Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / Eski yılda “ne haltlar yedim?” listesi

Eski yılda “ne haltlar yedim?” listesi

Yılın son günlerinde bir gelenekmiş gibi eski yılın muhasebesi yapılır. En azından buna niyet edilir. Mutlu muydun? Mutsuz muydun? Neleri doğru, neleri yanlış yaptın? (gibi bir çok soru…) Aslında çoğumuz bunu çok ciddi yapmayız. Daha çok yeni yılda neler istediğimize odaklanırız. Eksinin hesabını kapatmadan yeni yıldan taleplerde bulunuruz. Ve sonunda hesaplar karışır. Neden mi? Konuyu biraz açalım.

Hayal kurmak ve dileklerde bulunmak elbette çok güzel ve olması gereken bir davranış. Ama geriye bakıp, dersler almadan yola devam etmek aslında pek de sağlıklı değil. Kırılmış hayallerin üzerine yeni hayaller kurmaya çalışmak ne kadar başarılı olur? Geçmişte hatalar yapmışız ki işler yolunda gitmemiş. O zaman kendimizi değiştirelim ki gidişat değişsin. Tabii tüm bu söylediklerim 2014’ten pek memnun olmayanlar için…

Ben bu sene ”2015’ten neler bekliyorum?” diye düşünmeden önce kendime ”2014’te ne haltlar yedim?’‘ listesi yapmaya karar verdim. Listem bayağı kabarık çıktı! Haydi bakalım. Belki siz de kendinizden bir şeyler bulursunuz…

eski yılda ne haltlar yedim

1- Kesinlikle para biriktiremedim! Bu demek oluyor ki seneye daha dikkatli harcamalar yapacağım.

2- Yapmak istediğim şeyleri hep erteledim ve koca bir yıl bitti! Demek ki bu yıl erteleme yapmamalıyım.

3- Sabırsızdım, her konuda. Özellikle ikili ilişkilerimde sabrın gücünü hiç kullanamadım. Demek ki bu yıl ilişkilerimde hemen feveran etmeyeceğim, sabredeceğim.

4- Sevdiğim insanları üzdüğüm, kırdığım, acımasızca yargıladığım oldu. Genelde karşı tarafı suçladım ve mutsuz oldum… Demek ki bu yıl karşımdakini yargılamadan önce kendime bakıp, kendimdeki sorunları çözeceğim.

5- Hayattan ne istediğimi net olarak belirtemedim. Dualarım bile hep yarım yamalaktı. Ve çok istediğimi sandığım şeyleri bu #kararsızlık yüzünden elde edemedim… Demek ki bu yıl net, kesin ve keskin kararlar vereceğim.

6- İnsanların davranışlarını çok kişisel aldığım oldu. Sevmediğim, negatif enerji aldığım insanların benim enerjimi sömürmesine çok izin verdim… Demek ki bu yıl enerjimi kimseye sömürtmeyeceğim ve bu insanlardan mümkün olduğunca uzak duracağım.

7- Ben imkansıza inanmam. Ama hayatımdaki insanların imkansız’ları beni de etkiledi ve anlamsız yere acı çektim… Demek ki bu yıl kimsenin imkansızı benimmiş gibi davranmayacağım.

Yedi madde yeterli benim için. Siz isterseniz uzatın ama bence mutlaka önce neleri yanlış yaptığınıza bir bakın. Aynaya bakın yani, itiraf edin… Sonra da tertemiz bir sayfa açın ve ne isterseniz yazmaya başlayın!

Herkese harika bir yeni yıl dilerim :)

Yazan : Aslı Ece Özdoğan | kendinigelistir.com

Hakkında Aslı Ece ÖZDOĞAN

Aslen Maliye mezunu bir bankacı olmakla beraber yaklaşık 4 yıldır #kişiselgelişim ile ilgili yazılar yazmakta ve paylaşmaktayım. Yazı yazmaya, hiç sevemediğim işim bankacılıktan 5 sene sonunda istifa ettikten sonra başladım. Ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Senelerdir okuduğum sayısız kitap ve yaptığım onca araştırma sonucunda çok şey öğrendim. Şimdi fikirlerimi, duygularımı ve yaşadıklarımı sizlerle farklı bir platformda paylaşmaktan dolayı çok mutluyum...

2 yorum

  1. 2015 te başarının formülü

    2015 yılında nasıl başarı gelecek diyenler için harika bir yazı olmuş. Özellikle öz eleştiri ile yola çıkmak daha da güzelleştirmiş yazıyı.

  2. Teşekkürler :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.