Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Olumsuz düşünceli insanlar

Olumsuz düşünceli insanlar

“Bir kurbağa sürüsü ormanda ilerlerken, içlerinden ikisi bir çukura düşmüş. Diğer bütün kurbağalar çukurun etrafında toplanıp, çaresiz bir şekilde bakıyorlarmış.
Çukur bir hayli derin olduğundan düşen arkadaşlarının zıplayıp dışarı çıkması mümkün gözükmüyormuş.

Yukarıdaki kurbağalar, boşuna çabalamamalarını söylemişler arkadaşlarına;

-Çukur çok derin. Dışarı çıkmanız imkansız!

Ancak, çukura düşen kurbağalar onların söylediklerine aldırmayıp çukurdan çıkmak için mücadeleye devam etmişler. Yukarıdakiler ise hala boşuna çırpınıp durmamalarını, ölümün onlar için kurtuluş olduğunu söylüyorlarmış. Sonunda kurbağalardan birisi söylenenlerden etkilenmiş ve mücadeleyi bırakmış. Diğeri ise, çabalamaya devam etmiş. Yukarıdakiler de çırpınıp durarak daha çok acı çektiğini söylemeyi sürdürmüşler.

Ne var ki, çukurdaki kurbağa onlara hiç aldırmadan son bir hamle daha yapmış, bu kez daha yükseğe sıçramayı başarmış ve çukurdan çıkmış.
O kurbağa arkadaşlarının ümit kırıcı sözlerine hiç kulak asmamıştı…
Çünkü doğuştan sağırdı!”

Yeni bir işe başlamak istediğimizde çevremizde bazı kişiler hemen “yapamazsın, sakın başlama” derler. Eğer ortaya gerçekçi  nedenler koyup da hayır diyorlarsa, o da bir görüştür saygı duyarım. Ama sadece kendi cesaretsizliğini sende görmek istiyorsa aman bu kişilere kulak asmayın. Kendinize inanın. İnanmak başarmanın yarısıdır.

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com


Tülay Bilin kimdir?

Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl  radyo programı yapmıştır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

20 yorum

 1. Evet kişiler neden hemen yapamazsın boşuna uğraşma der neden uğraş da başar demez…

 2. Kesinlikle çok doğru! Bizler zaten bazı insanların söyledikleriyle kurbanları olmuşuz ve yapacaklarımızı yapamaşızdır. ALLAH bizi böyle insanlardan korusun.

 3. Her sey insanın kendinde bitiyor ama malesef etkilenmiyorum desemde etkileniyoruz. Dısarda ki olumsuz düsüncelerden.

  Kendimize güvenelim… :)

 4. Tülin hanım keşke bana inananlar kadar ben de kendime inansam…

 5. merhaba tülin hanım ben ege üniversitesi gazetecilik bölümü öğrencisiyim annemle yaşıyorum 2 yıl önce babamı kaybettim ben budurumu zorda olsa aşmayı başardım fakat annem birtürlü bu durumu aşamadı içine kapanık bir hale geldi neyaptıysam onun mutsuz olmasını engelleyemedım uzman biri olarak sizden yardım istiyorum dikkate alırsanız sevinirim

 6. çok güzel bir hikaye….ama gerçekler bu kadar kolay olmuyor!

 7. evet bende katılıyorum inanmak kelimesini basit olarak algılamayın inanmak kelimesini güneş kadar büyütün”başarabileceğinize inanmadığınız bir şeyi asla başaramassınız”

 8. İnsanlar olumlu ya da olumsuz yorumlar yapabilir,önemli olan insanın kendi inandığı kendi kararlarıdır.iste ,inan ve başar…

 9. Evet bir işe başlamak istediğiniz zaman destek veren. Az ama karşı çıkan çok olur. Bence yeni bir işe başlıyorsanız önceden o işi yapmış ve senden daha tecrübeli kişilere danışmak gerekli ama kapasitesi düşüklere danıştığınız zaman sana mutlaka ya karşı çıkacaklar yada olumsuzluk verecektir.işte bunun için EN İYİ BİLDİĞİN YOL KENDİ BİLDİĞİN YOLDUR…

 10. çok doğru ama çoğu kişi; bende dahil böyle yapamıyoruz.

 11. “Hayatta en büyük eğlence; başkasının başaramazsın dediği şeyi başarmaktır.” Walter Bagehot

 12. kendi cesaretsizliklerini sende görmek istiyorsa…hiç bu yönden düşünmemiştim teşekkürler:)

 13. kulağını tıkamalı yada bir şarkı mırıldanıp bildiğini yaparak gıcık etmeli böylelerini :) nese tşkler

 14. Ben de çok şahit oldum bu kurbağalara… Hedefi koyduktan sonra geriye sabır,azim istikrar yetiyo…
  Çok beğendim… Daha az görmek istiyorum bu kurbağalardan…Teşekkürler paylaşım için…

 15. Bazen çok istediğin ve yapacağına inandığın birşeyler planlarsın kafanda ve bunların sonucunu düşününce sana mutluluk verir heyecanlanırsın adeta. İşte bu heyecanla bazen yapmak istediklerini yapmadan bir sevdiğinle paylaşırsın ve aldığın olumsuz tepkiler ister istemez sizde etki yapar ve bazen de yapmak istediğinden bile vazgeçebilirsin. Bunun gibi bir hikaye benim başımdan geçmişti aslında bende böyle bir arkadaşımla paylaşmıştım düşüncelerimi ve olumsuz yönde eleştirildim ancak başka bir arkadaşımlada paylaşmak istedim ve bu arkadaşım ise ilk sorduğum arkadaşımın aksine şaşırdığını bile ifade ediyordu. Ve ben düşüncemi uyguladım… İyikide uygulamışım diyorum… Uygulamamda eksiklikler olabilir ama bu bana güven kazandırdı diyebilirim… Bazı şeyler vardır yaptın mı düzeltemezsin, bazı şeyler de vardır yaptıkça öğrenirsin…İşte yaptıkça öğrenilen şeylerde güven şart. paylaşım için teşekkürler…

 16. Açılmayan kanatların büyüklüğü bilinmez o yüzden ne olursa olsun hiç bir şekilde ümitsizliğe düşme şimdi durma zamanı değil yola çıktığmğızda elbette zorluklarla karşılaşacağız ve bu yüzdende ümitsiz vakaların sesine kulak verme çünkü bu yazı bizlere bu mesajı veriyor zaten.

 17. selam arkadaşalr tülay hanımın dediği gibi inanmak bşarmağın yarısıdır aynen buna benzer bi olay okuduğum zamn aklıma geldi ve sizlerle paylaşmak isterim ben lise1 öğrenciyken bi arkadaşım sayısal gitcekti öbürleri hgepsi eşit ağırlık ve sözel benimde istediğim hedefimin yüksek olması çabalarsammm sayısal su gibi olur insan içinnn allalh hiç bi zamn kendinden ağıkr işler vermez insana sayısal gidiyom dediğimde arkadaşlarA SEN YAPAMAZSINN OLUR OLMAZ KÖTÜ HABERLER ALDIM ONLARDAN BU DURUM BENİM İÇİN ÜZÜCÜ Bİ DURUM OLDU VE BENİ ETKİLEDİ BU TÜR SORULAR İNSANIN PİSKOLOJİSİNİ BOZUYOO HADİ YÜLAY HANIM SANA BAŞARINIUN DEVAMINI DİLERİZZ KENDİNİZE İİ BAKIN ALLAH AMANET OLSUNN

 18. şunu çok iyi biliyorum ki yapma diyen aman olur mu öyle şey diyenler hiç onlara sahip olamamış insanlardır. ir çoğumuz duymuştur 2 yıllık için okunur mu ne gereği var ama bunu söyleyen belkide bir lise diploması bile yoktur… eğer 4 yıl önce onlara kulak asıp okula gitmeseydim bu gün lisans diplomam da olamayacaktı çünkü inat ettim ve çok şükür allah’a ki başardım asla vaz geçmeyin …. :)

 19. Genç Beyin Dergisi

  FELÂKET TELLÂLI VE OLUMSUZ DÜŞÜNCELİ OLMANIN ÖNEMLİ BİR SEBEBİ DAHA! (Siz her şeye ama her şeye rağmen bardağın…

 20. Çünkü kişiler etrafında kendilerinden başarılı insanlar görmek istemezler. Kendi başarıları olsun ki bununla övünsünler , egolarını tatimin etsinler yazık çok yazık :)
  Tülin hanım yazı için teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.