Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Neden Kendin Ol?
Genel

Neden Kendin Ol?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
73 0
Neden Kendin Ol?

“Gnothi seauton” Latince ‘”nosce te ipsum” Türkçesi “Kendini Bil

Bu söylem düşünce tarihinin en eski söylemlerindendir. Antik çağlardan günümüze kadar gelmiş ayrıca sufi dergahlarında da benzer anlamlarında kullanıldığı görülmüştür.

Yunus Emre “İlim ilim demektir, ilim kendin (i) bilmektir.”

Hacı Bektaşi Veli “Sen seni bil seni, sen seni …” deyişleri ile insanın kendini tanıması, anlaması, benliğinin farkında olması gerekliliğine vurgu yapan bu deyişler zamandan ve mekandan bağımsız günümüze kadar aktarılmıştır.

Kendini tanıma tüm insanlarda bir ihtiyaç ve farkındalık sürecidir. Bazen heyecanlı bazen oldukça zorlu fiziksel ve psikolojik içerikleri içerir. Kişinin ben farkındalığı üzerinde ilerler. Çünkü kişilik benin anlamındadır. Kişinin kendisini oluşturan ben ilk önce bedenle başlar. Kendini tanımak özgürlüktür. Kendi sınırlarını bilerek sınırsız olabilmektir. Koşulsuz sevgi ve kabul gönlüdür. Saf enerjidir. Kendini yenebilmek ve güvenmektir. Hem tek hem çok olmaktır. Kısaca kendin olmak eşsiz bir farkındalıktır. Bu farkındalığı geliştiremediğimiz de kişiliğimizin zayıf ve güçlü yanlarını bilmeyen, önce kendimizi yargılayan ve sevmeyen, korku ve kaygılarımızdan dolayı bağımlı olan ve oluş düzeyimizi yükseltemediğimiz bir yaşam içersin de oluruz. Yaşam yolculuğumuzda yaşam, bizden kendimiz olmayı beklerken bizler bize verilmiş etiketler ve giysilerle yürümeye çalışırız… Bir zaman gelir yürümekte zorlanırız. Adımlarımız aksamaya başlar buna anlam veremeyiz. Öz’e dönme zamanı gelmiştir. Üzerimizde bize ait olmayan her şey bize ağırlık yapmaya başlamıştır.

Biz farkına varırsak her şey keyifle ve ahenkle dengeye girer. Bununla birlikte bazen kolay olanı, şikayet etmeyi seçeriz. Bu bize zaman kaybettirir. Öz benliğinle buluştuğun yerde Kendin Ol’ma başlar. Eğer iyi bir öğrenci olursan sana vereceği ödül büyüktür. Kendin ol’ma haline doğru yol aldıkça özgürleştiğini hissedersin. Sadece ol’manın erdem ve iraden ile var olmanın tadını yaşarsın.

Yaşam ve sen birlikte dans ederken kimse diğerininin ayağına basmaz.

Yazan : Öznur Yılmaz Berk Koç & Eğitmen

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar