin, çok ama çok önemli gelirlere sahip olduklarını ve bunu yıllarca devam ettirdiklerini gördüm. Başarılı olmuş bu kişilerin hiçbiri sanıldığının tersine, şans eseri olarak ve bir günden diğerine gelmediler eriştikleri bu büyük başarı ve büyük kazanç noktalarına. Tam tersine buralara planlı hareket etmenin, saatler boyunca, hatta geceleri bile çalışmanın, karşılaşılan her redden güçlenerek çıkmanın, sayısız seyahatlerin, yorgunlukların sonucunda geldiler.

Peki başarı ve kazanç, gerçekten de büyük olabiliyor mu doğrudan satışta? Size, tahminlerinizin çok ötesinde olduğunu söyleyebilirim.

O halde doğrudan satış, bence gerçek bir kariyer yoludur. Ya sizce?

 

Yazar : Hakkı Özmoralı / kariyeryolculugu.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

4 yorum

 1. Evet doğrudan satış da bir kariyer yoludur.Herbalife International ın vizyonu doğrudan satış alanında en iyi iş imkanını sunmaktır;sonuçlar inanılmaz sadece duymak görmek anlamak ve uygulayarak başarmak gerekiyor!

 2. Doğrudan satış, birçok alandan bile daha fazla kariyer elde edilebilecek bir yoldur.. tabi bu doğrudan satış, network marketin olarak geliştirilmişse, sınırsızlık sözkonusudur.. diğer alanlarda kariyerinizin bir sınırı vardır, fakat network marketingle sınırsız olmayı öğrenirsiniz.. ucu bucağı olmayan, sınırsız bir kariyer düşünün.. ve bunu dünya üzerinde gerçekleştirebileceğiniz en güzel şirket ise, mega trading dmcc’dir.. araştırın ve görün..

 3. Robert kiyosaki’nin iş okulu kitabını okumak bu konu ile alakalı tüm soruların cevabını fazlası ile veriyor.

  doğrudan satış’ın en büyük artısı ise çok genç insanların bu sektörde milyonlarca dolar para kazanabilmesi ve çok küçük bir sermaye ile. bugün 20 sene kariyer yapıp iyi bir şirkette iyi bir konuma gelmiş insanların kazandığı aylık 5 milyar parayı, doğrudan satış sektörü ile iki sene istikrarlı ve doğru metotlar ile çalışan insanlar bir günde kazanabiliyor.

  bu açıdan doğrudan satışı normal işler ile kıyaslamak bile komik duruyor lakin türkiye’de genelde nerde boş adam varsa bu sektöre dahil olduğu için ve network yanlış yöntemler ile yapıldığı için şu an sektör istenilen noktada değil.

  ama dünyanın her yerinde olduğu gibi yanlış şirketler, yanlış metotlar ile çalışanlar sektörden elenecek ve sektör doğru kişilerin aracılığı ile ve doğru şirketler ile müşterilere imkan sunmaya devam edecektir.

  doğru şirketler ile doğru şekilde çalışmanız temennisi ile…

  enes

 4. Enes Bey’inde dediği gibi; yanlış şirketler, yanlış metotlar ile çalışanlar sektörden elenecek ve sektör doğru kişilerin aracılığı ile ve doğru şirketler ile müşterilere imkan sunmaya devam edecektir.

  Bende kendimi bu alanda geliştirmek isteyen genç bir milyoner adayıyım bu arada :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.