Anasayfa / Başarı Yazıları / Eleştirilmek ve Eleştirmek

Eleştirilmek ve Eleştirmek

Geçen hafta yayınladığımız “İş dünyasındaki fırtınalar” makalesinde işe başladıktan sonra karşılaşabileceğiniz bazı durumlardan bahsetmiştik. Bu yazının konusu ise eleştiri. Her ne kadar “eleştiri” kelimesi ilk anda olumsuz bir şeyi ya da durumu çağrıştırsa da, iş dünyasındaki en önemli besin kaynağınızın olacağını unutmayalım.  
 
Eleştiri kapınızı açın, karşınızdakilere bunu hissettirin. Eleştirilmeyi kendisine verilen önemin göstergesi olarak gören bir çalışan olmayı seçin.

Aynı şekilde eleştiri yapmak konusunda da yapıcı olun. Bir arkadaşınız sizi de ilgilendiren bir konuda genel bir sunum yaptı diyelim. İnsanlar iş yapınca geri bildirim beklerler. Biri onlara yaptığı işle ilgili yorum yapsın isterler. “Sunumun çok iyiydi” değil, “pazarlama planının ayrıntılarını çok açık vermişsin, çok beğendim” deyin. Veya “Konuya çok hakim görünüyordun” gibi doğrudan iyi bulduğunuz noktayı vurgulayın.

Henüz çok yeni olduğunuz işyerinde ise, geribildirimi elbette ekipteki diğer arkadaşlarınızdan bekleyin. Henüz fikir yürütme aşamasına gelmediğiniz bir konuda eleştiri ve yorum yapmanız itici olabilir. Bildiğiniz konularda bildiğinizi, düşündüğünüzü söylemek yerine susmayı tercih edin demiyoruz. Bildiklerinizi bir şekilde göstermek zorundasınız ki fark edilesiniz. Ama aynı zamanda alçakgönüllü ve saygılı olmalısınız ki saygı göresiniz. Çok karışık, çok zor gibi görünüyor değil mi? Aslında değil. Görgü kurallarına göre, daha iyi bilenlerin yanında bilgelik taslanmaz. Fikir sahibi olunan konularda ise bilgi paylaşmak yanlış olmaz.
Kaynak:
İşteiş:) Yeni Mezunun İş Rehberi, 2007. 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.