Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kendine Güvenmek : Kaybetmekten korkmadığın zaman kazanabilirsin
Genel

Kendine Güvenmek : Kaybetmekten korkmadığın zaman kazanabilirsin

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 15 dk okuma süresi
11 0
Kendine Güvenmek için Yapılması Gerekenler

Kendine güvenmek sabaha uyanmak gibidir. Uyanmadığın an günün nasıl başlayabilir ki? Şunları kendine sormayı denedin mi? Şu ana kadar kaç tane hayalini gerçeğe çevirebildin? Kaç defa bir işe başlayıp yarıda veya yolun başında bıraktın? Şu an neye sahip olsaydın hayallerini gerçekeştirebilirdin? Hayatındaki her şeyi kaybetseydin yeniden başlama cesareti gösterebilir miydin? Ve en önemlisi insanların seni takdir etmesi için mi başarmak isiyorsun yoksa kendini kendine ispatlamak için mi? Bu soruların cevaplarını hiç düşündün mü bilmiyorum ama eminim ki hala gerçekleştiremediğin bir sürü hayalin, yarıda bıraktığın bir sürü hedefin var.

Şahsen benim çok oldu. Eskiden başladığım işlere bir hevesle başlar aradan birkaç gün geçince yarıda bırakır, başka bir şeye odaklanırdım. Veya birçok hayal kurardım ancak o hayallerin bir gün gerçek olacağına ihtimal vermezdim, hayallerimi hayaller aleminde bırakıp gerçek dünyaya dönerdim. Kişiliğim gereği kendimi zorlamayı ve bir şeylerin üstüne gitmeyi seviyorum ama o zamanlar bir şeyler eksik olduğu için üzerine gittiğim şeyin bir süre sonra benim üzerime geldiğini hissettiğimde uzaklaşıyordum. Ancak hayatımdaki rol modeller başta olmak üzere, başarılı insanların hayatlarını derinlemesine inceleyemeye başlayınca kendim için bir şeyleri değiştirme zamanının geldiğini anladım. Ve bu farkındalıkla birlikte bir zamanlar bende eksik olan şeyin kendime ve özüme olan güveninin eksik olduğunu farkettim.

Kendine Güvenmek
Yapabileceğinizi düşünüyorsanız yapabilirsiniz, yapamayacağınızı düşünüyorsanız, haklısınız. / Mary Kay Ash

Kendine Güvenmek

Kendine güvenmek aslında bir yarışa başlarken başlangıç çizgisinin kendisidir diyebiliriz. Nerede durmanız gerektiği, nerede başlamanız gerektiği konusunda size “olmanız” gereken yeri gösterir. İnsan kendine güvenmediği zaman maalesef çoğu şeye başlama cüreti bile gösteremiyor. Kurduğu hayalin gerçekleşmesi durumunda elde edeceği başarıyı, mutluluğu kendine yakıştıramıyor bile. Her zaman bir başkasının desteğini arkasında hissetmeyi istiyor veya yalnız yola çıkmaktan korktuğu için asla o yola çıkamıyor. Kendine güvenmeyen insan güveni başkasında aramaya başlıyor, ancak en büyük hatalar ve acılar başkalarına güvenildiğinde yaşanıyor. Hayal kırıklıklarının çoğu kendimize güvendiğimiz için değil, başkasına güvendiğimiz için yaşanıyor. Yani kendine, özüne güven yoksa yolda yürümek de o yoldaki zorluklarla baş etmek de güçleşmeye başlıyor.

Kendine Güven Duymak ile birlikte neler değişir?

Kendine güven duymak kendini yeniden tanımak demektir. Eğer kendinize güveniniz yoksa kendinizle yüzleşecek cesaretiniz de olmuyor. O yüzden gerçeklerden kaçmak yerine kendimi iyisiyle kötüsüyle tanıma ve anlama yolculuğuna çıktım. Bu yolculuk yıllar önce başladı ve ömür boyu da devam edecek.

İnsanın kendi kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür. Eflatun

Kendimi tanımaya başladıkça özgüvenimi daha doğru bir şekilde beslemeye başladım. Kendi kendime koyduğum engelleri fark edip kaldırmaya başladım. Önceleri kendime yakıştıramadığım başarıları, en çok kendime yakıştırmaya başladım çünkü bir başkası yapabiliyorsa ben neden yapamayım ki diye sorgulamaya başladım.

Kendime boş bir güven duymak yerine hayallerimi gerçekleştirmek için gerekli yatırımları yapmaya başladım. Hepimiz hayal kurabiliriz ama kaçımız hayalinin gerektirdiklerini kararlılıkla yerine getirebilir? Kurduğum hayallerin zeminini sağlamlaştırıp, gerçeklik kazandırmak için planlı bir şekilde çalışmalar yapmaya başladım. Hiçbir başarı tesadüf değildir o yüzden başarmak için gereken mücadeleyi gösterme cesaretine sahip olmaya başladım.

Zihnimin beni alt etmesine izin vermek yerine zihnimi yönetmeyi öğrendim. Önceden “Ya yapamassam, ya başaramazsam, ya rezil olursam” diye cümlelerime başlarken, artık “ ya o hayalimi gerçekleştirirsem, ya bir şeyleri değiştirebilirsem, ya başarabilirsem…” diye başlamayı öğrendim. Çünkü bilinçaltı öyle bir şey ki siz onu nasıl beslerseniz, meyvesini de beslediğiniz gibi verir. En kötüsünü düşünerek bir şeye başlamak her ne kadar genetik kodlarımızda yer alsa da ben en iyisini düşünüp kendimi o hayale ait hissetmeyi öğrendim.

Kendine güvenmek demek, başkasına olan bağımlılığımı ve beklentilerimi de azaltmak demek. Önceden hayal kırıklıklarını daha çok yaşardım çünkü karşımdakinin benim üzerimdeki etkisi büyüktü ancak bu değişimle birlikte en kötü durumlarda bile nötr kalmayı öğrendim. Merkeze bir başkasını değil, kendimi almaya başladım. Kendi ayaklarım üzerinde durup, kendi kararlarımı almanın gücünü hissetmeye başladım.

Kuş konduğu dalın kırılmasından korkmaz. Çünkü güvendiği dal değil kendi kanatlarıdır.

Kendime ve özüme güvenin artması, beraberinde yalnızlığa olan bakış açımı da değiştirdi. Yalnızlığın bir acizlik değil aksine gizli bir güç olduğunu anladım. Her yolculuk, her zaman kalabalıklara yol vermiyor. Bazen her şeye rağmen gidilmek istenen yolların yalnız yürünmesi gerekiyor. O yüzden kendime güvenmem, yalnızlığımın gücünden de beslenmemi sağladı. Hiçbir zaman hayatımda kalabalık arkadaş grupları olsun, sevgilim olsun diye bir arayış çabasına girişmedim, kendi kendime yetebilmenin ve hayatıma tek başıma yön verebilmenin huzurunu keşfettim.

Yalnız çıktığın yolda en sağlam yoldaşın hedefindir. Gecede ve gündüzde seni asla yalnız bırakmaz.

Kendine güvenmek, aldığım kararların ve attığım adımların da anlam kazanmasını sağladı. Önceleri kendimi birilerine ispatlamaya çalışmak veya birilerinin takdirini kazanmaya çalışırdım. Ancak bu farkanlıkla birlikte anlam ve değer yaratmanın mutluluğu hissetmenin daha değerli olduğunu öğrendim. Bir başkasının takdirini beklemek yerine doğru olanı yapmanın rahatlığını hissetmeye başladım. Başkaları için değil, kendim ve değerlerim için mücadele etmeyi öğrendim.

Kendine güvenmek beraberinde çözüm yollarımı da arttırdı. En zor şartlarda, en kriz anlarda bile hem kendime hem de çevreme “ Bir şekilde hallederiz, bir çözüm yolu muhakkak var buluruz” diye telkinde bulunmaya başladım. Bu telkin soğukkanlılığımı korurken, baskı altında daha üretken olmamı da sağladı. Bir şekilde o işin de üstesinden geleceğime kendimi inandırdığım için büyük oranda son anda olsa bile varmak isteğim noktalara genelde vardım.

Hayatta ya tozu dumana katarsın veya tozu dumanı yutarsın.

Ve en önemlisi, kendine güvenmek özüme güvenmeyi de öğretti. Özüm aslında bana ait değil, bana sadece bir süreliğine verilmiş bir emanet. Bir gün bedeni geride bırakacağım ve özümü de sahibine teslim edeceğim. O yüzden kendime güvenmek egomu değil, özümü güçlendirmeye başladı. Arkamda egomu değil, özümü bana bahşedenin varlığını hissetmeye başladım. O’nun varlığına olan güvenim çoğu zaman dünyanın en güçlü insanı olduğumu hissetirdi.

Kendine Güvenmek için Yapılması Gerekenler
Kendini okyanusta bir damla sanma. Bir damlanın içinde kocaman bir okyanussun. Mevlana

Kendine Güvenmek için Yapılması Gerekenler

Kendine güvenmek için yapılması gerekenleri yazarken kesinlikle uzman olmadığımı ifade etmem gerekir. Sadece kendi hayatımdan, tecrübelerimden, okuduklarımdan ve gördüklerimden yola çıkarak bir derleme yapmak istedim. Bu derlemeye ekleme yapmak isterseniz yorum kısmına ekleyebilirsiniz, birlikte daha dolu bir rehber hazırlayabiliriz.

1. Zihininizi Eğitin Bence her şeyden önce kendinize neden yapamayacağınızı değil; yaparsanız hayatınızda nelerin değişeceğini ve kendinizi nasıl hissedeceğinizi anlatmaya çalışın. Zihninizi olumsuz bakış açısıyla besleyip, olumlu bir çıktı oluşturmasını beklemeyin.

2. Takdiri Değil, Sonucu Sahiplenin Her neye niyet edip adım atarsanız atın, sonunda takdirin getireceği hazzı değil; sonucun yaratacağı değeri ve manayı sahiplenin. Kimse bilmese bile, kimse sizin başarınızı konuşmayacak olsa bile doğru olanı yapmanın hazzını kendinize hediye edin. Başkası için değil, kendiniz için yapın. Bir gün kimsenin bilmediği ama herkesin konuştuğu birisi olmanın gururunu hayal edin.

3. İmkansızlıklara Değil, Mümkün Kılmaya Odaklanın Bir şeye imkansız gözüyle bakarsanız, sadece olduğunuz yerde kalırsınız. Ancak imkansızı mümkün kılmak için harekete geçerseniz belki o noktaya varamayacaksınız ama emin olun, olduğunuz yerden çok ileride olacaksınız. Emek verdiğiniz hiçbir şey, size bir şey kaybettirmez. Bir gün muhakkak karşılığını alacaksınız.

4. Bir Başkası Yapabiliyorsa Siz de Yapabilirsiniz Bir başkası yaptı diye hayallerinizden vazgeçmek yerine farklı bir şekilde yapmayı deneyin. Bir başkasının yapabilmiş olması, kendinize olan güveninizi perçinlenmesine izin verin çünkü o insandan bir farkınız olmadığını anlayacaksınız. Yeter ki gerekeni yapmak için bir an önce hareket geçin.

5. Başarısızlıktan Kormayın, Denemeye Devam Edin Başarı çoğu zaman vazgeçtiğiniz anın biraz ötesinde sizi bekliyor ancak o son adımı atmadığınız için onca yolu hayal kırıklıklarıyla tekrar geri dönüyorsunuz. Başarısızlık kadar öğretici bir şey yok sanırım, ne kadar çok başarısız olursanız başarmaya o kadar yaklaşırsınız. Kendinize güveni başarmanın ardında değil, başarısız olduğunuz andaki tutumunuzda arayın. Unutmayın, kahramanlar her şey yolundayken değil, her şey bitti denildiği anda ortaya çıkar. Çünkü devam edebilme cesaretine ancak kendine güvenenler gösterebilir.

6. Kendinize Güvenin, Aksi Halde Kimse Size Güvenmeyecek Karşınızda kendine güvenmeyen biri olduğunu düşünün. O kişiyle zorlu bir yolculuğa çıkar mıydınız, evlenir miydiniz veya işe alır mıydınız? Muhtemelen, hayır. Siz kendinize güvenmediğiniz sürece başkasının size güvenmesini beklemeyin. Kendinize güvenmeye başladığınız zaman zaten bir başkasınının hayatınıza olan etkisini azaltmış olacaksınız.

7. En Kötü Ne Olabilir Ki? Hayatta verdiğiniz her kararın bir fırsat maliyeti vardır dolaysıyla veremediğiniz her kararın, atamadığınız her kararın da bir maliyeti vardır. Örneğin, Steve Jobs’ın sırf kendine güvenmediği için Apple gibi bir şirketi kurmasaydı kaçırmış olacağı fırsatın maliyetini düşünün veya Atatürk kendine güven duymasaydı ve Milli Mücadele’yi başlatmasaydı yaşayacağınız kaderi bir düşünün. En kötü ne olabilir ki ? Bugün sırf kendinize güven duymadığınız için atamadığınız adımların gelecekteki pişmanlıklarınız olmasına izin vermeyin.

8. Başkasına Değil, Kendinize İhtiyacınız Var Başarının büyüklüğünü, kendinize olan inancınızın büyüklüğü belirler. Harekete geçmek için başkasına değil, kendinize güvenmeye ihtiyacınız var. Bir başkası her an hayatınızdan çekip gidebilir, sizi yalnız bırakıp terk edebilir ve günün sonunda kalan tek gerçek yine siz olabilirsiniz. Siz yola yalnız çıkmayı göze alırsınız inanın bana, bir gün arkanıza baktığınızda size güvenen büyük bir kalabalık göreceksiniz.

Kendinize güvenip güvenmemek sizin seçiminiz ancak her seçimin de bir sorumluluğu olduğunu unutmayın. Hayatınızı anlamlı kılmak için kendinize güvenip yola çıkın derim.

Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi, sonraki en iyi zaman ise bugün. 20 yıl sonraki size, bugünden cevap vermeye başlamınız dileğiyle.

Sağlıcakla Kalın.

Yazan ve Kaynak : Fatih Saruhan - medium

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar