Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Yöneticinizle iyi geçinmenin yolları?

Yöneticinizle iyi geçinmenin yolları?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 7 dk okuma süresi
50 0

Yöneticiniz, arkadaşlarınızdan farklı olarak sizin seçebileceğiniz bir kişi değildir ve genelllikle rapor vereceğiniz bu kişiye, ondan hoşlansanız da hoşlanmasanız da uymanız gerekmektedir. İyi bir yönetici- çalışan dialoğu sizin için bir avantaj olmakla beraber hem iş yerindeki rahatlığınız için hem de işinizde ilerleyebilmeniz için faydalı olacaktır. Bunun tam tersine yöneticinizle kurduğunuz kötü ilişkiler, iş yerinizde son derece huzursuz olmanıza, çalışma ortamınızın gergin olmasına ve kariyerinizde doğabilecek yükselme fırsatlarına ulaşmanıza engel olacaktır.

Yönetici gücünü iki noktadan alır. Birincisi pozisyonu nedeniyle sahip olduğu yetki, güç ve otoriteden; diğeri ise bireysel kişilik özellikleri ve organizasyon içindeki diğer kişilerle etkileşiminden. Bu iki nokta nedeniyle yöneticinize saygı duyarsınız.

Peki bir yöneticiyle iyi iletişim nasıl kurulur? Bu bir süreç gerektirir. Bu süreç bazı kişiler için kendiliğinden gelişirken, bazıları için zaman alır ve sabır gerektirir. Bu farklılığın kaynağı ise çoğunlukla kişinin, karakter özellikleriyle ilgilidir.

İlk olarak bilinmesi ve uygulanması gereken kural, işinizi iyi yapmanızdır. İşinizi ciddiye almaz ve sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz yöneticinizle anlaşmanız zaten mümkün olmayacaktır. Yöneticinize güven verin ve her zaman dikkatli ve çalışkan olun.

Önemli bir diğer nokta da iş yerinizde hem iş arkadaşlarınıza hem de yöneticinize karşı kavgacı bir üslubunuz olmamasıdır. İşe yaptığınız çok iyi başlangıç, kavgacı, sinirli ve geçimsiz tavrınız nedeniyle sekteye uğrayabilir.

Yöneticinizle kurduğunuz iletişim süreci boyunca yöneticiniz asla sizin ona saygı duymadığınızı ya da yapılan işleri ondan daha iyi bildiğinizi düşünmemeli. Yöneticinizin vazgeçemeyeceği çalışan olmaya çalışın. Yetenekli olduğunuz her alanda sizin yardımınıza güvenmesini sağlayın; fakat bunun kendisi için bir tehdite dönüşmemesine dikkat edin.

Yöneticinizin çalışma tarzını anlamaya çalışın; çünkü iyi bir iletişim için yöneticinizin çalışma tarzını bilmek her zaman işe yarar. Aşağıdaki soruların cevapları, yöneticinizi, çalışma tarzını ve prensiplerini anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Yöneticinizin,
– Hedefleri nelerdir?
– Sizden beklentileri nelerdir?
– Kişisel özellikleri nelerdir?
– Özel olarak önem verdiği konular var mı?
– Rahatsız olduğu noktalar nelerdir?

Yöneticilerle iyi ilişkiler kurmanın bir diğer yolu da, iş yerinde doğan problemlerle başa çıkmayı bilmektir. Bir krizle karşı karşıya kaldığınızda hemen paniklemeyin ve yöneticinizin fikirleri üzerinde belli bir süre düşünmeden ona karşı çıkmayın. Bunun yerine çözüm sunmaya çalışın ve bu çözümü sağlam bir plan üzerine oturtun. Bu tip bir yaklaşım hem yöneticinizle aranızda oluşabilecek gergin anları önler, hem de büyük problemleri çözmenize yardımcı olur.

Yöneticinizle kuracağınız iyi iletişim hem onun hem de sizin açınızdan olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Aşağıdaki noktaları gözden geçirin
Nasıl soru sorulması gerektiğini bilmelisiniz.
İşinizle ilgili her türlü sonuç ve problemi geciktirmeden yöneticinize iletmelisiniz.
Yöneticinize iletilmesi gereken herhangi bir mesaj varsa, mesajı geciktirmeden iletmelisiniz.
İşteki performansını belli aralıkla tartışmalısınız.
Yöneticiniz sizinle konuşurken veya bir iş hakkında bilgi verirken, tüm dikkatinizi ona vermeniz gerekmektedir. Dışardan gelen sesler veya hareketler ilginizi dağıtmamalı. Söylenen sözlere dikkat edin. Eğer size yabancı bir teknik terim veya kelime ile karşılaşırsanız, yöneticinizden açıklamasını rica edin. Dinlemek; mimikleri, sesin tonlamasını, hızlı ya da yavaş oluşunu da takip etmek anlamına gelir. Size iletileni anlayamamışsanız, yöneticinizden tekrar etmesini istemenizde bir sorun yoktur; çünkü bazen size verilen görev çok fazla zaman alıcı veya zor olabilir. Bu tip durumlarda genellikle, konu hakkında yöneticiniz size genel bilgi verecektir. Eğer anlayamadığınız detaylar olursa, yöneticinizden size yol göstermesini isteyebilirsiniz.

Size verilen görevde yöneticinizin aktardığı önemli noktaları not almak, ilerde işinize yarayabilir. Fakat bu işi, yöneticiniz konuşurken yapmayın; o konuşmasını bitirdikten sonra aklınızda kalan herşeyi bir deftere aktarın.

Dürüst ve uzlaşmacı olun. Hatalarınızı kabul edin ve yardıma ihitiyacınız olduğunda bunu belirtmekten çekinmeyin. Bu şekilde yöneticinizin güvenini de kazanabilirsiniz.

Yöneticinizi iş arkadaşlarınıza kesinlikle şikayet etmeyin. Bu konuya özellikle dikkat etmeye çalışın. Yöneticinizle yaşadığınız bir anlaşmazlık sonrası, onu iş arkadaşlarınıza şikayet etmek, sizin gibi düşünen ve sizi onaylanayan bir iş arkadaşınızla konuşmak belki belli bir süreliğine rahatlamanıza yardımcı olacaktır; fakat sonra hoşlanmayacağınız sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Esnek olmaya gayret edin. Çalışma tarzınızın kesin ve katı kuralları olmamasına özen gösterin. Ancak bu şekilde iyi bir takım oyunucusu olabilirsiniz. Sert bir tutum ve çalışma tarzı, yöneticinize sizin fazlasıyla rekabetçi oluğunuzu düşündürebilir. Bu da, iş yerinde problem başladığında yöneticinizin kendisini rahatsız ve güvensiz hissetmesine ve bu nedenden ötürü sizinle arasının açılmasına neden olabilir.

Önemli günlerin ve talimatların kaydını tutun. İşinizde hata yapmamak ve sıkıntıya girmemek için bu tip notlar tutmak çok faydalıdır. Çoğu zaman aldığınız notlar size yararsızmış gibi görünebilir; ama kriz durumlarında hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar işinize yarayabilirler.

 
Kaynak : kariyer.net

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar