Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Duruşunu koruyarak iyi yönetici olunur mu?

Duruşunu koruyarak iyi yönetici olunur mu?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
49 1

İş hayatında insanlar kendilerine bir rol model seçer. Bu genellikle ast-üst ilişkisi ile ortaya çıkar. Tüm yöneticilerimizi zihnimizde yer eden özellikleriyle hatırlarız. Ve özelliklerini en beğendiğimiz yöneticiler gibi olmaya çalışırız. Özellikle son yıllarda “iyi yönetici” kavramıyla ilgili sayısız dersler ve eğitimler veriliyor, onlarca kitap ve makale yazılıp çiziliyor. Bütün bunlar iyi yöneticinin hangi özellikleri olması gerektiği hakkında ipuçları veriyor. İnsanlar bu şekilde yöneticilik hakkında temel özellikleri anlamaya çalışıyor. 
 
Örneğin yöneticiler karizmatik, emekli ruhuna sahip ve nabza göre şerbet veren olarak gruplandırılabiliyor. Buradaki en önemli nokta yöneticileri örnek alırken ne şekilde hareket ettiğimiz…

Yöneticileri kimin iyi kimin kötü örnek aldığını ise birtakım davranışlardan yola çıkarak anlayabiliriz. Çünkü iyi yönetici ve liderlik için bazı olmazsa olmaz özellikler var: Güvenilirlik, zeka, adil olmak, iyi iletişim ve karar vermede hızlı olmak gibi. İlk bakılması gereken nokta ise örnek alan çalışanların bu özellikleri ne kadar uygulayıp uygulamadıkları gerçeği. Örnek aldığımız kişilerin hangi özelliklerine sonuna kadar inanıp hareket ettiğimiz yöneticilik niteliğimizle ilgili fikirler veriyor.

İyi yönetici adayları model olarak gördükleri yöneticilerin iyi yönlerini etkileyici ve etik anlamda örnek alırken, kötü gördükleri özelliklerine de karşı durabilirler. Sevdikleri yöneticilere körü körüne bağlı olmayan bu insanlar zaman ve enerjilerinin, bunlara kendi adil görüşlerini katarak benimsenmesini isterler. Yani kendi kuralları ve duruşları da vardır. İş yaşamlarında bu bilinçle hareket ederler.

Yöneticilerin özelliklerini kendilerine göre şekillendirerek örnek alanlar ise her koşulda kendi isteklerinin olmasını isterler. İyi bir liderin sahip olması gereken özelliklerin tersine hareket ederek kötü bir lider olma yolunda ilerleyebilirler.

Yukarıdaki özelliklerden yola çıkarsak, yöneticileri belirli özellikler doğrultusunda takip etmemiz gerektiğini anlarız. İyi yönetici olmak için örnek aldığımız insanların özellikleriyle kendi düşüncelerimizi harmanlamamız gerekiyor. Rol model almak sadece iyi yönetici olmak için değil yaşamsal doğruların belirlenmesinde de etkili. Doğruları savunmak iyi yönetici olmanın temel kuralı anlamına geliyor her koşulda.

 

Kaynak : Harward Business Review

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar