Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Stresle nasıl başa çıkılır?

Stresle nasıl başa çıkılır?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
57 3

Günümüz çalışma koşullarında karşılaştığımız en ciddi sorunlardan biri de stres. Stres ve strese bağlı sağlık sorunlarından çoğu zaman kaçmak olanaksızdır. Bunun için çok çaba sarf etmemiz gerekebilir. Kadınların ve erkeklerin stres kaynakları, onlarla başa çıkma yöntemleri ve çözümleri farklılıklar gösterebiliyor. Problemlerle başa çıkmada iki tür yol vardır. Biri problem odaklı diğeri duygusal odaklıdır. Problem odaklı başa çıkma, durumun değişebileceğini farz ederek (problemi çözmeye yönelik kontrolü ele alma stratejileri veya problem çözme yoluyla stres kaynaklarını eleme) genellikle kontrol duygusunu geliştirir, stresi ve sakıncaları azaltır. Duygusal odaklı stresle başa çıkma ise olumlu ve olumsuz sonuçları getirir. Duygusal odaklı stresle başa çıkmanın olumlu yönü, olanlara pozitif açıdan bakabilmektir. Stres yaratan durum değiştirilemez bir durumsa, kişi olanlara olumlu yönden bakmaya çalışarak kendini duruma adapte edebilir. Ancak bu yolun olumsuz yönleri de vardır. Reddetme, kendini suçlama, durumu değiştirmeyi denemeksizin sürekli problem üzerinde düşünme gibi olumsuz tepkiler, kişinin sağlığını etkileyebilir.

Bazı araştırmalar erkeklerin genellikle problem odaklı başa çıkma yöntemini kullanırken kadınların duygusal odaklı yöntemi kullandıklarını gösterse de eğitim ve kariyer işin içine girdiğinde cinsiyet farklılıkları ortadan kaybolur.

stres yönetimiSosyal destek ağı yani kişinin sosyal çevresi, iş-ev arasındaki çatışmaları azaltır, iş ve yaşama dair tatmini ve kontrolü arttırırken stresle bağlantılı sağlık problemlerini aza indirir. Kadınlar erkeklere göre sosyal desteğe daha fazla ihtiyaç duyarlar ve bu destekten daha fazla fayda elde ederler.

Kişiliğimizin karakteristik özellikleri örneğin fazla duygusallık veya ruhsal durumun çabuk değişmesi stres kaynaklarına karşı nasıl tepki vereceğimizi etkiler. Örneğin, kendine güveni olmayan insanlar kendilerinden şüphe duyar ve şartlar zorlaştığında çabalarına ve azimlerinde düşüklük görülür ve pes ederler.

Kadınlar stresle ilişkili sağlık problemlerine daha meyillidirler çünkü basit bir şekilde bakıldığında hem iş hem de evde strese neden olacak pek çok nedenle karşılaşırlar. İş hayatı kadınları çeşitli zorluklar, bariyerler ve stresle karşılaştırır. Ancak bu zorlukların sağlığınıza zarar vermesini engellemek de sizin elinizde.

Sosyal destek

Sosyal desteğin faydaları göz önüne alındığında, iş hayatındaki kişilerin yaşamlarını yönetmeleri için sosyal desteğe ihtiyaçları vardır. bir kaç arkadaşla öğle yemekleri, e-mail tartışma forumları, spor, tiyatro, sinema gibi aktiviteler kişilere sıkıntılarını paylaşma anlayışını getirir.

Başa çıkma yöntemi

Bu kişiye özel bir çözümdür. Stresle başa çıkma yönteminizi yeniden değerlendirin. Problem odaklı ve duygusal odaklı başa çıkma stratejilerini deneyin. Bu ilk başta zorlayabilir ama stres kaynaklarına nasıl tepki verdiğiniz konusundaki yaklaşımınızı değiştirmenize ve bu nedenle ortaya çıkan sağlık problemlerini engellemenize yardımcı olacaktır.

Kendinize zaman ayırın

Kendinize zaman ayırmak kulağa hem klişe hem de gerçekten uzak geliyor değil mi? Özellikle de haftanın 50 saati çalışırken bir yandan da evinizle ilgilenirken kendinize zaman ayırmak fikri hiç gerçekçi değil. Ancak günde 20 dakika inzivaya çekilmek rahatlamanızda ve düşüncelerinizi toparlamada büyük fark yaratacaktır. İşle ilgili olmayan bir kitap okumak, günlük tutmak, bulmaca çözmek veya sadece pencereden dışarı bakmak kafanızı dağıtmakta yardımcı olacaktır. Her hafta stresinizi azaltma, strese dayanıklılığınızı yükseltme ve stres kaynaklı sağlık problemlerinizi çözmek için alıştırmalar yapın.

Kaynak : secretcv.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar