Anasayfa / İnsan İlişkileri / Söz Söyleme Sanatı – 2

Söz Söyleme Sanatı – 2

Daha önceki yazılarıma bakarsanız “Söz Söyleme Sanatı” başlıklı bir yazım var. Orada da belirttiğim gibi derdini iyi anlatabilmek ve yerinde ve zamanında cevap verebilmek, kişi için çok önemli bir beceridir. Bunu beceremeyen insanlar ya çok üzülürler ya da kaba kuvvetle derdini anlatmaya çalışırlar. Tabii ki kaba kuvvet kendine güven duyan insanın işi değildir. Cümleleri iyi kuramıyorsa, o zaman çok üzülüyordur.

Ünlü yazar Bernard Shaw’ın başından geçmiş bir olayı yazmak istiyorum;

“Bernard Shaw, İngiltere’nin ünlü devlet adamı Churchill’i kendi yazdığı Pgymalion oyununun ilk gecesine davet eder ve davetiyeye şu notu yazar; ‘İlişikte iki kişilik bilet bulacaksınız, bir dostunuzu da getirebilirsiniz; eğer bir dostunuz varsa!’ Churchill, daha önce başka bir yere söz verdiği için oyuna gelemeyeceğini belirterek özür dileyen bir mektup yazar, biletleri iade eder ve bir not ekler; ‘Piyesinizin ikinci gecesine gelebilirim, eğer ikinci gece oynarsa…’

Kendine güven duyan insanın kızgınlığını ifade ediş biçimi böyle oluyor işte. Çünkü söyleyecek sözü var. Bedeniyle dövüşmek yerine beyniyle dövüşüyor. Beyninden geçenleri dile getirebiliyor. Yine Bernard Shaw’dan bir hikaye;

“Daily Mail, Observer, The Times ve daha birçok gazetenin, derginin yayımcısı Lord Northclitte bir gün Shaw’a ;
– Siz ülkenin başına gelmiş bir felakete benziyorsunuz! demiş.
Shaw’dan cevabını almış;
– Siz de, o felaketin nedenine benziyorsunuz.”

Bayılıyorum böyle akılla yapılan düelloya.
Tülay BİLİN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

17 yorum

 1. yazılarınızı ilgi ve beğeniyle okuyorum. paylaşım için teşekkür ederim. bu “söz söyleme” yazınızda da bilgi birikiminin olması gerektiğini düşünüyorum.

 2. Söz söyleme sanatı bu. Tabi bunu çoğu kimse başaramaz yani kişinin muktemel içinde bulunduğu psikoloji, düşünüş biçimi, zeka vs ilişkilendiren birşey. Herkes tartışmanın sonu kavgaya gideceğini bilir. ama söz sanatında asla.

 3. hazır cevap insanlara herzaman bayılmısımdır.. tabi ki kendini bilerek konusanlara.. hazır cevaplılık kesinlikle zeka gerektir ve dogru yerde, düzgün bir sekilde ifade etmek de büyük bir erdemdir…

 4. gercekten cok güzel sözler. ara sıra benim de tutar, ben de sözlerimle iğneleyebilirim insanları :))

 5. Gerçekten hoş. Hazır cevap karşı tarafı sözlerle mat etmektir. Mehmet Akif Ersoy bu konuda ustaymış.””Bir gün bir toplantıda gencin birisi Akifi küçük düşürmek için on “Ya Akif sana baytar mektebini bitirdi diyorlar aslı var mı?” diyerek takılıyor. Akif’in cevabı “evete bir yeriniz mi ağrıyordu” olur. Karşı tarafın o anki durumunu varın siz düşünün.

 6. Teşekürler ..

 7. hem kirmamak, hem de hazir cevaplik… iste bu buyuk meziyet…

 8. POET PRINCESS ÜLKÜ

  Söz söyleme adabı vardır; bu adaptan güzel bir dille bahsetmişsiniz… Tebrik ederim:))

 9. bu yazıya ben söz söyleme sanatı diye girdim ama millet bunu başkalarını nasıl zor duruma düşerebiliriz nasıl kalp kırabiliriz diye anlamışlar. gerekli ama abartılıyo bu olay karşı taraf görünürde bi tepki vermese de ne hissettiğini de anlıyabiliyonuz mu bari.

 10. harika bir yazı gibi gözüküyordu, okuduğumda da zaten muhteşem olduğunu anladım. yorum yazan arkadaşlar da beğenmişlerdir umarım. böyle bir muhteşem yazıyı kim okumak istemez ki…ama benim halam da köşe yazarı olduğu içn onun da yazdığı bazı yazıları okumanızı isterim işte halamın sitesi;
  halime balta yazın zaten en üstte balıkesir bilmemne bişiyler yazıo ona tıklarsanız halamın yazdığı güzel yazıları okuyabilirsiniz lütfen benim yazdıklarımı es geçmeeyin ne olur!!!!!!!

 11. Tesekkurler paylasım icin devamını bekliyoruz kesinlikle…

 12. Ben uzun süre almanyada yaşadığım için türkçeye tam anlamıyla sahip değilim ama geliştirmek için çok okudum yinede istediğim gibi hazır cevap değilim ama öyle olmayı çok isterdim. olanlara da bayılırım.galiba bu fazla zakayla da ilintilidir.yani herkes hazır cevap olamaz ve sonradan öğrenemez.

 13. Hazır cevap insanlar. beyinleri çok hızlı çalışan. ve üst düzey bilgi birikimine sahip insanlardır.. bu tipler hem sevilir. hem de bu tip insanlarla laf düellosuna girmek cesaret ister..

 14. Bence en guzel olan susmak. konusmak gümüşdür, ama susmak altindir diyorlar yani. az söylemeli, ama söyledigin sanat eseri gibi olmali. keşke başarabilsek…

 15. Bende çok beğendim herkesin ilgiyle okuyabileyici yazılar hepside….benm sorunm içimde yıllarca birikmiş olan bir law’ın aniden ortaya çıkması her bir merhaba diyenlerle üstelik çok güzel konuştuğumu söylerlerdi şimdi ise nasılsın die sorucaklar die korkar oldm yazılarım çok beğeniliyor sözlerim dikkate alınmazken yardımcı olrmusunz bu durumuma…

 16. Bakacağın yüze utanılacak söz söyleme.

 17. 3. Sanki bu konuda tek söz sahibi kendileriymiş gibi konuşuyor.Otorite havasındalar.Son sözü söyleme yetkisine sahipmiş gibi davranıyorlar . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.