Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Fark Yarat ve Hafifle

Fark Yarat ve Hafifle

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
64 0
fark yaratmak

Gerek iş yerinde gerek özel hayatınızda etrafınızdaki bazı insanların diğerlerinden sıyrılarak ön plana çıktığını fark edersiniz. Hepsinin en önemli tek bir ortak özelliği vardır. “Fark Yaratmak“.

Evet, bazen kabul etmesi zor olabilir ama bu insanlar sizlerden farklı bir şeyleri ortaya koyarak ön plana çıkıyorlar ve böylece kendilerini ve şirketi geliştiriyorlar.

  • Peki nedir bu insanların sırları?
  • Neyi yaparak farklılaşıyorlar?
  • Her birimiz farklıysak neden onlar ön planda?

Bu sorulara verilebilecek binlerce cevap ve örnek olabilir, bu cevapların hepsine sahip olamayabilirsiniz. Ama bazıları sizin iş hayatınızda farklılaşmanız için destek olabilirler.

Beklemekten ziyade siz gidin

İş hayatında birçok insanın yaptığı şey bir görevin kendisine iletilmesi ve o konu hakkında çalışmaya başlamasıdır. Fakat bazı durumlarda siz bir görevi almak için talepte bulunmalısınız ve bu sayede farklılık yaratmaya başlamalısınız.

Bahane üretmeyin, sonuç üretin

“Harika bir planım vardı, ama yöneticimin benden istediği değişiklikler bütün planımı sekteye uğrattı” cümlesini kendinize söylediğinizde motivasyonunuz yerin 7 kat altına kadar yol almaya başlamıştır. Aslında bu cümlenin arka planında yatan yöneticinizin sizden istediği değişiklikler sizin işi yapmamanıza bir bahane olması yerine işi nasıl geliştirmeniz gerektiği yönünde bir fırsat olmalı. Buradaki beklenti sizin sonuca ulaşmanız için “FARKLI” yöntemleri ortaya koymanız gerektiğidir.

fark yaratmak

Takımın parçası olun, ama merkezi olmayı da unutmayın

İşinizin birçok noktasında ekip çalışması yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu ekibin bir parçası yada lideri olabilirsiniz. Ama her durumda ekibin merkezinde bulunmak için bir farklılığınız olmalı. Farklılığınız ortaya koymak ekibe karşı bir davranış sergilemek olmamalı sadece ekip çalışmasında farklı çatışmaların yaşanabileceğinin bilincinde olarak bu çatışmaları fırsata çevirmelisiniz. Bulunduğunuz ekipte sizden beklenen görevi yerine getirirken ekibin beklentilerini aşacak adımlar atmalısınız.

Hata yapmaktan korkmadan risk alın

Hata yapmak” birçoğumuz için çok kötü sonuçlar doğurabilecek bir eylemdir ve hepimizin başına gelir. Neden hata yaparız diye düşündüğünüzde aklınıza bir çok fikir gelebilir. Madem hepimizin hata yapma riski var neden yapacağımız hatalarımız aldığımız risklerden meydana gelmesin. Evet risk alın ki hata yaptığınızda, sizin farkınızın bu zor riskleri alabilecek güce sahip olduğunuz ortaya çıksın.

İçinizden gelen sese güvenin

Zaman zaman yapmanız gereken bir işi yaparken tereddüde düşüyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hislerinize güvenmek ve içinizden gelen sese kulak vermek zorundasınız. Bu ses sizin bilinçaltınızın en doğru kararı vermeniz için size seslenişidir.

Olamaz demeyin, nasıl yapabilirim diye kendinize sorun

Evet aklınızdan geçen planları yapamayabilirsiniz hatta Dünya üstünde herhangi birinin yapabilmesi mümkün de olmayabilir ama bu denemeniz ve yapmaya çalışmak için bir yol aramamanız anlamına gelmiyor. Bundan 100 yıl önce şu anda kullandığınız bir çok eşyayı ve teknolojiyi birinin kullanması mümkün değildi, bu icatların ve gelişimin ortaya çıkmasının en önemli nedeni o buluşları yapan insanların kendilerine sordukları soruydu. “Nasıl yapabilirim” ve o insanlar denemekten vazgeçmediler.

Söylemeyin, yapın

Kafanızda birçok plan olabilir, bu planları yazıya da döküyor olabilirsiniz. İş, gerçekleştirme kısmına geldiğinde sadece fikir olarak kalıyor ve hiçbir zaman hayat bulmuyorsa bunlar size bir şey kazandırmaz. Bu nedenle onlarca şey planlayıp hiç bir şey yapmayacağınıza sadece bir tek şey planlayıp onu kusursuzca hayata geçirin.

[box type=”success” ]

“GERÇEKTE NE YAPTIĞINIZ,YAPACAĞINIZI SÖYLEMENİZDEN DAHA ÖNEMLİDİR” (SHAKESPEARE)

[/box]

Yazan : Mert Karakaya

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar