Anasayfa / Başarı Yazıları / Takvim Alışkanlığı Nasıl Kolayca Oluşturulur?

Takvim Alışkanlığı Nasıl Kolayca Oluşturulur?

Takvim alışkanlığı birçok insanın hayatına almak istediği ama bir türlü istediği gibi uygulayamadığı bir süreç diyebilirim. Çoğu insan takvimiyle her zaman daha iyi ve daha gelişmiş olmak ister. İster takviminizi kolaylıkla yönetin, ister ayak uydurmak için mücadele edin, her zaman iyileştirme için yer vardır. Takvim kullanımındaki en basit hileler, takvim alışkanlıklarını önemli ölçüde iyileştirmenize yardımcı olabilir.

İçinde bulunduğumuz yıl için daha iyi takvim alışkanlıkları oluşturmak adına neleri gözden kaçırmamamız gerektiği konusunda biraz fikir alışverişi yapalım.

Takvim Alışkanlığı Oluşturma Adımları

Takvim alışkanlığını oluşturabilmek için 8 ayrı adımı sizler için derledik. Uygulamaya başladığınızda zamanınızı, gününüzü ve sürecinizi daha iyi yönetmeye başlayacağınızı garanti edebiliriz.

1. Her Şeyi Takviminize Eklemeyi Unutmayın

Takviminizi daha etkin kullanmanın en basit ve en etkili yolu aslında onu kullanmaktır. Tarihleri ​​ve olayları, özellikle de daha küçük şeyleri kafanızda hatırlayacağınızı varsaymak çok kolay. Ancak, herhangi birinin kesinlikle her şeyi hatırlaması zordur.

Hepimiz hayatın küçük ayrıntılarını hatırlamayı dilesek de, bazen unutmak kolaydır. Olabilecek en kötü şey, yanlışlıkla iki kez rezervasyon yaptırmanız veya etkinliği zaten gerçekleştikten sonra kaçırdığınızı fark etmenizdir.

Bir şeyleri unutmak en iyimizin başına gelebilir ama takviminizi kullanmak her şeyi takip etmenin harika bir yoludur. Görev veya olay küçük bir ayrıntı ya da unutulmaz bir olay gibi görünse bile, bunu takviminize eklemeniz yeterlidir. Her şeyi takviminizde tuttuğunuzda, yanlışlıkla iki kez rezervasyon yaptırmanız veya ayrıntıları unutmanız şüphelidir çünkü takviminiz size hatırlatmak için orada olacaktır.

2. Öncelikleri Yaratın

Birçoğumuz işte sürekli genişleyen sorumluluklar listesi, aile taahhütleri ve akıl sağlığınızı korumak dahil olmak üzere binlerce farklı yöne çekiliyoruz. Fiziksel olarak her şeyi takviminize sığdıracak zamanınız yokmuş gibi görünebilir.

Kesinlikle her şeye zamanınız olmayabilir, ancak önemli olan her şeyi tamamlamak için büyük olasılıkla zamanınız var. Hedeflerinize daha yakından bakmanız ve hangi görevlerin öncelikli olduğuna karar vermeniz gerekecek. Önceliklerinizi belirledikten sonra, takviminize bir şeyler eklerken bunu aklınızda bulundurun. Öncelikli hedeflere ve görevlere odaklanabilirseniz, takviminiz genel olarak daha üretken olmanızı sağlayacaktır.

3. Kesinti Süresini Planlayın

Hiç kimse devamlı bütün gün çalışamaz. Bazılarımız insanüstü gücün daha uzun günler boyunca daha fazla çalışmayı sürdürmesini dilese de, bu herkes için sürdürülebilir bir seçim olmayabilir.

Elbette, her insanın kesinti süreleri için farklı ihtiyaçları vardır. Ancak ihtiyacınız olan kesinti süresini almayı hatırlamanız önemlidir. İhtiyaç duyduğunuz kesinti süresi ve kesinti süreniz boyunca yaptığınız faaliyetler tamamen size bağlıdır. Birkaç iyi seçenek arasında şekerleme yapmak, dışarı çıkmak, egzersiz yapmak veya en sevdiğiniz yemeği pişirmek yer alır.

İhtiyacınız olan aksama süresi, genel sağlığınız ve esenliğiniz için hayati önem taşır. Kesinti sürenizi düzenli olarak gerçekleştirmek için takviminizde planlayın. Takviminizde fiziksel olarak planlanmış kesinti süresi olması, ihtiyacınız olan kesinti süresini almanız için sizi motive edebilir.

4. Bir Sabah Rutini Yaratın

Kötü bir başlangıç yaparsanız, istediğiniz her şeyi gerçekleştirdiğiniz başarılı bir gün geçirmeniz zordur. Birçokları için kötü sabahlar hızla verimsiz günlere dönüşebilir. Bununla mücadele etmenin bir yolu, sağlıklı ve tutarlı bir sabah rutini oluşturmaktır. Harika bir sabah rutini oluşturduktan sonra, kendinizi her gün güzel bir güne hazırlayarak takviminizde daha fazlasını başarabilirsiniz. Güne başlamak için her sabah neler başarabileceğiniz konusunda gerçekçi olun.

Küçük şeyler, önünüzdeki güne daha hazır hissetmenize yardımcı olabilir. Takviminizdeki ilk şeyle koşarak yere düştüğünüzde, görevi şevkle halletmeye hazır olacaksınız. Bu, kendi moralinizi yükseltmenize yardımcı olabilecek, gününüze yapacağınız küçük bir ayardır.

5. Kaliteli İşin Zaman Aldığını Unutmayın

“Roma bir günde kurulmadı” sadece eski bir Fransız atasözü değil, bugün de geçerli olan bir sözdür. Sadece bir günde gerçekleştirilecek olan önemli hedeflerinize ulaşmak mümkün değildir çünkü zaman alır. Daha büyük bir proje için bir toplantıya katıldığınızda, tüm projeyi bir oturuşta tamamlamadığınız için hayal kırıklığına uğramamalısınız. Aynı şekilde önemli bir hedefi bir günde gerçekleştiremezseniz de üzülmemelisiniz.

Takviminize bir şeyler koyarken bunu aklınızda bulundurun. Büyük bir hedefin alacağı süre konusunda gerçekçi olun. Hedefinizi harika bir şekilde tamamlamak için kendinize uygun zamanı ayırmaya çalışın. Aksi takdirde, kaçınılmaz olarak takviminizi aşağı doğru ayarlamanız gerektiğinde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

6. Dikkat Dağınıklıkları Ortadan Kaldırın

Takviminizde önemli bir göreviniz olduğunda dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırdığınızdan emin olun. Dikkat dağıtıcı şeylerle çalışmaya devam ederseniz, muhtemelen daha az üretken olursunuz. Bunu yapmanın basit bir yolu, önemli bir görev üzerinde çalışırken e-postalarınızı, telefon görüşmelerinizi, metinlerinizi ve diğer bildirimlerinizi yok saymaktır. Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak, genel üretkenliğinizi hızlı ve acısız bir şekilde artırmanın harika bir yoludur.

7. Kişisel Bakım Zamanı Planlayın

En önemli kaynağınız sizsiniz. Kendinize bakmazsanız, takviminiz üzerinde etkili bir şekilde çalışamazsınız. Kendiniz için kesinlikle sizinle ilgilenecek bir zaman planlayın. Kişisel bakım söz konusu olduğunda hiçbir kural yoktur. Sadece vücudunuza bakmak için zaman ayırın.

Kendinize karşı nazik olmak, doktorunuzla düzenli kontroller yapmayı hatırlamayı, stres giderici aktiviteleri ve daha fazlasını içerir. Sağlığınız için hayati önem taşıyan her şeyin takviminizde her zaman bir yeri olmalıdır. Daha fazlasını yapmak için öz bakım aktivitelerini geri itme dürtüsüne direnin. Sonunda, genel olarak daha fazlasını başarmak için vücudunuzu sağlıklı ve mutlu tutmanız gerekir.

8. Kendinize Çifte Rezervasyon Yapmayın

Çalışma programınıza düzenli olarak aşırı yüklenmemeye çalışın. Hepimizin toplantılar ve görevlerle dolup taşan haftaları var. Zor olsa da, yorucu bir programı sınırlamaya çalışın. Her şeyi bir anda yapamazsınız. Kendiniz için fazla rezervasyon yaparsanız, muhtemelen her şeyi başaramayacaksınız.

# Bu İpuçlarını Uygulamak

Tüm bu basit ve pratik ipuçlarını uygulamaya koymak kolay görünüyor. Ancak, her şeyi söylemek yapmaktan daha kolaydır. Bu ipuçlarını takvim alışkanlıklarınıza uygulamak için çaba gösterin. Yalnızca birkaç şeyi değiştirseniz bile, daha etkili ve keyifli bir takvim oluşturabilirsiniz.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.