Anasayfa / Kişisel İmaj / Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak ve kendi değerimizi bilmek üzerine

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak ve kendi değerimizi bilmek üzerine

Karşılaştırmanın doğal bir eğilim olduğunu gözlemliyorum bir psikiyatrist olarak. Sadece benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirdiğiniz zamanlardaki gibi bu tamamen nötr bir karşılaştırma olabilir. Böyle bir karşılaştırma mantıklı bir değerlendirme için gereklidir. Eğer diğerlerinin etkileyici yönleri sizi özendirip harekete geçiriyorsa, bu son derece üretken bir ruh halini de beraberinde getirir. Ancak içinizde kıskançlığın arttığı, kendinizi diğerlerinden daha iyi veya daha kötü olarak yargılamaya başladığınız noktada işlevsiz bir hal alır. Şöyle düşünün; karşılaştırma olmasaydı, kıskançlık da olmazdı. İlginç olan şu ki, kendimizi bizden daha azına sahip olanlarla kıyaslayıp şükran duymaktan daha çok, bizden daha fazlasına sahip olanlarla karşılaştırıp eksik hissetmeye eğilim gösteriyoruz.

Toplum olarak karşılaştırmaya çok meraklıyız. Bu daha birinci günden başlıyor. Bebekler bir diğeriyle karşılaştırılıyor? Hangisi daha zeki, daha sevimli veya yaşına göre ileride? Ardından okul başlıyor. Sınıfın ağır toplarından oluşan bir arkadaş grubunun berbat bir oyun oynadıklarını hatırlıyorum. Önce bir hedef seçerler, bu kişi genelde utangaç ve kendine güvensiz biri olur. Ardından da alaycı bir tonda, bir ağızdan “Aramızda bir sazan var, bu sazanın adı da X (kurban seçilen öğrencinin adı)” diye şarkı söylerlerdi. Bu alaya alınan öğrenci ağlayıp ortamı terk edene kadar böyle devam ederdi. Yani okulda sazan olanlar ve olmayanlar vardı. Bizim daha sonra politik ve kişilerarası yaptığımız karşılaştırmadan çok da farklı değil aslına bakarsanız.

kendi değerini bilmek

Kendinizi diğerleriyle kıyaslamak, insanlarla aranızdaki dostluk bağını zedeleyebilir ve hayattaki gerçek değeri bulmanızı zorlaştırır. Ya grubun en zayıf halkası olursunuz ya da diğerlerinden üstün bir şekilde zirvenin yalnızlığını hissedersiniz. Kendinize olan güveniniz çok basit bir şekilde sadece siz olmaktan kaynaklanmalıdır.

Duygusal bağımsızlık adlı kitabımda vurguladığım gibi kendini diğerleriyle kıyaslamak, kendine güvensizlik ve özgün bir yaşam yolunun olduğuna inancın eksikliğinin bir göstergesidir. Ruhsal anlamda, kendi gittiğiniz yolu bir diğerininkiyle kıyaslamak elma ve armutları kıyaslamak gibidir. Neden? Çünkü sizin hayatınız tamamen sizin ruhsal gelişiminizi sağlamak için, size özel bir şekilde tasarlanmıştır. Karşılaştığınız her insan, her durum, sizi daha güçlü, daha sevgi dolu ve daha güvenli bir insan olmanız için zorlar. Size verilen neşe ve zorlukların değerini bilin. Kendine güven bunu kabul etmekten ve bunun üzerinde her gün çalışmaktan gelir. Burada zamanınızı nasıl geçirdiğiniz tamamen size bağlı. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırarak bu zamanı niye ziyan edesiniz? Eğer gerçekçi olarak bakarsak, kendimizi kimle karşılaştırırsak karşılaştıralım, elimizden gelen en iyi şey kendimiz olabilmek ve bu zaten mutlu olmamız için yeterli. Duygusal bağımsızlığımızı elde etmemiz için kendimizi diğerleriyle kıyaslamayı bırakmalıyız.

Kaynak : Judith Orloff

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

3 yorum

 1. Her şeyden kendinizi sorumlu tutmayınız.Başkalarıyla ilgilenirken kendinizi ihmal etmeyiniz.Oğlak’a 20 tavsiye:… . Teşekkürler.

 2. Mustafa Arapkirligil

  Herkes kendi değerini kendi yerini bilmeli.Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınız an her şeyi kaybetmeye başlarsınız. . Teşekkürler.

 3. İNSANLAR SENİN HAKKINDA NE DÜŞÜNÜRLERSE DÜŞÜNSÜNLER GÜLÜMSE VE YOLUNA DEVAM ET

  * “İnsanlar senin hakkında ne düşünürlerse düşünsünler gülümse ve yoluna devam et”. “Başkasının senin hakkında ne düşündüğü, senin kim olduğunu değiştirmez”. “Kendine bak kendine, özüne, sözüne, benliğine…” “Benliğine hakim olmak, yaşamına hakim olmakla başlar”. “Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir”. ”Yaşam bir yolculuktur”. “Herkesin yolculuğu kendi kemalinedir”.

  * ”Her ne arar isen kendinde ara”.“Seni sen yapan başkalarının ayak izleri değil; kendi adımların olsun”. “Başkası olma kendin ol”.

  * “Her kimi ne ile yargılıyorsan, aynı şeyi kendinde ara, bunu fark edecek kadar dürüst olabilirsen, yolun hep açık olacaktır”. “Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür”. “Yargılamaya kendinden başla !“ “Başka bir ruhun yolculuğunu yargılamak sana düşmez”. “Seni ilgilendiren, bir başkasının ne olduğu veya olmayı başaramadığı değil, senin kim olduğunu anlamandır”. ”İnsan gerçekten kim olduğunu bilirse, sahip oldukları onu şaşırtmaz, olamadıkları üzemez”. “Sahip olmadığı şeylere üzülmeyen, sahip olduklarına sevinen insan, akıllı bir insandır”.

  * ”Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez fakat söylediği her şeyi düşünür”. ”Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur”. ”Bir şeyi başarmak için ona kesin karar vermekten başka başarıya ulaştıracak bir yol bilmiyorum”. ”Yapmak istediğin bir şeyi düşünerek karar ver, verdiğin kararı da mutlaka gerçekleştir”.

  * “Hayatın her anı bir karar zamanıdır”. “Kaderiniz, karar anlarında biçimlenir”. “Kader, bize haberci göndermez”. ”İnsan kaderiyle sıklıkla, seçmekten kaçtığı yolda karşılaşır”. “Kader bir şans oyunu değil, seçim sorunudur, beklenecek değil, elde edilecek bir şeydir”. ”Ne yaparsan yap, aklın hep seçemediğinde kalır. Ve olmasını istediğin bir şey ancak ondan vazgeçince gerçekleşir”. “Hayatta öyle seçimler yap ki kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin”.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.