Anasayfa / Başarı Yazıları / Kendin Olma’nın 11 Anahtarı

Kendin Olma’nın 11 Anahtarı

Her şey insanın kendiyle başlıyor ve bir şekilde kendiyle bitiyor. Düşünsenize.. Elde ettiğiniz başarılar, yaptığınız hatalar, bazen geri dönülemeyecek yanlışlar, sevinçleriniz, mutluluklarınız.. Bazen bilerek, bazen istemeyerek ama farkında olmadan kendi yarattığınız her sonucun size daha katlanılabilir olduğunu gördüğünüzün farkında mısınız? “Kendin ol” düşüncesinden hareketle kendin olmanın 11 yol anahtarı ne olabilir sorusunu yanıtlamaya çalıştık..

Şüphelerinden arın. Şüphe senin içinde seni kemiren ve senin kaybetmeni isteyen oyuncudur. Bırak onu gitsin. Prens ve prenses olduğunu unutma. Asla kurbağa olmayı kabul etme.

Hataların olucak. Bunlar seni daha değerli kılacak. Hiçbir zaman kendine kızma. Oyunda bazen kazanır bazen kaybedersin. Oyun oynamaya her zaman devam et. Oyundan çıkma.

Başkalarını dinle bununla birlikte onların yap dediklerini değil, kendi inandığını yap. Çünkü kendi inandığın yanlış bile olsa en iyi yapan sen olduğun için doğrudur. Her zaman önceliği kendine ver. İhtiyaçlarının oluşturduğu boşluğu fark et.Önce kendi ihtiyaçlarını karşıla.

Kendine dediğin her “evet” diğerine “hayır” demektir. Hayır demenin gücünü öğren. Esnek ol. Esnekliğin önce bedeninde olsun. Sonra düşüncelerin de esner.Kaslarını esnet ,bedenini esnet. Yürürken, dururken esnek ol. Bu esnekliğin iş hayatına, ev hayatına yansıyacak. Sen yapamıyorsan mutlaka yoga yap. Onu sevmezsen Tai chi chuan gibi uzak doğu sporlarını dene.

Sevgi ile alışveriş yap. Nefret sana hep kaybettirir. Sihirli gözlüğün olsun. Onu ihtiyacın olduğunda tak ve etrafına sevgi ile bak. Emin ol çok şey değişecek. Bir olay karşısında davranmadan önce düşün , düşünmeden önce dur, durmadan önce nefes al. Her durumun bir çözümü vardır. Sen çözüm ol. Sorun olma. Her zaman gözlemci olmayı bil.

Dinlemekte yankı ol. Her duyduğunu kalbinde hisset. İki kere yankılasın. Sana ne diyor anlamaya çalış. Unutma dışarıdan ne duyuyorsan o senin yansımandır.

kendin olmanın 11 yol anahtari

Önce kendine zarif ve nazik ol. Sevgiline gösterdiğin tüm anlayışı kendine göster.Bunun için kendine aşık ol önce Asla incitme,hırpalama en derin aşk insanın kendine duyduğu aşktır unutma.

Kendi değerini bil. Kendini olduğun gibi kabul et. Kendini tanı bunun için zayıf taraflarını öğren. Sorumluluğunu al. Daima iyi olan ,güzel ve güçlü olan yanlarınla ilerle. Diğerleri olmaya değil kendinin en iyisi olmaya çalış. Bunun için nefesinle birliikte sessiz olduğun. Zihnini susuturduğun ve kalbinle nefes aldığın anların olsun.

Sanatla mutlaka uğraş. Bir ilgi alanı edin. Yaratıcılığınla buluş. Onunla yolculuğa çık. Bak bakalım seni nerelere götürecek. Teslim et kendini sadece ol.

Her gün sabah kalktığında ayna karşısında sarıl kendine. Varoluşunu kutsa,teşekkür et. Düşümdeyim ve kendime hizmet ediyorum de.Kendini sev. Kendine saygı duy. Kendini kendi toprağında büyüt ve besle.

Bol bol oku. Her konuda oku. Merak et. Meraklı ol. Sor en çokta kendine soru sor. Hangi duyguma hizmet ediyorum diye sor. Sonra olmasını istediğin yöndeki destek olan duygularına hizmet etmeyi seç. Yanlış yapmaktan korkma. Yaşam deneyimlerden oluşur. Ne kadar çok deneyim yaşarsan doğruların çoğalır. Kahraman olmayı becerirsen tüm aşamalardan sonra hediyen ile yolculuğunu tamamlarsın unutma.

Her zaman yolda ol. Hiçbir zaman biliyorum deme hep virgülün olsun. Sonra nokta olursun zaten. Seçimlerin seni yarınlara taşıyan kararların olur. Her seçimi zihninden ve ruhundan birlikte geçir. Coşkun hep olsun. Bu arada gülmeyi ,nefes almayı ve su içmeyi sakın ihmal etme. Kendini sev. Kendini yen.

‘’Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. // Mevlana

Kendin olma yolculuğu başkalarından yanıt istemeyi bırakıp kendi yanlarımızı aramaya başladığımız zaman başlıyor. Kendimiz sandığımızdan çok daha büyük kendimiz olma yolculuğu. Yaşam dairemizin karanlıkta kalan yanlarını aydınlatma ve karanlıktaki hazinemizi ortaya çıkarma ,bütün olma , bütünlüğün içinde ki ustalığı yakalama yolculugu.

Ben kendim hakkında daha önce bilmediğim her yeni şeyi öğrendiğimde biraz daha kendim olma sansını elde ederim. Bu bağlamda kendini bilmek, kendini gerçekleştirmek, kendin olma yolculuğunun aşamaları. Kendin olma yolculuğuma çıktığımda karanlık bir odada fenerle yol aramak gibi. Karşılaştıklarım bazen beni sevindirdi bazen şaşırttı. Büyük dairenin içinde sahip olduklarım saklandıkları yerlerden çıktı. İçinde yaşadığım mucizeleri görmemi sağladı. Bazen farkında olmadan mucizeleri reddediyoruz. Yeteneklerimizi olabileceğimiz her şeyi görmezden geliyoruz. Gölgelerimiz bizim önümüzü karartıyor. Kendimizi bildikçe, kendimizi gerçekleştirdikçe, kendimizi geliştirdikçe gölgelerimizi görüyor onları kabul ediyoruz. Çünkü bütünlüğümüzü sağladığımızda gölgemizle karşılaşmaya, onunla tanışmaya ve onu kabul etmeye hazır ve istekli oluruz. Küçük dairenin bilincin merkezi ego olduğunu egonun bütünün kendisi olmadığını algıladığımızda kendimiz olma yolculuğumuza başlayabiliriz.

Yazan : Öznur Yılmaz Berk | Nar Kendin Ol Gelişim Atolyesi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.