Anasayfa / Kişisel İmaj / Neşenizle mutluluk yaratın!

Neşenizle mutluluk yaratın!

Bir dostum var. Sadun Aksüt. Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük yaylı tanbur üstadı; aynı zamanda besteci, öğretmen, musiki tarihçisi ve koro şefi… Kendisi müzik ve mutlulukla dolu bir yaşam sürdürüyor. Elmakent’te yazlık komşusuyuz. Konservatuvar kapanınca Elmakent’e gelir, tüm yazı orada geçirir. Onu ne zaman görsem yüzü güler.
 
Hangi evin önünden geçse öyle zarif esprilerle ve neşeyle selamlar ki, sanki neşesi o eve geçer. Bulunduğu her topluluk neşeye boğulur. Fıkraları ayrı, anıları ayrı, taklitleri ayrı, yemek yemesi ayrı, içki içmesi ayrı bir neşe, zarafet ve güzellik içindedir. Onunla tavla oynamanın zevki bambaşkadır. Her zar atışı farklı bir espriyledir. Yenince de güler, yenilince de güler. O bulunduğu her yerde yaşamı daha güzel hale getirir. Onun hiç kötü günü, üzüntüsü, acıları olmadı mı? Oldu, olmaz mı? Normal her insan kadar, hatta normal her insandan daha fazla üzüntüsü oldu. Evlat acısı dahil her acıyı o da yaşadı. Ama o, acılara takılıp kalmadı. Yaşamı bütünüyle ele aldı, acıları ayrı, neşeyi ayrı yerde tutmayı bildi. Acıları hep içinde sakladı ve bu dünyaya geliş görevinin vermek, sevmek, paylaşmak, öğretmek ve öğrenmek olduğunu bildi. Acıları aşıp yaşama döndü.
 
Bazı insanlar vardır, gülmesini hiç bilmez. Hangi topluluğa girerse hemen dertlenirler. Başkalarını kendi dertlerine ortak etmek isterler. “Nasılsınız” diye sorsanız, “iyiyim” bile diyemezler. Onlarla konuştuğunuz zaman omuzlarınız çöker, moraliniz bozulur. Her görüşmenizde daha da kötü duygularla yüklenmiş ayrılırsınız. Çünkü, onlar dünyayı bir dert kuyusu haline getirmek, sizi de içine çekmek isterler.
 
Bir yakınım var. Eşi öldü, yalnız yaşıyor. Evli çocuklarının tüm ısrarlarına karşın evini kapatıp onların yanına gitmiyor. “Ben eşimin anılarıyla mutluyum. Kendi evimde kalmak istiyorum.” diyor. Biz de işlerini görebilmesi ve yalnızlığını paylaşması için yanında sürekli bir yardımcı hanım bulunduruyoruz. Yardımcısı işten ayrıldığı zaman “Aman bana Anadolu’dan gelen dertli hanımları bulmayınız. Benim bu halimle onların dertlerini çözecek olanağım yok. Bütün gün öylesine sorunlar anlatıyorlar ki hastalıklarım daha çok artıyor, moralim bozuluyor, yüreğim daralıyor dayanamıyorum.” diyor. Geçen yıl geçici bir süre için Moldovyalı hemşire bir bayan bulmuştuk. Yakınımızın morali, sağlığı, yaşamı her şeyi değişti. Moldovyalı yardımcı yarım yamalak Türkçesi ile espriler yapıyor, yüzü sürekli gülüyor, Moldovya’daki eşi ve çocuklarına olan özlemini dahi içten bir sevgi ve gülümseme ile hiç dertlenmeden anlatıyordu.
 
Bulunduğunuz yeri kendi dertlerinizle boğmanın veya birlikte olduğunuz insanları kendi dertlerinize ortak etmenin size hiçbir yararı olmaz ama zararı çok olur.
 
Şöyle ki:
 
-Sizi sevmeyen veya kıskanan insanlar dertlerinizi duydukça, “Aman ne güzel onun da dertleri varmış” diye sevinirler. Hatta sırlarınızı öğrendikleri için dertlerinizi artırıcı girişimde bulunabilirler.
 
-Sizi az tanıyanlar veya ileride size yakın olabilecek insanlar “Onun çok derdi var, yüzü hiç gülmüyor bize de bulaşmasın.” der ve sizden uzaklaşırlar.
 
-Size yakın olanlar gülmeyen yüzünüzden ve dertlerinizden sıkılırlar.
 
-Yakınlarınız yani anne, baba, eş ve çocuklarınız dahi bir gün havlu atabilirler. Sizi dertleriyle herkesi mutsuz eden bir karabasan gibi görebilirler. Sizin kötümserliğinizle demoralize olup size yardım edecek ve dertlerinize çözüm bulabilecek olanakları yitirebilirler.
 
Psikologlar “Bir insanı anlamak için uzun psikolojik araştırmalara gerek yoktur. Gülüşünü inceleyiniz yeter” derler. Gülüşünüz herkese gerçek yüzünüzü gösterir. İçtenlikle gülünüz. Tebessümleriniz yüzünüzü aydınlatsın. Yüzünüzdeki aydınlık, gönlünüze huzur versin. Bu huzur içinde siz de evinizi, çevrenizi, her yeri mutlu, huzurlu ve sevinç dolu yapınız.

Yazan : İnal AYDINOĞLU

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

6 yorum

  1. valla çok güzeldi hatta kahkahalar içinde yazıyom bunu

  2. gülerken gözleriniz de ışıldıyorsa eger ve başkaları ne der diye kendinizi kasmadan, içinizden geldği gibi kahkaha atabiliyorsanız ne mutlu sizee…:)

  3. Hayatta tüm terslikler üst üste gelsede
    Sırf hayata gıcıklık olsun diye GÜLÜMSE ;)

  4. mükemmel ya şimdiden gülümsemeye başladım bile ayrıca bizleri bu şekil güzel yazılarınızla aydınlattınız için çok çok çok teşekkürler:D

  5. gerçekten çok güzel bir yazı teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.