Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bir de bunlar var!
  3. Muhakeme etmek ya da Eleştirel düşünmek

Muhakeme etmek ya da Eleştirel düşünmek

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
46 0

Muhakeme etmek” akılcıl düşünce ya da mantıklı düşünme kapasitesi anlamına gelir. Diğer taraftan “eleştirel düşünme” değerlendirmenin zihinsel sürecini veya bilgiyi analiz etmeyi ifade eder. Bunun için sağlam bir temel ya da sağlıklı bir kendini algılamayı bir kez oluşturduğunuzda, eleştirel düşünmeniz ya da muhakeme edebilmeniz önem kazanır. Etrafınızdaki herkes düşünür; bununla birlikte düşüncelerimizin çoğu tepkisel, yanlı, bihaber ve çoğunlukla önyargılıdır. En çok da gelişigüzel ve disiplinsizdir.

Eleştirel düşünceye neden ihtiyacımız var?

Her eyleme geçtiğimizde, bunun sonuçlarını ve içindeki rolümüzü değerlendirmek için verili durumda nelerin meydana geldiğini değerlendirebilmemiz ve kararlaştırabilmemiz gerekir.

Bu da düşünce biçimimizi düzenlememizi, elimizdeki bilgiyi özümsememizi, gerçek olanla düşünce olan arasındaki ayrımı yapmamızı ve ardından potansiyel sonuçları tartmamızı gerektirir.

Bir sorun karşısında duygusal tepki vermektense eleştirel düşünerek şöyle stratejiler geliştirebiliriz:

– Bir deneyimden ders çıkarma
– Tekrar meydana gelmesini önleme
– Mantıklı, etkin bir çözümle sonuçlandırabilme

Yaşadığımız hayatın kalitesi, düşünce kalitemizle doğrudan orantılıdır. Eleştirel düşünce öz-disipline, öz-gözleme ve problem çözmeye dayanan bir düşünme biçimidir. Açık fikirli olmayı, her şeyi bir perspektife yerleştirmeyi ve olumlu bir tavırla yaklaşmayı destekler.

elestirel-dusunme

Muhakeme etmediğimizde veya eleştirel düşünmediğimizde, kendimizi gelip geçici, dengesiz ya da öngörülemeyen duygulara maruz bırakırız. Elbette bu, duygularımızı reddetmemiz ya da bastırmamız anlamına gelmemelidir; duygular kim olduğumuz konusunda hayati ve önemli unsurlardır. Bunun yerine, onları aleyhimize değil lehimize nasıl kullanabileceğimizi öğrenmek zorundayız.

Eleştirel düşünce duygularımızı dengelememize yardımcı olur; bu da sağduyulu olmamızı ve bilinçli, doğru kararlar vermemizi sağlar.

Eleştirel düşünce çoğunlukla doğal yollardan edinilmez. Çaba, eğitim ve üstünde çalışmayı gerektirir.

Kaynak : kendinigelistir.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar