Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / Liderin Olmazsa Olmazları!

Liderin Olmazsa Olmazları!

Lider denilince genellikle büyük kurumları, kuruluşları ya da örgütleri yöneten kişiler akla gelir. Oysa liderlik, yalnız bir kurumda üst yöneticilik yapanlara ait bir süreç değildir. Her türlü grupta herhangi bir işin yapılmasını sağlayan bir lider mutlaka bulunur. Lider, belli bir amacın gerçekleşmesi için insanları etkileyebilen ve onları etkinleştiren kişidir. Hangi kişilik özelliklerine sahip kişilerin lider olmaya yatkın olduğu eskiden beri tartışılan bir konu olmakla birlikte bu konuda belli bir görüş birliği yoktur. Bu yazıda lider ve liderlik ile ilgili 21 temel ilkeden bahsedilecektir.

1-İÇ DİSİPLİN : Kendimi fethetmek en büyük zaferdir. Liderlik yapacağınız ilk insan kendinizsiniz.

2-KARAKTER  : Kendini lider göreni kimse takip etmiyorsa o sadece kendi başına yürümüş olur.Toplum karakterinin bozuk olduğunu gördüğü anda lider bellediğini yalnız bırakır.İnsan doğduğu coğrafyayı,ailesini,zekasını,sağlığını,kabiliyetini seçemez.Ancak karakterini kendi oluşturur.

3-KARİZMA : Daha ilk izlenimde algılanır.Genellikle mistik,tanımsız,doğmakla birlikte gelen bir özelliktir.Ancak karakter gibi karizmada eğitim ve tecrübeyle oluşturulabilir.

4-KENDİNİ ADAMAK : Yapanla hayal edeni ayıran özelliktir.

5-İLETİŞİM : Eğer iletişim yoksa hayat yanlış çıkılmış seyahattir.

6-EHİL OLMAK : Yapmak kelimelerden öndedir.

7-CESARET : Cesur bir tek kişi bile olsa çoğunluktur.

8-ÇÖZÜM ADAMI OLMAK : Lider için çözümsüz yoktur.Zeki lider işittiklerinin yarısının doğru olduğuna inanır;çözüm adamı liderse,hangi yarıya inanması gerektiğini bilir.

9-ODAKLANMA : İki tavşanı avlamak isteyen ikisini de kaçırır.

10-VERİCİ OLMAK : Hiç kimse aldıkları sebebiyle ödül kazanmaz.Ödüller “verenler” içindir.

11-İNİSİYATİF : Liderin kaçınması gerekenler listesinde “durağanlık”en başta yer alır.Başarı hareketle bağlantılıdır.

12-DİNLEMEK : İnsanların kalbiyle ilişki kurmak isteyen,kulaklarını kullanmalıdır.

13-TUTKU : İmkansız olanlar imkan menziline tutkuyla girer.Sokrat’a bir genç gelir,”Bilgi istiyorum!” der,Sokrat onu denize götürür.Başını suya sokar.30 saniye geçer.Gencin başını sudan çıkarır ve sorar:”Ne istiyorsun?” Boğulmak üzere olan genç “Hava” diye bağırır.Sokrat “Hava kadar tutkuyla istersen bilgiyi alırsın” der.

14-PROBLEM ÇÖZMEK : Başarının ölçütü hangi problemi taşımakta olduğun değil,geçen yılda aynı problemle uğraşmakta olup olmadığındır.Problemi problem olarak bırakma.

15-POZİTİF OLMAK : İnanıyorsan yapabilirsin.Başkalarının kendisine attığı taşlarla duvar örebilen kişi başarılıdır.

16-İLİŞKİ KURMAK : Sen kendin tek başına gidersen,onlarda kendileri giderler.İnsanlar ne kadar bildiğine değil,onlarla ne kadar ilgili olduğuna bakarlar.

17-SORUMLULUK : Topu taşımazsan takıma liderlik yapamazsın.Lider sonucun sorumluluğunun tek sahibidir.

18- GÜVENİLİRLİK : Kendine güvenen,insanlara güven verebilir.Kendinde olmayanı kimse başkasına veremez.

19- YARDIMCI OLMAK : Önde olmak için başkalarına öncelik ver.

20- ÖĞRENMEK : Liderliği sürdürmek devamlı öğrenmektir.Dinlemek ve okumak için ayrılan zaman,konuşmaya verilen zamandan 10 kat fazla değerlidir.

21-VİZYON : Yönetmek öngörmektir ya da öngörebilmek yönetmektir.

John Maxwell

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.