Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik : Yüzecek misiniz? Batacak mısınız?
Genel

Girişimcilik : Yüzecek misiniz? Batacak mısınız?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
65 0
Başarmak ve Girişimcilik

Eğer çok erken derinlere dalarsanız sonuçlar pek hoş olmayacaktır.

Günümüzde kendi işinizi kurmaya dönük bu kadar yoğun ilgi, herkesin birkaç bin tl harcayarak, bir internet sitesi kurup paranın yağmaya başlayacağını düşündükleri dot-com devrinin bir kalıntısıdır. Belli bir yaştaki herkes, bu girişimcilerin çoğu için işlerin nasıl sonuçlandığını biliyor, fakat çoğu genç insan bu zamanlardan almaları gereken dersi almadı. Bu insanların çoğu, havuzun derin tarafına atlayıp birkaç çırpınmadan sonra, havuzdan Michael Phelps olarak çıkacaklarını düşünüyorlar. Halbuki işler böyle değildir.

Batı sahilinde utandırıcı bir kendini beğenmişlik havası hakim, burada, genç insanlar yetenekli bir ekip oluşturduktan sonra vasat bir fikri alıp para, uzmanlık ve sosyal bağlantılarını kullanarak yeni ve daha iyi bir iş yaratabileceklerine inanıyorlar. Bu en az ifadeyle saçmalık ve birkaç tane başarılı örnek insanları bu davranış şeklinin işe yaradığı konusunda yanıltmamalı.

Bugünlerde herkesin hayalı potansiyeli yüksek bir iş kurarak kendileri için çalışmak. Hepimizin yolculuğun sonunda sahip olmak istediğimiz hayat bu, fakat yolculuğun başladığı yer orası değil. [highlight]Sormanız gereken soru, kendi kaderinizi çizmeden önce görev adamı olmanın büyük değerini anlayıp anlamadığınızdır.[/highlight]

Geçenlerde, bir teknoloji girişiminde çalışmak istediğini söyleyen genç bir adamla konuştum. Benim kendi hayalim en az 10 inch daha uzun olmak ve Boston Celtics’de oynamak. Bence ikimizin de hayallerini elde etmek için aynı derecede şansı var, çünkü bir şeyi sadece istemek onu elde edeceğiniz anlamına gelmez. [highlight]İsteğinizin olması iyidir, fakat detaylar kendi kendilerine hallolmazlar. Tutkularınız hazırlık ve planlamayla birleşmelidir.[/highlight]

Somut bir planı olmayan bir hedef sadece bir hayaldir. Planınızın dünyanın en iyisi ya da en mükemmeli olmasına gerek yoktur. Bu plan binlerce kez revizyona uğrayacaktır fakat bir başlangıç noktasıdır. Film sektöründe dediğimiz gibi ‘Senaryo, sonunda ortaya çıkan film değildir, fakat filmin yapılmasını sağlayan şeydir.’

Bazı açılardan girişimcinin bilgisizliği bir rekabet üstünlüğü olsa da gerçekte bu işe bir şirketin kapısını çalıp kibar bir şekilde orada çalışmak istediğinizi söyleyerek giremezsiniz. Sadece umut etmek başarı için bir strateji değildir.

Dolayısıyla hemen bir iş kurmak mı yoksa bir girişimde çalışan olarak başlayıp işi öğrenmek mi daha iyidir diye sorulduğunda bunun karşılaştırılmasının bile komik olduğunu söyleyeceğim. İlgilendiğiniz bir alanda değerli yetenekler geliştirmek ve işi öğrenmek için zaman ayırırsanız başarı ve mutluluk şansınız en az 10 kat artar. Bunun gerçekleştirirseniz sizi kimse tutamaz.

Bu yüzden öncelikle, iyi bir çalışan olun ve önemli bir görev adamı haline gelin; planınız için başlangıç noktanız burası olsun. Zaman içinde fikriniz değişebilir, ve çoğu zaman değişecektir de, fakat doğru bir başlangıç ile kendi iyi fikirlerinizi gerçekleştirebileceksiniz ve önemli olan da budur.

Fakat burada bir uyarı yapmak gerekir: Uzun zamandır herşeyi aynı şekilde yapan biri ya da sizinle aynı yaşta olup işleri yeni yeni öğrenen biri için değil size gerçekten değeri olan birşeyler öğretebilecek biri için çalışın. Ek olarak sizden daha az duygusal ve mental problemi olan birisi için çalışmak da iyi bir fikirdir.

Sonuçta ilk işiniz başlamak, öğrenmek ve oradan hareket etmektir. Ancak ondan sonra bir sonraki adımınızı düşünebilirsiniz. Elde etmek istediğiniz şeyi almak için sizin de ortaya birşey koymanız gerekir. Daha önce çalıştığınız işlerde geliştirdiğiniz yetenekleriniz, ahlakınız ve ısrarınız size yardım edecektir. Böyle bir donanımla herkes sizi işe almak ister. Ancak ondan sonra yüzebilirsiniz.

Kaynak : Inc

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar