Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. Sunum yapmanın incelikleri

Sunum yapmanın incelikleri

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
118 2

İş dünyasında bulunan insanların %99’u, bir noktada sunum yapmak zorunda kalacaktır. Kötü ya da sıkıcı bir sunum yapmak, olağan sayılır ve dürüstçe söylemek gerekirse beklenendir. Gerçekten iyi bir sunum ise, herkesin hatırlayacağı ve sizin de sunmaktan keyif alacağınız bir sunumdur! İyi bir sunum yapmak için mutlaka sunumunuza önceden hazırlanmanız gerekir. İşte size sunumunuza en iyi şekilde hazırlanmanız için bazı tavsiyeler:

1.Hedefinizi belirleyin

Sunum hazırlarken, istediğiniz noktaya ulaşmak ve atacağınız adımlara karar vermek için, önce hedefinizi belirlemeniz gerekir. Müşterinizin beğenmesini istediğiniz yeni bir kampanya mı başlatıyorsunuz? İşvereninizin kabul etmesini istediğiniz yeni şirket politikalarını mı açıklayacaksınız? Bir grup insana iş yeri vergilerini nasıl hesaplayacaklarını mı anlatacaksınız? Her şeyden önce, sunumunuzla neyi başarmak istediğinizi belirlemeniz, çok daha etkili bir sunum yapmanızı sağlayacaktır.

2.Ana hatları hazırlayın

Hedefinizi belirledikten sonra, o noktaya ulaşmak için gereken adımların ana hatlarını hazırlamalısınız. Ana hatlar bir giriş, ortaya koymanız gereken birkaç önemli noktayı ve bir de sonuç içermelidir.

3.Alt başlıklar bulun

Bahsetmeniz gereken önemli noktaları belirledikten sonra, her nokta için onu destekleyecek alt başlıklar bulun. Bu alt başlıklar, kısa ama öz olmalı ve bilgi ya da tavsiyeler içermelidir.

4.Ana hatlar = Slaytlar

Sunumunuzun, dinleyicilerinize okuyacağınız metnini asla çok fazla PowerPoint slaytına koymayın. Slaytlarınız en fazla 10-15 tane olmalıdır. Slaytlarınız için, daha önceden belirlediğiniz ana hatları kullanabilirsiniz.

5.Resim kullanın

Anlatmak istediğiniz konuları temsil edecek resimler bulun. Bu resimlerin fazla karmaşık değil, basit ve uygun olmasına özen gösterin. İnsanlar satırlar ya da metin yerine, resim görmekten hoşlanırlar.

6.Etkili bir giriş

Dinleyicilerinizi etkiniz altına almak için, sunumunuzun giriş bölümünden en iyi şekilde faydalanın. Bir resim gösterin, ilgili bir hikaye anlatın ya da etkili olmanızı sağlayacak herhangi bir şey bulun.

7.Erken gidin

Hazırlanmak için sunum yapacağınız yere erken gidin ve kullanacağınız materyallerin hepsinin yanınızda olduğundan emin olun. Projektörünüzü dinleyicileriniz gelmeden kurmuş olun.

sunum yaparken

Sunum Yapmak

Sunumunuza en iyi şekilde hazırlandınız, şimdi sıra geldi sunumu yapmaya. Çok daha etkili ve ilgi çekici bir sunum yapmak için, aşağıdaki taktiklerden yararlanabilirsiniz.

1.Metni slaytlardan okumayın

Daha öncede söylediğimiz gibi slaytlarınız, sunumunuzun ana hatlarının görsel bir sunumu olmalıdır. Siz okurken, dinleyicilerinizin sizi dinlemesi için metni slaytlara eklemeyin. Resimleri sözlü bir şekilde ifade etmeli ve detaylandırmalısınız.

2.Dinleyicilerinizle olacak etkileşiminizi planlayın

Dinleyicilerle etkileşim, planlanmasına gerek olmayan, kolay bir şey gibi görünebilir, ancak bazen bu iş gerçekten de zor olabilir. Bu yüzden, nasıl etkileşim kuracağınızı önceden planlamanız sizin için faydalı olacaktır. Sunumunuzdan önce, eğer fırsatınız varsa, dinleyicilerle sohbet etmeye çalışın. Sunumunuz sırasında onlara sorular yöneltin. Bu, insanları düşüncelerinden uzaklaştırıp sunuma dönmelerine neden olur. Bunu 10 dakikada bir yapmaya çalışın.

3.Sunumunuzun sonuna kadar geri-bildirim (cevap almak istediğiniz) sorularından kaçının

Sunumunuzun ortasında sorular sormanız, dinleyicilerin yeniden sunuma dönmelerini ve yaşadıkları bir şeyi düşünmelerini sağlar. Yeni şirket politikaları hakkında bir sunum yapıyorsanız, şöyle bir soru yöneltebilirsiniz: “Kaçınız dinlenme odasına girip, mikrodalga fırının kirli olduğuna şahit oldu. Yeni temizlik politikamızla birlikte, böyle bir şey bir daha asla yaşanmayacak!”

4.Dinleyicilerinize bakın

Sunum yaparken mümkün olduğunca çok insanla göz teması kurmanız oldukça önemlidir. Bakışlarınız odada, duvarlarda ya da projektörde değil, dinleyicilerinizin üzerinde olsun.

5.Espiri yapın

İnsanları güldürmeyi başardığınız anda, onları ikna etmişsiniz demektir. Sunumunuza olabildiğince espri katmaya çalışın ve bunu başkalarının değil, kendi üzerinizden uygun bir biçimde yapın.

6.Ellerinizi kullanın

Rahat hissetmeniz ve görünmeniz çok önemlidir. Ellerinizi bağlarsanız ya da ceplerinize sokarsanız, dinleyicileriniz, sizin rahatsız olduğunuz hissine kapılırlar.

İşte bu kadar, bu taktikleri uygulayarak ve kendinize güvenerek, dinleyicilerinizin dikkatini üzerinize çekebilecek ve istediğiniz gibi ilgi çekici bir sunum yapabileceksiniz.

Kaynak : İstanbella

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar