Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Stres Yönetimi : Stresi Farklı Bir Şeye Dönüştürmek
Genel

Stres Yönetimi : Stresi Farklı Bir Şeye Dönüştürmek

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
16 1
Stres Yönetimi - Stres Yönetim Teknikleri

Stres yönetimi ve stresi yönetmek çağımızın en büyük hastalıklarından biriyle başla çıkmakla eş değer artık. Dünyanın en başarılı ve sevilen teknik direktörleri arasında gösterilen Liverpool’un antrenörü Jürgen Klopp ile ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum bugün sizlere. Çünkü bu hikaye hepimizin yaşadığı stres konusuna farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor.

Stres Yönetimi

Stres yönetimi zor iş. Stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil, yapabileceğimiz en iyi şey onu yönetmeye çalışmak, Klopp onu yönetirken stresi nasıl itici bir güç ve motivasyon haline getirdiğini anlatmış.

#Hikaye Şöyle :Liverpool taraftarı olan ve ortaokula başlayacak olan küçük bir çocuk okul nedeniyle stres yaşamaktadır, bu durumla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmek için Klopp’a bir mektup yazar. Klopp’un cevabını birlikte inceleyelim.

Bireysel Stres Yönetimi

Bireysel stres yönetimi stratejilerinden biri Klopp’un verdiği cevabın içinde saklıdır.

“Sevgili küçük arkadaşım, sana bir sır vererek başlamak istiyorum. Ben çok sık endişe, kaygı ve stres yaşıyorum, aynı senin gibi. Sana karşı dürüst olmam gerekirse, bu durum o kadar yaygın ki, stres yaşamadığım zamanlarda bir şeylerin ters gidebilecek olmasından korkuyorum. Bunun nedeni ise yaşadığım stresi tamamen pozitif bir şeylere dönüştürüyor olmam.

Yazdığın mektuptan anladığım kadarıyla sen çok ince düşünceli ve insanlara değer veren bir yapıdasın. Böyle bir yapıda olman harika bir şey, diğer yandan bunlar stres yaşamanı kolaylaştırır.

Oyuncularım stres yaşadıklarında onlara şu şekilde yaklaşıyorum: Benim için ne kadar önemli olduklarını, onlara ne kadar çok inandığımı, aileleri onlara nasıl güveniyorsa benim de güvendiğimi söylüyorum.

Hayatımda pek çok final kaybettim, ama ailemin, aile olarak gördüğüm insanların ve dostlarımın sevgisi ve desteği ile ilerlemeye devam ettim.

Güzel geleceğine odaklanmaya çalış, kendin hakkında pozitif şeyler düşün ve unutma sen de Liverpool ailesinin bir parçasısın, senin iyi olmanı isteyen milyonlarca kişi var.”

Stres Yönetim Teknikleri

Stres yönetim teknikleri, stresle başka çıkma, stresi başka bir duyguya yönlendirme vs. adına birçok şey diyebilirsiniz. Ancak değişmeyen bir gerçek var : Stres yaşamanın normal olduğunu, bunun herkesin başına geldiğini kendimize daha sık hatırlatmamız gerekiyor. İyi olan şeylere, bizi bekleyen güzel geleceğe umutla baktığımızda ve sevdiğimiz insanların desteğini aldığımızda onu yönetmek kolaylaşıyor.

Stresin çoğu zarar, azı karar. Çünkü belli miktardaki bir stres bir şeyleri daha iyi yapmamız için bizi motive eden bir güçtür aynı zamanda.

Sevgi ile kalın.

Yazan : Mert Çuhadaroğlu, Yaşam Koçu - Blogger

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar