Anasayfa / manşet / En Çok Rahatlatan 5 Nefes Egzersizi
nefes egzersizleri

En Çok Rahatlatan 5 Nefes Egzersizi

Doğru nefes almak ve nefes alma teknikleri ile yaşadığınız stresi asgari düzeye indirebileceğinizi biliyor musunuz diye bir şey sormuyorum. Çünkü anne karnından çıktığımız an itibariyle yaptığımız en temel şey nefes almak.. VE insanoğlunun doğru bildiği şeyi zaman içinde bu kadar unuttuğu başka bir şey yok diyebiliriz. İnsan doğduğunda “doğru nefes alma” işini son derece becerirken, yaşadıklarımız, hayatın koşuşturması, telaşelerimiz, çevresel birçok etken bizi yanlış nefes alma konusuna zorla iter.

Zaman zaman üzerinizdeki baskının arttığını hissedebilir, belki de rahatlamak adına sizi zorlayacak ve yeniden size külfet olacak yollara başvurabilirsiniz. Aslında bunları geride bırakıp sadece vücudunuzu dinleyerek daha az stresli ve daha fazla enerjik hissedebilirsiniz. Nasıl sorusunun cevabı ise her saniye gerçekleştirdiğimiz nefes alıp verme işlemiyle mümkün. Fakat birtakım hususlara dikkat ederek… İşte kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak 5 nefes egzersizi ve detayları.

Eşit Nefes Alıp Vermek

Bazen idealin yeterlilik olduğuna inanırız. Nefes alıp vermede de bu geçerli bir kuraldır. Başlangıç olarak sadece burundan nefes aldığınız ve verdiğiniz dörder saniye ile nefesinize doğal bir direnç kazandırabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz her zaman gerçekleştirebildiğiniz bu egzersiz ile sinir sisteminiz rahatlar, odaklanmanız artar ve stresiniz büyük oranda azalır.

Karından Nefes Almak

Sınav, toplantı sunumu ya da aklınıza gelebilecek stres dolu bir etkinlik öncesi ihtiyacınız olan sadece daha sakin bir ortam ve aynaya baktığınızda daha sakin bir beden görmenizdir. Bunun için belki de haftalar öncesinden kendinize ayıracağınız bir 10 dakika yeterli olacaktır. Bir eliniz göğsünüzde diğer eliniz karnınızda olsun ve burnunuzdan diyaframınızı şişirecek ve ciğerlerinizi gerecek kadar nefes alın. Bu ritmik egzersiz ile kalp atış hızınızı dengeleyebilir ve tansiyonunuzu azaltabilirsiniz.

Dönüşümlü Nefes Almak

Karar vereceğiniz anların, odaklanmanız gereken durumların en büyük yardımcısı bu nefes alma egzersizidir. Sizi adeta bir bardak kahve içmişsiniz kadar dinç tutabilir. Aynı zamanda kişiye huzur ve denge getirdiği de göz önündedir. Rahat bir halde sağ baş parmağınız ile sağ burun deliğinizi kapatarak sol burun deliğinizden derin bir nefes alın. Sonra tam tersini deneyin ve dinamizmin kapılarını yavaş yavaş açın.

Kafatası Parlatan Nefes Almak

Bu teknik önce uzun, yavaş bir nefes ile başlıyor, sonrasında ise alt karnınızı kullanarak verdiğiniz güçlü bir nefes ile son buluyor. Vücudunuzun ısınmasına, yorgun enerjilerden arındırmaya ve beyninizin uyanmasına yardımcı olan bu egzersizi, kasılma ile rahat olduğunuz zaman nefes alıp verme hızınızı 1-2 saniye, toplamda 10 nefese çıkararak uygulayabilirsiniz.

Rehberli Görselleştirme

Bir rehber eşliğinde (ses kaydı dahi olabilir) gerçekleştireceğiniz bu egzersiz, hiçbir şey düşünmeden sizi öncelikle mutluluğa yönlendiriyor. Sonrasında ise derin bir nefes alarak olumsuz düşünceler yerine olumlu tabloları düşünmenizi istiyor. Bu egzersizi ise güven duyduğunuz yerlerde gerçekleştirmeniz öncelikli kural.

Kaynak : İyi Hisset

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.