Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Motive Olmayı Bekliyorsanız Büyük Bir Hata Yapıyorsunuz
Genel

Motive Olmayı Bekliyorsanız Büyük Bir Hata Yapıyorsunuz

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
18 1
Motive Olmayı Bekliyorsanız Büyük Bir Hata Yapıyorsunuz

Motivasyon, güç verir, harekete geçirir. Varlığında hem kişinin verimi yükselir hem de olağanüstü sonuçlara götürebilir. Aynı zamanda zor elde edilen ve kolay kaybedilen bir olgudur. Kısa sürelidir. Dolayısıyla bir işe başlamak için her seferinde motive olmayı beklemek, kendinizi ona bağlamak yapacağınız en büyük hatalardan birisi olabilir. Özellikle de uzun süreli hedefleriniz varsa…

Bu yüzden motivasyonun harekete geçmek için bir gereklilik olmadığının farkındalığına sahip olmanız, başarı yolunda atacağınız ilk adım olacaktır.

Bir şeyi yapmak istememeniz çok normal. Bu sizin sorunlu olduğunuzu ya da asla büyük şeyler başaramayacağınızı göstermez. Çok başarılı insanların sürekli motive şekilde çalıştığını düşünüyorsunuz belki, ama öyle değil.

Mesela Bill Gates, Harvard’da okurken sürekli çalışmayı ertelermiş. Hatta genelde sınavdan iki gün önce başlarmış çalışmaya

Leonardo Da Vinci‘nin dikkati o kadar çabuk dağılırmış ki, çevresindekiler onu işleri sürekli yarım bırakan bir tembel ve hayalperest olarak suçlarlarmış.

Nasıl motive olurum?
Nasıl motive olurum?

Motive olmayı beklemeyelim, peki o zaman ne yapalım?

Harekete geçmekte veya çalışmakta zorlandığınız zamanlarda çok işinize yarayacak 3 öneride bulunacağım size.

  1. Kendi nedeninizi hatırlayın
  2. Rutinleriniz olsun
  3. Küçük başlayın

1. Kendi Nedeninizi Hatırlayın

Hayattan elde etmek istediğiniz ne? Çok çalışmanıza değecek olan o şey ne? En başta ne için başladığınızı hatırlayın. Kendinize sürekli nedeninizi hatırlatmak, çalışmalarınızın sürekliliğini sağlayan şey olacaktır.

Bunu yaparken, hedefinize ulaştığınızdaki duygu durumunuzu düşünün ve şimdiden hissetmeye çalışın. Mutlu olabilir, özgür olabilir, huzurlu olabilir…

”Erişecek bir gayesi olmayanlar, çalışmaktan asla zevk almazlar.” Émile Roux

2. Rutinleriniz Olsun

Eğer günlük rutinleriniz yoksa hayatınızın karmaşık ilerlemesine, küçük şeyler için çok zaman harcamanıza, işlerinizi yetiştirememenize şaşırmamanız gerekir. Başarılı ve yaratıcı insanlara baktığınızda üretmek için motivasyonun veya ilhamın gelmesini beklemediklerini görürsünüz. Bu insanların üretkenliklerinin sırrı nedir biliyor musunuz? Her birinin günlük bir rutine sahip olması, yani tutarlı olmalarıdır.

Rutinler size ihtiyacınız olan dengeyi verir. Günleriniz ne kadar düzenli olursa, üretkenliğiniz de o kadar çok olur. Üstelik işlerinizi daha kısa sürede halletmeniz de mümkün hale gelir.

“Organizasyon için harcanan her dakika, kazanılan bir saat demektir.” Benjamin Franklin

3. Küçük Başlayın

İnsanlar büyük sonuçlara hemen ulaşmak istedikleri için küçük başlamaktan ziyade radikal değişimleri tercih ederler. Ancak insan zihni ani değişimlerden pek hoşlanmaz. O yüzden birden büyük adımlar atmak genelde çabuk pes etmeye yol açar. Üstelik bu büyük adımlar için de yüksek düzeyde motivasyon gerekir.

Bu yüzden basit ve küçük adımlarla başlamanızın size uzun vadede getirisi çok büyük olacaktır.

Bu noktada size daha önceki bir yazımda bahsettiğim ve benim de uyguladığım bir yöntem olan 5 dakika kuralını önerebilirim.

Motive Olmayı Bekliyorsanız Büyük Bir Hata Yapıyorsunuz
Motive Olmayı Bekliyorsanız Büyük Bir Hata Yapıyorsunuz

Nasıl motive olurum?

Nasıl motive olurum cevaplarını 3 başlıkta derlemeye çalıştım. Küçük bir de örnek verelim :

Diyelim ki kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz, ancak bir türlü bunun için bir adım atamıyorsanız, muhtemelen zihninizde kitap okumayla ilgili büyük ve uygulaması zor hedefleriniz var. Bir oturuşta 1 saat okumak ya da bir haftada bir kitabı bitirmek gibi mesela.

Bunun yerine kendinize sadece 5 dakika kitap okuma hedefi koyun. Böylelikle başlamanız çok daha kolay olacak ve hatta zaman geçtikçe o 5 dakika siz farkında olmadan uzayacak.

Veya her gün egzersiz yapmak istiyorsunuz ama her gün erteliyorsunuz.

Kendinize 1 saatlik ağır egzersizleri değil de en az 5 dakikalık egzersizleri taahhüt edin. Yine başlamanız kolay olacak ve çoğu zaman kendinizi en az yarım saat boyunca spor yaparken bulacaksınız.

Yapmaya başlamakta zorlandığınız her şey için uygulayabilirsiniz 5 dakika kuralını. Çabanızın boyutunun bir önemi yok. Önemli olan bunu her gün sürdürmeniz.

Amacınız önce motivasyonun gelmesini beklemek değil, eylemin gelmesini sağlamak olmalı.

#Sonuç: Evet, motivasyon size uğramayabilir, uğrasa da çok kalmayabilir. Önemli değil. Önemli olan o işi canınız istese de istemese de sürdürmeniz, bir alışkanlığa dönüştürmeniz. Siz yapmaya devam ettikçe seveceksiniz yaptığınız şeyi. Yapmaya devam ettikçe motive olacaksınız.

O yüzden nedeninizi düşünmeyi bırakmayın, tutarlı ve sakin olun. Ve her şeyin nasıl da yoluna girdiğini izleyin.

Yazan : Bora Özkent, haddini as hikayeleri

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar