Anasayfa / Başarı Yazıları / En iyi haliniz!

En iyi haliniz!

Çoğu kişi bana bulunduğumuz zor zamanlar içerisinde insanlarla çalışırken neler fark ettiğimi soruyorlar. Her ne kadar çok başarılı ve güçlü insanlarla çalışsam da bu ortamda onların da en iyi hallerinde- güçlü, pozitif ve üretici- kalabilmek için çabaladıklarını görüyorum. Aslında bu ara başımdaki kötü şeylerin her zamankine göre daha aktif ve fazla olduğunu itiraf edebilirim. Fark ettiğim diğer bir şey ise insanların daha iyiye gitmesi oldu. Müşterilerim kontrol edebildikleri şeylere odaklanarak ve kötü haberler ile medya aldatmacalarına karşı tepkilerini yöneterek, çevrelerinde bulunan iyi haberleri ve iyi fırsatları fark edecekler. Şu anki durumun sizi kızgın dalgalar arasında savruluyor hissi verdiğini biliyorum fakat şimdi insanların her zamankinden daha fazla performans göstererek, korkmaktan ve kaçmaktan uzak durmaları gerekiyor.

Dünyanın size ihtiyacı var: En İyisini Yapın!

Bir fırtına durumunda bile en iyisini yapmasını öğrendiğiniz zaman etraftaki koşulların değişip yeniden güneşin parlamasıyla ne kadar durdurulamaz bir hale geleceğinizi hayal edin!

En iyisi olmak için işte size birkaç fikir…

Dengenin “D”si

Küçük salınız içinde hayata tutunmaya çalışırken, denge fikri imkansız gelebilir. Fakat bu tip zorlu zamanlarda kendimiz için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri bu dengeyi kurmak oluyor. Kendinize dikkat etmenizi sağlayacak ufak adımlarla, “ağırlık merkezi”nizi bulun. Örneğin altı haftalık meditasyon kamplarına katılalarak meditasyona yeni başlamış olanların kamp sonunda daha az stresli, daha iyimser oldukları ve değişikliklere daha rahat ayak uydurabildikleri belirtiliyor. Haftalık “minnet” alıştırmalarına (minnet duyduğunuz beş şeyi yazmak) katılanların ise çalışma bittikten altı ay sonra daha mutlu oldukları gözlendi. Siz de hayatınızı fiziksel, ruhsal, duygusal ve manevi olarak dengede tutacak ufak egzersizlerinizi bulun!

Gücün “G”si

Etrafınızdaki dalgaların ve dünya şartlarının bütün gücün sahibi olduğunu ve sizin sadece karşınızda olanlara tepki verebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak ben size kontrol edebildiğiniz şeye odaklanmanızı öneririm. Hayatınızda şu ana kadar birçok değişikliğin üstesinden geldiniz. Daha önce zorlandığınız halde atlatmayı başardığınız zorluklar nelerdi? Bu durumlarda neler yaptınız ve başarıyla nasıl atlattınız?

iyi hal, mutlu adam

Olaylara tepki vermek yerine kontrolü nasıl ele geçirdiniz? Uzmanlar ne kadar küçük olursa olsun harekete geçen insanların, hiçbir şey yapmayan insanlara oranla daha az stresli olduklarını ve kendilerini daha iyi hissettiklerini kanıtladılar.

Sistemli Olmanın “S”si

Dalgaların arasında savrulmak insanları geçmişte başarılı olan her zamanki adetlerden ve başarı stratejilerinde uzaklaştırabilir. Yüksek Performans Teknikleri adlı kitapta insanların sürdürdükleri belirli alışkanlıklarla nasıl yüksek performans elde etikleri açıklanıyor. En başarılı müşterilerimin kritik başarılarının arkasında sistemli yöntemleri olduğunu görüyorum. Hangi sistemler veya adetler dalgalar arasında savrulmak yerine en iyi şekilde performans göstermenizi sağlar? Yeni sonuçlar kazanmak için düzenli olarak uyguladığınız en küçük adımlarınız hangileri oluyor?

Güvenin “G”si

Her ne kadar bugünün koşulları birçok açıdan daha önce görülmeyen özelliklere sahip olsa da, evrim geçiren uygarlığımızın doğası gereği yeni koşullara ve değişimlere ayak uyduruyoruz. Fütüristler ve ekonomistler bu durumu uzun yıllardır tahmin ediyorlardı. Hatta fütüristler şu anki durumun ardından yeni koşullar ve durumlara geçeceğimizi tahmin ediyorlar. Birçok ülkenin farklı muharebelerde savaştığı 2.Dünya Savaşı’nın bitişinden hemen önceki kasvetli ortamı düşünüyorum. Özellikle ülkelerin yaptıkları fedakarlıklar ve bütün Avrupa ülkelerinin uğradıkları yıkımları düşününce şimdiki durum o kadar da kötü gözükmüyor! Peki, güveninizi artırmanın size ne faydası olur?

Katılacağınız hangi aktiviteler kendinize olan güveninizin artırarak işlerinizi kolaylaşmasını sağlar? Dua etmenin gücü üzerine yapılan birçok araştırma bulunuyor. Görselleştirme egzersizleriyle inanılmaz değişim geçirenler bulunuyor (Lynee McTaggart’ın Niyet Deneyimi kitabını okuyun). Peki, siz yaşamınızda daha fazla nasıl güven yaratırsınız? Yaşadığınız toplum içinde bu güveni nasıl sağlarsınız?

En iyi halinizle siz! Şu anki durumun bu şekilde iyileşeceğine inanıyorum. Fırtınalarını durduran ve dalgaları aşanların dünya ve finans liderleri ya da hukukçular olmayacak. İnanıyorum ki, bu durumda en büyük farkı yaratacak olanlar en iyiyi sergileyen dünya vatandaşları olacak!

Yazan : Karen Van Cleve

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.