Anasayfa / Başarı Öyküleri / ÖSS’yi kazanamayan bir genç vardı

ÖSS’yi kazanamayan bir genç vardı

Ekşi sözlük başarısıEkşi Sözlük hikayesi…
Sedat Kapanoğlu, Türkiye’de ÖSS’yi kazanamadı ama ABD’de dünyanın en büyük şirketlerinden Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak çalışmayı başardı. Kapanoğlu’nun sırf hobi olsun diye açtığı Ekşi Sözlük, son yıllarda öyle popüler hale geldi ki ona Microsoft’ta aldığı maaştan çok daha fazla kazandırıyordu. O da işinden istifa etti, Türkiye’ye döndü. Son bir ayda ziyaretçi sayıları tam 6.1 milyon farklı kişi, 112 bin 848 kullanıcısı var, yazılan yazı sayısı ise 90 milyon 943 bin 172… Türkiye’nin en çok tıklanan internet sitelerinden biri olan Ekşi Sözlük işte böyle bir istatistiğe sahip. Onun yaratıcısı 32 yaşındaki Sedat Kapanoğlu, site bu kadar büyüyüp, reklam kazancı da yükselince ABD Seattle’daki Microsoft’taki işinden istifa etti, İstanbul’da ofis açtı. Aslında Ekşi Teknoloji adlı şirketini bundan dört yıl önce kurmuştu ama şimdi yerleşik düzene geçti. Ofiste kendisinin dışında bir yazılım geliştirici, iki stajyer bir asli avukat ve bir de kendileriyle çalışan bilişim avukatı görev yapıyor. “Sözlüğün patronu, kullanıcısıdır” diyen Kapanoğlu ile ofisinde buluştuk; Türkiye’deki yeni hayatını konuştuk…

• Siz son beş yıldır ABD’de Microsoft’ta çalışıyordunuz. Ne zaman döndünüz?
Yaklaşık altı ay önce döndüm. 1993’ten beri çalışıyorum ve hiç tatil yapmamıştım, biraz gezdim ve dinlendim.
• Microsoft’taki işinizden istifa mı ettiniz? Tam olarak göreviniz neydi?
Evet, istifa ettim. Görevim yazılım tasarım mühendisi olarak geçiyordu ama aslında görevin hizmet ettiği amaç kod kalitesiydi. Geliştirilen yazılımın kalitesinden sorumluydum. Ayrıca iş görüşmeleri yapan ekipte de yer alıyordum.

Ekşi Sözlük

BARDAK SATMAKLA ZENGİN OLUNMUYOR
• Peki bu kariyeri bırakıp neden Türkiye’ye döndünüz?
Microsoft, özellikle yazılım sektöründe çalışan bir kişinin çok rahat edeceği bir yer. İnanılmaz olanakları var ve yaptığınız işin karşılığı olarak iyi para veriyorlar. Ama sözlük, son birkaç yıldır bana Microsoft’ta kazandığımdan daha fazlasını kazandırıyor. Aklıma sürekli fikirler geliyordu, bunları gerçekleştirmek istiyordum, 10 yıl sonra bunları yapamayabilirdim.
• Tek geliriniz reklam değil mi?
Evet, başka bir geliri yok. Ama daha önce farklı para kazanma modelleri denemiştim. Mesela bu kupaları (elinde çay içtiği, üzerinde ekşisözlük yazan kupayı gösteriyor) satıp zengin olacaktım. 500 adet yaptık, 300’ü elimizde (gülüyor). Bardakla, ıvır zıvır satmakla olmuyormuş. Reklam maalesef çok kazandırıyormuş. Benim ilk tercihim hiçbir zaman reklam olmadı. Çünkü sırtınızı reklama bağladığınızda otomatikman bu kapitalist düzende başka şirketlere muhtaç durumda kalıyorsunuz. Bu, sözlüğe biçtiğim bağımsız duruşu etkileyen bir şey.
• Peki reklam aldığınız firmayla ilgili sözlükte olumsuz bir şey yazıldığında ne oluyor?
Firmalar henüz Ekşi Sözlük’ü tanımıyorken oluyordu. Biz zaten yasalara aykırı bir içeriğe izin vermiyoruz, siteden hemen kaldırıyoruz. Ama eleştiriye dahi tahammülü olmayan firmalar vardı. Sonradan fark ettiler ki eleştiriler onların kale alındıklarını gösteren bir ölçüt.
• Yeni projeleriniz var mı?
İlk olarak Ekşi Sözlük’ü modernize edeceğim. Daha güzel olacak. Öte yandan yine eğlenceli projelerim var. Önümüzdeki sene bunları da hayata geçireceğim.

Hala Ferrari’m yok, Mercedes kullanıyorum
• Ekşi Sözlük, hobi olarak yaptığınız bir siteydi değil mi?
Evet. Şu an Türkiye’de adı fikir özgürlüğü konusunda en büyük platform olarak geçiyor. Benim kenar projem böyle olabiliyorsa, fikir özgürlüğü konusunda çok ciddi sıkıntılarımız var demektir.
• Peki bu kadar büyüyeceğinizi düşünüyor muydunuz?
Hiçbir zaman tahmin etmedim, tek tahminim çok eğlenceli olacağıydı.
• Birkaç yıl önce sizinle mail üzerinden bir röportaj yaptığımızda “Sözlükten çok para kazandınız mı?” diye sordum. Siz “Hayır, henüz bir Ferrarim yok” demiştiniz. Şimdi Ferrari’niz oldu mu?
Hala bir Ferrari’m yok. Ben bunu bir ölçüt olarak görüyorum. Çünkü Ferrari’yi almakla bitmiyor, onun deposunu iki günde bir doldurmak da para, 15 bin km’de bir bakıma götürmek de… Dolayısıyla Ferrari’yi yaşatacak paraya da ihtiyaç var. Ferrari almak işin esprisi…

• Şu an ki otomobilinizin markası nedir?
Mercedes.

Ofise telefon ederek ‘Gelir orayı basarız’ diyenler var
• Ekşisözlük’te kişiler hakkında yazılanlar konusunda hakkınızda çok dava açılıyor mu?
Adnan Oktar, her yıl bir dava açar. Genelde bize açılan davalar savcılık ön soruşturmasına gelir ve değersiz bulunur, düşer. Bunun yanı sıra şikayet ve tehdit çok alıyoruz. ‘Geliriz, orayı basarız’ diye mail gönderip, telefon edenler var. Bizim de bunlardan bazıları hakkında dava açtığımız oluyor.

• Peki eğlence olarak açtığınız bir site yüzünden böyle tehditler almaktan korkuyor musunuz?
Öncelikle birincil hissim korku olsaydı ABD’den dönmezdim. Tehdit edenler ne kadar ciddi bilmiyorum. Henüz kimse gelip ofisi basmadı. Herhalde hala plan aşamasındalardır.

Vaktini bilgisayarla geçirdi üniversite sınavını geçemedi

• Türkiye’de üniversite sınavını kazanamayan gençlerden birisiniz. Aileniz sınavı kazanamamanıza ne demişti?
Bana bunları çok dramatik bir şekilde yansıtmadı, hayatımda kendi isteklerimle ilgili hep destekleyici oldular. Bilgisayara ilgi gösterdim, babam bana bilgisayar satın aldı. O zamanlar bilgisayarak televizyona bağlanırdı, babam bana bir ekran bile almıştı. Üniversiteyi kazanamama sebebim vaktimi bilgisayara harcıyor olmamdı. Çünkü seviyordum bilgisayarla uğraşmayı ve çalışmaya vakit ayırmıyordum. ÖSS konuları aklıma gelince bile fena oluyor, ilgimi de çekmiyordu açıkçası.

• Şimdi ne diyorlar?
Annem 1999’da, babam 2001’de vefat etti. Şimdi ne derlerdi bilmiyorum ama mutlaka hoşlarına giderdi.

Türkiye’de anonimlik bence büyük bir ihtiyaç
• Bazı kişilerin Ekşi Sözlük’te nickname’lerin arkasına saklanıp rahat rahat eleştirip, yargısız infaz da yaptığı söyleniyor. Ne diyorsunuz?
Nickname’inizle suç unsuru oluşturan bir şeyi nerede söylerseniz söyleyin sizi savcılık emri ve emniyet kanalıyla bulabiliyorlar. Bir kere nick’in arkasına saklanmak diye bir şey yok. Fikirlerin, söyleyenlerle eşleştirmesi çok yaygın bir fenomen. Ama bu fikrin değerini değiştirmiyor. Bir insanın ismini bildiğiniz zaman onun ayağını kaydırabiliyorsunuz. Anonimlik o yüzden ihtiyaç. Çünkü Türkiye’nin iç mekanikleri isimle adam harcamaya izin veriyor. Toplumda görünüşünüz, tipiniz, maddi durumunuz ve statünüzden dolayı kale alınmayan bir insanken anonim olarak o takma ismin arkasında negatif unsurlardan sıyrılıp sadece görüşlerinizle değerlendirilebilen birine dönüşebiliyorsunuz. 

Yazan : İnci DÖNDAŞ
Kaynak : Star Gazetesi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. Muazam bir başarı öyküsü.sınavların insanlara ket vurması ne kadar acı.zaten sınav sonunda kaandığınız üniversiteyi bitirdiğinizde karşınıza işsizlik veya mutsuz bir iş hayatının çıkma olasılığı %90 ların üstünde.ben üniversiteyi bitirdim ama okuduğum bölümle ilgili bir işe giremedim.bu sebebten dolayı çocuklarımızı sınav sitresiyle boğmayalım derim.

  2. Yaptigi site benimde hosuma gitti aslinda ve eglenceli diyorum. microsoft a nasil gectigi sorusu olsaydi daha ilgi cekecek bir röpörtaj olurudu. ama güzel bir basari aslinda. allah herkese nasip etsin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.