Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. İç devrimini yap, kendini aş!

İç devrimini yap, kendini aş!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
6 9

Neden bazı insanlar istediklerini elde edebiliyorlar bazıları demiyorlar? Şartlar mı, eğitim mi, para mı, şans mı, zamanlama mı, destek mi bunlardan hangisi etkili olur başarıyı elde etmede? Ne yazık ki hiç biri… Eğer buna benzer bir liste çıkarıyorsanız kendiniz için üzgünüm ama bunların hepsi sadece bahanedir. Belki gerçektirler ama sizin başarıyı elde etmenizde engelleri saymanız size yardımcı olmayacaktır. Aslında eğer engelleri saymak istiyorsanız listenize sadece bir tane engel ekleyin; kendinizi. Hiçbir şey size kendi kendinizden daha fazla engel olamaz.

Nasıl mı? Akıl, insanoğlunun önündeki en büyük engeldir. Efendi akıl olduğunda sizi yönetir. Duygu ve düşüncelerinizde yanılsamalar başlar. Egonuz sürekli size bahaneler üretir.

Efendi de yöneten de siz olmalısınız. O zaman akıl engel olmaktan çıkar ve size sınırsız destek vermeye başlar.

İşe duygu ve düşüncelerinizi değiştirmekle başlamalısınız. Ancak o zaman davranışlarınız, eylemleriniz ve sonuçlar değişecektir. Eğer dışarıda bir değişim yaratmak istiyorsanız önce içeride değişim yaratmalısınız. Aksi halde hiçbir şey kalıcı olmayacaktır.

iç devrimBu içsel değişim devrimini başlatmak için önce kendinizi tanımanız ve kabullenmeniz gerekiyor.

Başarıyı nasıl algılıyorsunuz? Özgüveniniz nasıl? Kendinizi değerli görüyor musunuz? Her şeyi hak ettiğinize inancınız nasıl? Bütün bu sorular sizi kendi yanıtlarınıza götürecektir hemen olmasa da çabaladığınız ve kabullendiğinizde aslında engellerin dış dünyada değil iç dünyada olduğunu göreceksiniz. İşte tam bu noktada kabul eder ve çabalarsanız değişir ve dönüşürsünüz. Reddederseniz yaşamınızda hep tekrar tekrar dönen olaylar zinciri büyümeye devam edecektir.

Başarıyı nasıl algıladınız sizin başarınızı belirliyor aslında. Eğer başarıyı hep birilerinden daha iyiyi yapmak, mükemmeli yakalamak veya başına en koyduğunuz birçok eylem olarak algılıyorsanız yapamadığınızda içsel enerjinizi kaybedebilir bir sonrakini denemekten de vazgeçebilirsiniz.

Başarıyı “Başarı istediğin bir şeye ulaşmak için gösterdiğin çabadır.” Şeklinde algılarsanız yapacaklarınıza, gücünüze, sınırsızlığınıza siz bile inanamazsınız.

Başarılı insanların ortak özelliği her şeyi durum, sonuç ve deneyim olarak algılamalarıdır.

Edison‘a, ampulü nasıl yaktığını sorduklarında; “Ben ampulün 9999 defa nasıl yanmayacağını öğrendim.” yanıtını vermiştir.

Soichiro Honda, ne geliştirdiği piston ringlerinin Toyota tarafından “bizim standartlarımıza uygun değil” yanıtını aldığında, ne Japon hükümeti fabrikasını kurması için ihtiyacı olan betonu vermediğinde, ne ABD’nin attığı bombalar fabrikasını yerle bir ettiğinde, ne depremde farikasının %80’i yok olduğunda çabalamaktan vazgeçmemiştir. En sonunda “super cop” denen bir motorlu bisiklet yaparak Japon imparatorluğunun özel nişanını almıştır. Ve Honda, yaşanan her şeyi birer sonuç deneyim ve durum olarak kabul ettiği için bir sonraki istekli adımı atacak içsel enerjiyi büyütmüştür.

İşçi Sanders, otoyolun kenarındaki lokantası otoyol başka bir yere taşınınca iflas eşiğine gelir. Sanders’in elinde sermayesi vardır. Bu sermaye sadece bir piliç tarifidir. Bu tarifi satarak lokantalardan prim almayı hedeflemiştir. Neredeyse tüm Amerika’yı arabasında yatarak dolaşır. 10, 20, 50, 100, 200, 500 derken 1000 lokantayı dolaşır. Her reddediliş onu daha fazla kamçılar ve inancını kaybetmez. 1009 uncu lokantayı ikna eder ve bugünkü KFC markası ortaya çıkar.

Başarılı ve başarısız insan arasındaki tek fark aslında sadece düşünceleridir.

Düşüncelerinizi değiştirin tüm yaşamınız değişsin!

Yazan : Deniz Ağgül Güler

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar