Anasayfa / Kadınlar / Her insan doğru insan

Her insan doğru insan

Hayatımızdaki her insan doğru insan. Doğru anne babaya doğuyoruz. Doğru kardeşlerle yaşıyoruz. Bizim için en doğru okullarda okuyoruz. Doğru travmaları yaşıyoruz, bizi dönüştürmeleri için. Doğru ülkede, doğru ailede, doğru dinde doğuyoruz. Her zaman doğru erkekleri çekiyoruz. Ama bunu bir türlü göremiyoruz, kabul edemiyoruz.

O benim için asla doğru erkek değildi diyoruz. Adamı eleştirmeye başlıyoruz. Zaten çok kabaydı, kadına kıymet vermiyordu, çok bencildi, şiddet uyguladı bana, çok kıskançtı diye bir sürü bizim asla ve asla birlikte olmaktan hoşlanmadığımız bir erkekten bahsediyoruz.

Peki nereden buluruz böyle adamları? Bize tamamen ters, arkadaşımız bile olamayacak kadar farklı özellikleri olan adamlara nasıl aşık oluruz? Nasıl onlarla ömür geçiririz, aynı evde yaşarız, aynı yastığı paylaşırız? Çünkü, aslında kendimizde olduğunu asla kabul edemediğimiz özelliklerimizin bir yansımasıdır o erkekler. Reddettiğimiz, kendimizde olduğunu asla kendimize ifade edemeyeceğimiz için sonuna kadar yadsıdığımız özellikler bir bir karşımızdaki erkekte bize ayna tutuyor aslında.

Eski erkek arkadaşımın bana şiddet gösterdiğini sonunda itiraf edebilme cesaretini gösterdiğim bir zamandı. “Ben evden gitmemesi için, kapının önünde durdum ve o da beni itti ve ben de yere kapaklandım.” Bu benim için onun bana şiddet uyguladığını itiraf edebilmemden ötürü kendimle barıştığım bir olaydı. Ama faka bastım. Bir öğretmenimin “Sen de onun kendi yapmak istediği –gitmek- şeyi yapmasına engel olmak isteyerek ona şiddet uygulamışsın” cümlesiyle dona kaldım.

her-insan-dogru-insan

Kaçımız ben asla yapmam dediğimiz şeyleri aslında öyle de güzel yapıyoruz ki? Bencil, sadece kendini düşünüyor diye tanımladığımız eşlerimizin karşısında, ne kadar bencil değiliz acaba? Aynı hikayeleri onlardan dinlesek onlar da bizi bencillikle yargılarlar mı yoksa? Öfkeli ve kıskanç adamla beraber olan kadın, ben asla öfkeli ve kıskanç değilim diyordu ilişkinin sonrasında. Beni olduğum gibi kabul etmiyor, sürekli değiştirme çalışıyor dediğimiz adamları, biz değiştirmeye çalışmadık mı mesela? Bize yalan söyleyenleri yargıladığımızda, biz ne kadar dürüstüz acaba? Başkalarına asla söylemediğimiz yalanları savunurken, kendimize söylediğimiz yalanlara bakabiliyor muyuz ki mesela?

İşte biz, bu yadsıdığımız özelliklerimizi kabul etmeye başlayınca, kendimizi de daha iyi tanımaya başlıyoruz. Bu özellikleri saklamayıp, kabul edip, içselleştirip dönüştürmeye başladığımızda da, kendimize yakınlaşıyoruz ve bu da bizi hayalimizde yaşamak istediğimiz ilişkilere ve doğru erkeklere yakınlaştırıyor. Yani doğru erkeği çekebilmek için hayatımıza, doğru kadın olmayı öğrenmemiz gerekiyor en başta.. Bunun için de, önce kendimizde yadsıdıklarımızla barışmamız gerekiyor galiba..

Yazan : Esra Paça / Mobius Danışmanlık

Hakkında Esra PAÇA

Esra Paça, herşeyden önce bir kadın olarak, İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans bölümününden birincilikle mezun oldu, daha sonra İngiltere’de Essex Üniversitesi’nden Uluslararası Yönetim dalında yüksek lisans diplomasını alıp Türkiye’ye döndü. Aldığı Bireysel Gelişim eğitimlerinden sonra Mobius Danışmanlık isimli kendi şirketini kurdu. Halen “önce kadın” Eğitimleri’yle, ataerkil dünyada, kadın gücünü, kadınlara hatırlatmayı hedeflediği eğitimler vermektedir.