Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Kendimi Nasıl Keşfederim : 6 Öneri

Kendimi Nasıl Keşfederim : 6 Öneri

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
36 0
kendini doğurmak

Eğitim sistemimiz bırakın bize ışık tutmayı, diğerlerine benzemeyeni “sürüden ayrılanı kurt kapar” prensibine göre törpüleyerek sürüye dahil etmeye çalışıyor.

Oysa ki hiç birbirine benzemeyen insanların aynı yetenek ve beceriye sahip olması akla, mantığa uygun gelmiyor.

Bugün her yaşta kendini keşfetme ihtiyacı duyan insan (Böyle bir derdi yoksa, “ot geldi saman olarak dünyayı terk eder” diye düşünüyorum. :) ) arayışa geçecektir. Tabi bu arayış kolay bir yolculuk değildir.

Bunun için dünkü yazısında sevgili ’ın söylediği gibi “Ne istemediğini bilmek” yol gösterici bir işaret olabilir.

Ne istemediğini bilmek yanında ne istediğini bilmek kendinizi keşfetme yolculuğunda seçenekleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Eğer Nasuh Mahruki gibi bu kendini keşfetme, sınırlarını arama yolculuğuna erken yaşlarda çıkabilmişseniz çok şanslısınız. Deneyerek, deneyimleyerek sınırlarınızı çok daha erken zamanda bulabilirsiniz.

Bu denemeler sırasında tıpkı Edison gibi -“Bir rivayete göre 1001 denemesinde ampulü bulmuştur.” bu konuda soru soran gazeteciye “1000 deneme hata değil, öğrenmeydi. Neyin olmayacağını öğrendim” demiştir.- bol bol öğrenebilir. Her gün yataktan heyecanla kaldıran şeyi arayabilirsiniz.

 

Bu sırada kendi sınırlarını ararken işi yapma, alışkanlık kazanma, kararlılık , bazı becerilerde ustalaşmaya başlama heybede kalan hediyelerdir.

Kendimi Nasıl Keşfedebilirim?
Kendimi Nasıl Keşfedebilirim?

Kendini keşfetmeyi yüksek irtifada dagcılığında zirveye ulaşabilme yolculuğuna çok benzetirim. Önce kondisyon ve bilgi olarak hazırlanmalı büyük hedefe gitmeden daha düşük rakımlı dağlara çıkarak vücudu ve zihni hazırlama, sonra büyük hedef için hazırlık, hedef dağın yamacına ulaşma, aklimatizasyon (yüksek irtifaya uyum), takım çalışması, bireysel çalışma.

Bu işlemler sırasında sürekli hedefe tırmanarak değil, bazen yüksek irtifaya alışmak için, bazen hava koşuları, bazen sağlık için bir aşağı bir yukarı gidip tırmanmana neden olabilir. Hedeflediğin zirveye ulaşana kadar. Çıkmak kadar inmekte önemlidir. (zirveden düşmek her durumda ölümcül olabilir!)

Kendini keşfetme yolculuğu aynen böyle inişli çıkışlı, değişken iç ve dış faktörlerle bizi sınayan, kararlılığımızın ve azmimizin sınırlarını zorlayan, içimizdeki çocuğu eğlendiren, yetişkini geliştiren bir öğrenmedir.

Aslında bütün bu öğrenmelerin esası içinde olduğumuz sürecin kendisidir.

Her hayat bir süreçtir. İnişler, çıkışlar olabilir. Yeni zirvelere tırmanabilirsin.

İçinde bulunduğun süreç sürekli devam ederken, yaptığımız işten, eylemeden keyif alma, eğlenme, öğrenmeye devam etmek sürecin en önemli çıktısıdır.

Bu yazdıklarım size neler düşündürdü? Sizin keşif etme yolculuğunuz nasıl gidiyor?

Yorumlarda bekliyorum.

Kaynak : Medium, MuhendisAbi

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar