Anasayfa / Sizden Gelenler / Feminen Erkekler

Feminen Erkekler

Hemen hemen her kadının ilgisini çektiğine eminim. Bu seferki konum, DUYGUSAL İLİŞKİLERDE FEMİNEN TAVIRLAR SERGİLEYEN ERKEKLER. Ne oldu bu erkeklere hiç bilmiyorum ama gitgide kadınlaştıkları kesin. Duygusal ilişkilerde kadın ve erkek yer değiştirdi. Eskiden kadınlar nazlanırdı, kaçardı, istese de istemiyor gibi davranırdı, hoşlansa da belli etmezdi. Erkekler de ısrarcı olurdu, kovalardı, ikna etmeye çalışırdı, sevgisini açık ederdi. Ama şimdi öyle mi? ”Tersine Dünya” oyununda olduğu gibi yer değiştirmiş durumdayız. Yaratılışımız değişmediğine göre yetiştirilişimiz veya hayat şartlarında anormallikler oluştu demek ki.

Benim için insan insandır aslında, kadın-erkek diye ayırmıyorum. Ama bir de varoluş sebebimiz var. Eğer aramızda farklar olmasaydı ve kadın-erkek diye ayrı ayrı varolmamız gerekmeseydi zaten iki ayrı cins olmazdık. İyi ki de iki ayrı cins var! Sadece kadınlardan oluşan bir dünya korkunç olurdu :) Eminim erkekler de sadece erkeklerin olduğu bir dünyada pek mutlu olmazlardı ;)

Peki… Madem biz iki ”ayrı” cinsiz ve belli sebeplerle yaratıldık. Neden rollerimizi değiştirmeye çalışıyoruz? Önce kadınlar mı ”erkekleşmeye” başladı yoksa erkekler mi ”kadınlaşmaya”? Biz mi eski gücünü ve kararlılığını kaybeden erkeklerin yerini doldurmaya çalıştık önce? Yoksa erkekler mi gücü artan kadının karşısında geri çekilmeye başladı? Başlangıç nasıl oldu bilmiyorum ama ben bu durumdan şikayetçiyim. Herkes kendi rolüne geri dönsün lütfen. Birileri erkeklere daha güçlü ve cesur olmaları gerektiğini söylesin. Kadınlar da biraz daha yumuşak başlı ve naif olsa hiç fena olmaz. Kendim de dahil olmak üzere aşırı dominant kadınlardan hiç hoşlanmıyorum. Aynı şekilde korkak erkeklerden de…

Etraf tuttuğunu koparan, ne istediğini bilen ve onu elde etmek için adeta cengavere dönüşmüş kadınlarla dolu. Tamam, ben kadınlar pısırıklaşsın, içine çekilsin demiyorum ama Amazon’a da dönüşmeyin kardeşim! Peki ya bu kadınlar karşısında ağlamaklı bakışlar taşıyan yavru kedi edasındaki adamlara ne demeli? Artık erkekler sevdiğini söylemekten bile aciz durumdalar. Ve bunun suçlusu biz kadınlar mıyız merak ediyorum. Her şeyi biz yapar olduk. İlişkiyi biz başlatıyoruz, ilk adımı biz atıyoruz, gidişatı biz belirliyoruz. Erkekler de biz nereye çekersek oraya geliyorlar. Hatta bir de naz yapıyorlar, ağırdan alıyorlar ve işi zora koşuyorlar. Pes! :)

feminen erkek

Kendi adıma konuşuyorum ama eminim sayısız kadının hislerine tercüman oluyorumdur. Duygusal ilişkilerde feminen tavırlar takınan, cesur olmayan, duygularını ve düşüncelerini dile getiremeyen erkeklerden hiç hoşlanmıyorum. Erkeksi tavırlar takınan kadınlardan da hoşlanmıyorum. Sihirli bir değnek olsa da herkes eski haline dönse. Erkekler duygularını dile getirse, adım atsa, kol kanat gerse. Kadınlar da biraz nazlansa, kırılsa dökülse, çekinse, utansa :) Çok mu naftalin kokulu bir dilek oldu acaba? :) Zaten oldum olası eskilerden kaldığımı düşünmüşümdür. Tahminen 1950’lerde doğdum ve fazla uzun yaşayamadan öldüm. Sonra 80’lerde tekrar geldim ve bir devir şoku yaşıyorum:) İlişkiler bana çok garip geliyor. İşin kötüsü ben de olana uyum sağlar oldum. Kendimden de memnun değilim yani, lafım sadece size değil :)

Aslında işin özü konuşamamakta yatıyor bence. Konuşamamak ve kendini ifade edememek konularına başka bir yazımda uzun uzun değineceğim. Korku faktörü, zihnin oyunları ve başkalarının düşüncelerine fazla önem verme durumlarının etkilerini de ayrıca konuşacağız. Ama şimdilik konuları kapatıyorum. Son söz olarak, haydi beyler biraz cesaret! Silkinin şöyle kendinize gelin :) Ve haydi hemcinslerim siz de biraz yumuşayın artık. Amazon çizginizden kayın. Kırılıp üzüleceksiniz diye korkunç maskeler, delinmez zırhlar giyinmeyin. Her iki taraf da sevmeyi ve güvenmeyi yeniden öğrenmeli sanırım :) Gerçekleşmesini diliyorum…

Sevgilerimle

Yazan : Aslı Ece Özdoğan / kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

15 yorum

 1. “Madem biz iki ”ayrı” cinsiz ve belli sebeplerle yaratıldık.” ne demek sayın yazar. sizin yaratılma sebebiniz nedir?

 2. ELBETTE feminen(kadınsı) tavırlar takınan, cesur olmayan, duygularını ve düşüncelerini dile getiremeyen erkeklerden hiçbir zaman hiçbir kişi tarafından hoşlanılmaz, ama kadın ve erkek yer değiştirmiş olduğunu düşünmüyorum…

 3. Bu yazıları yazan kadın mı?

 4. Aslı hanım sizinle irtibata geçmek isiyoruz. Burdan iletişim bilgileri veremiyorum ama firmamızın facebook sayfasını eklerseniz sevinirim. fb/sehamedyakonya

 5. yazılarınız takdır edıyorum herkes kendı görevını ve kendı yaradılış ibaresı olan görevlerını yerıne getırmelı bunun sebebı inancınız olsun medya dan başka kımse değil küçük yaşta cocuklar ona buna özenım derken ve ne yaptığını bılmeyen erkek ve kadınlardan oluşan belirli kalıplarda ve cok cok normal gıbı gösterılen karakterler den dolayı günümüz de insan kışılığının yansıması buna eğiliyor dıyebılırım :)

 6. aslı ece özdoğan

  merhaba,

  yorum yazan, yazıyı okuyan herkese çok teşekkür ederim. her yorum benim için önemli. herkesin düşüncesine saygım var. ben kendi düşüncelerimi dile getiriyorum.

 7. erkeğim beni taşımalı diye bitirseydiniz çok şahane olurdu.

 8. Erkekler neden böyle diyorsunuz kendinizce; alternatifler arttı kadınlar kolay oldu erkeklerde haliyle bir kadına bağlılık istenmez oldu kadın kadınlığını unuttu erkek erkekliğini kimse ne istediğini bilemez hale geldi ve sürekli bir arayış içine düştü insanlar yeniler tutulur oldu eskinin yeri eski de kaldı yeni tur yeni şans gözüğle görülür oldu her zaman daha iyisi istenir oldu ve kolay bulunur oldu bunun cevabı siz kadınlarda ve bunu biliyorsunuz.

 9. Erkeklerin elinden Erkeklikleri alındı,
  Dokunsa taciz olur, Sevişse tecavüz olur hale geldi.
  Yaratan bir erkek bir kadın yaratmış,
  Birine güç, diğerine güzellik vermiş.
  Güç elinden alındı, yasak hale getirildi.
  Ve erkek artık kadına kadının silahlarıyla saldırır oldu, kendini öyle korur oldu…
  Bunda anlaşılamayacak bir şey yok, evine git, örgünü ör, koca bekle. Elbet bulursun kendine bahsettiğin gibi bir nasip.

 10. Yukarıda haybeye laf itelemişim ablacım. Yazının geri kalanını okumadan. Saygılar dilerim, hürmetler.

 11. “Herkes kendi rolüne geri dönsün lütfen”

  Neden roller yükleniyor? Her erkek/kadın aynı fabrikanın ürünü mü? Cinsiyetlerin farkılığı gibi her insan da farklı. Nazlı olmayan bir kadın neden nazlı rolü yapsın? Neden doğal olmasın da “aman ben kadınım, nazlı davranmam gerek” desin?

  Duygusal bir erkek neden “ben erkeğim sert olmak zorundayım” desin ve rol yapsın?

  Erkeklerin daha erken ölmelerinin nedenlerinden biri de erkeğe yüklenen rol ve yaşadıkları stres. Erkekler de kadınlar da insan. Yeri gelir güçlü hissederiz, yeri gelir güçsüz. Her birimiz aynı tornadan çıkmadık.

  Cinsiyetlere roller yüklemek insanları maske takmaya, olmadıkları insanlar gibi davranmaya zorlamaktan öteye gitmez.

  Kadınlar/erkekler rol yapmasınlar, doğal olsunlar. Zaten her kadın/erkek sert değil. Bir kadın yapısı itibariyle dominantsa, neden rol yapsın? Onu dominant haliyle sevecek insanlar zaten olacaktır. Dominant kadın sevmeyen de dominant olmayan kadın seçer.

  Doğal olmak yeterli, rol yapmamak yeterli.

 12. @Son Makülen

  Güçlü olmayan erkek değil mi? Güzel olmayan kadın değil mi?

  :) gereksiz sıfatları cinsiyetlere yüklemek ne de boş :).

  Kadın da güçlü olabilir erkek de yakışıklı olabilir ya da tam tersi. İnsanız, robot değil.

 13. aslinda sorun kadinlar da, kadinlar okadar cok azgin ki erkek delisiler ki erkekler bunu gorunce korkuyolar, cunku sosyal baski bize sunu dayatti, kadinlar namusludur onlarin cinsel arzulari yoktur, yataga atmak isteyen hep erkeklerdir, erkek hep cinsellik ister..boyle yetisen erkekler gercek dunyada kadinla karsilasinca onun libidosu kadinin yaninda cok sonuk kaliyor ve korkuyor cekiniyor hatta bazen birlikte olmak bile istemiyor

 14. Son Maskülen Haklı

  Yumurtlamayana da tavuk deriz, yumurtlayabilene de. İnsanız elbet, ama hükmümüz doğaya geçmez.

 15. Bir kişi de şunu yazmamış…
  Erkeğe ait olan ne varsa dişilerin kendisine aitmiş gibi pay biçmesi. Bu ne anlama geliyor? Çok basit. En basitinden giyim. Mesela pantolon erkek için tasarlanmış bir kıyafet. Fakat bugün bakıyoruz etek veya elbise giyen çok az kadın var. Herkes tutturmuş bir dar pantolon ortalık pantolonlu, taytlı dişiden geçilmiyor. Bacağı kalçası düzgün olan da olmayan da giyiyor. Ortalık estetik faciası. Erkek, güzel alımlı dişiler görmek isterken bir de bakmış kendisi gibi giyinip ortalıklarda sağından solundan yağ fışkıran bakımsız insanları gördükçe erkekliginden soğuyor. Tayt… Bu kıyafeti ilk giyenler aslında erkeklerdir pantolon tasarlanmadan önce ama günümüzde bayanlar sahiplenmiş erkek giyince başka gözle bakılıyor. Takım elbise… İş dünyasında kadınların çoğu artık takım elbise giyiyor. Taciz olayını bahane ediyorlarsa kusura bakılmasını ama kadın tavrını ve mesafesini korudukça erkek hiçbir şey yapamaz. Erkek kısa paça pantolon giyince kız gibi giyiniyor gözüyle bakılıyor. Eski zamanlara o zaman bir göz aydınlar bence. Bir dönem kısa ve dar paça pantolonların erkek modası olduğunu görebilirler. Bunu da siz kadınlar kendinize pay biçip sahiplendiniz. Bundan sonra geriye elbise ve etek kalıyor. Erkekler de yakında etek giyerse yadirgamayin. Çünkü kadınlar erkeğin herşeyine ortak olmuş hatta erkek giydiği zaman suçlar gözlerle bakılır duruma gelmiş. Bence en baştan kadın doyumsuz ve hep arayış içinde olduğundan kalıbının dışına çıkıp erkeği pasifize etmeye devam ediyor. Kadın doğanın Kendine bahşettiği estetiğini yitirmiş, bakımsız hale gelmiştir. Vücudunun her yerinden yağ pirtladigi halde hala nasıl bir rahatlıkla dar kıyafet giyebilir bir bayan biz erkekler tiksiniyoruz. Bu kilolar çok küçük yaş grubuna kadar indi. Biz narin estetik feminen varliklar görmek istiyoruz bayanlar. Sapkınlıklar da işte bu yüzden arttı. Erkek feminen olan neredeyse oraya yoneliyor. Kusura bakmayın ama dünyayı yöneten sizin herşeyi sahiplenme arzunuzdan kaynaklanıyor. Doganizda tatmin olmamak var ve bu her adımda daha fazlasını isteyerek insanlığı tuketiyorsunuz sonra da tüm olumsuzlukları erkeklere malediyorsunuz. Oysa ki biz erkekler gerçekten naif, alımlı bakımlı dışı olan kadınları seviyoruz ve mumla ariyoruz. Sevgiyle kalın hayat siz olmadan çok tatsız emin olun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.