Anasayfa / Başarı Yazıları / CEO olmak istiyorum diyenlere 7 kelimelik sır

CEO olmak istiyorum diyenlere 7 kelimelik sır

Kamyonlarda Cola sattım diyen Türk şimdi Coca Cola’nın 1 numarası! CEO olmayı hedefleyen herkese 7 kelime ile işin sırrını veriyor. Sadece Türk yöneticilerde değil, çalıştığım uluslararası şirket yöneticilerinde de aynı önemli özelliği gözlemliyorum. Çoğu, özgüveni yüksek bir şekilde sahnede yer almayı seviyor. Buna uygun şekilde, tek ve güçlü adam kimliğini belirgin olarak gösteriyorlar.

Gerçekte bu bir tercih değil; onlar böyleler… Tecrübelerim de “bu kimliğe sahip olanların” yükseldiğini ve hayatta kalabildiğini gösteriyor. Yıllardır yönetim guruları başarı için delegasyon ya da yetkilendirmenin en önemli kriter olduğundan bahsediyorlar.

Peki, nasıl oluyor da “tek adam” olan yöneticiler başarılı olabiliyorlar?

Yaşanmış örneklere baktığımda; başarılı liderlerin yetkilendirme ya da klişe liderlik modellerinin ötesinde başka özellikler ortaya koyduğuna şahit oluyorum.

Başarılı liderlerin en önemli özelliklerinden biri kararlı olmaları; kararlı derken sabit fikirli olmayı kastetmiyorum. Genel bir vizyonları var ancak yolculukta sık sık tutarsız gibi görünen açıklamalar ya da eylemlerde bulunabiliyorlar. Onların kararlılıkları, adımlarının sonucunda olmak istedikleri ya da hayallerinde oluşturduklar resim ile ilgili. Bu resimden hiçbir şekilde vazgeçmiyorlar. Büyük resme uygun davranıp küçük resimlerde her türlü güncellemeyi yapabiliyorlar. Özellikle kriz dönemlerinde kararlı duruşları çalışanlara güçlü bir mesaj veriyor.

ceo olmak istiyorum

Çoğu başarılı lider farklı perspektif arayışı içerisinde… Bu yüzden sadece işi bilenlerden değil, işi bilmeyen hatta aykırı gibi görünecek kişilerden görüş alıyorlar. Şirketinde önemli bir dönüşüm gerçekleştiren bir yöneticinin Kireçburnu balıkçı barınağında devamlı konuştuğu ve büyük kararları için değerlendirme aldığı bir gece bekçisi vardı. Bana konuşmaları anlatırken hep “Bir tek o beni şaşırtıyor.” derdi.

“İyi bir yönetici çok çalışmamalı!” klişesinin aksine çok yoğun bir mesaileri var. İlginç bir tanımlama ama bir çoğundan “Sabah erken kalkmazsam, yapılması gerekenleri tamamlayamıyorum.” mesajını alıyorum.

Başarılı bir enerji şirketinin yöneticisi başarısını anlatırken insanları kodladığını ve bu kodlara bakarak düşündüğünü ifade ederdi. Kaynak kullanımını ve görevlendirmeleri belirlerken çalıştığı insanlara içinde duyguların olmaması için kodlar, özellikler tanımladığını ve bu kodlar sayesinde profesyonel başarılarının kararını alırken duygulardan uzaklaştırabildiğini.

Başarılı liderlerin genellikle ilkeli bir duruşları var. Yetenekli ama tek bir sebepten başarısız olan çok lider tanıma şansına da sahip oldum. En sık görülen başarısızlık gerekçesi ise ahlaksızlıklara izin vermek. Bir çok yetkin lider takım arkadaşları ile işler iyi giderken problem yaşamıyor ancak hedeflerin ortaklığı azalınca birlikte yapılan ahlaksızlıklar sonradan lider için tehdit edici bir unsur olarak var oluyor. Hangi koşulda olursa olsun ilkelerine uygun davranabilenler ise asla tehdit edilmiyorlar. Üstelik kendinizi tehdit altında hissettiğinizde yönettikleriniz hakkında doğru kararları vermekte de çok zorlanıyorsunuz.

Yazan : Umut Kısa | Head Hunter & Master Certified Coach

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.