Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Testlerimiz
  3. TEST : Esnek bir tip misiniz, gergin mi?

TEST : Esnek bir tip misiniz, gergin mi?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
174 11

Merdiven ve HayatHer şeyi kafaya takar, mutlaka sizi huzursuz edecek bir şeyler mi bulursunuz? Yoksa kalbiniz kolay kolay kırılmaz, başkalarının sözleri sizi asla üzmez mi? Herkesi mutlu etmeye çalışırken, mutsuz olanlardan mısınız? İşte karar vermeniz için minik bir test!

1- Başıma gelen kötü olayları engelleyemediğimde kendimi bir kurban gibi hissediyorum.
a) Kesinlikle katılıyorum
b) Katılıyorum
c) Kararsızım
d) Katılmıyorum
e) Kesinlikle katılmıyorum

2- Seni öldürmeyen şey, güçlendirir.
a) Kesinlikle yanlış
b) Muhtemelen yanlış
c) Kararsızım
d) Muhtemelen doğru
e) Kesinlikle doğru

3- Kötü çocukluk anılarımızın üzerimizdeki olumsuz etkilerini azaltabilir, bugünü mutlu şekilde geçirebiliriz.
a) İmkansız
b) Zor biraz
c) Kararsızım
d) Neden olmasın?
e) Kesinlikle katılıyorum

4- O gün yakın bir arkadaşımın doğum günü olduğunu öğrendim ve işi gücü bırakıp bir hediye almaya gittim. Ancak doğum gününe davet için ne bir telefon geldi ne de mesaj… Akşam evde oturup televizyon izledim yalnız başıma. Ertesi gün ise bizim arkadaşlar doğum gününde ne kadar eğlendiklerinden bahsediyorlardı.
a) Kendimi berbat hissederim. Artık o ve diğerleri benim arkadaşım değiller.
b) Kendimi çok incinmiş ve aptal hissederim. Birkaç hafta etkisini üstümden atamam.
c) Kırılırım, ancak kimseye bundan bahsetmem. Zaman tüm acıların ilacıdır.
d) Arkadaşıma beni neden davet etmediğini sorarım ve davet edilmediğim için üzüldüğümü söylerim.
e) Ne yapalım yani! Olur böyle şeyler. Hayatın sonu değil ya!

5- İki yakın (okul/iş) arkadaşınızın sizin hakkınızda konuştuğuna kulak misafiri oldunuz. Kusurlarınızı göremediğinizi ve kendinizi kusursuz sandığınızı söylüyorlardı. Bu olay karşısında tepkiniz ne olur?
a) Bana bunu nasıl yaparlar? Hemen yalnız kalacağım bir yere gider, ağlarım ya da duvarları tekmelerim.
b) Dedikoducu olduklarını herkese söylerim.
c) Onlarla yüzleşir ve bu davranışlarının doğru olmadığını söylerim.
d) Biraz üzülürüm ama az sonra unuturum.
e) Hiç bulaşmam. İstediklerini düşünebilirler. Herkesi memnun etmem mümkün değildir ki!

Puanlama:
a=1 puan, b=2 puan, c=3 puan,
d=4 puan, e=5 puan

DEĞERLENDİRME

5-12 puan: Esneyin biraz. Her şeyi bu kadar takmaya değmez hayat. Bugün kazanamadıysanız, yarın kazanırsınız; bugün yağmurluysa hava, birkaç güne güneş yüzünü gösterir. Herkesi memnun etmeye kalkışırsanız, kimseyi memnun edemezsiniz. Kendinize güvenin ve başkaları ne der diye fazla düşünmeyin. Sizi anlamayan, sevmeyen, size beklediğiniz ilgiyi göstermeyenler olacaktır elbette. Ama bunlar, sizi sevenler, sizin için fedakarlıkta bulunanlar yanında devede kulak kalır.

13-19 puan: Zaman zaman kendinizi rahatlatmayı başarsanız da bazen negatif düşünce ve kaygılardan kendinizi alamıyorsunuz. Kimi zaman esneklik gösteriyor, kimi zaman da geriliveriyorsunuz. Biraz daha sakin ve pozitif olun. Kötü olayları hayra yorun. Şimdi sizi üzen şey, birkaç saat/gün/ay sonra belki de çok sevinmenize vesile olacak. Bugün gözlerinizden gelen yaş, yarın kahkahalarla gülmenizi sağlayacak. Böyle düşünürseniz, hayat herkesten ve her şeyden önce sizin için güzel olur.

20-25 puan: Harikasınız! Yaşam sizin için umut kapılarıyla dolu. Kim ne derse desin umurunuzda değil. Siz, bildiği yolda emin adımlarla ilerleyenlerdensiniz. Kimse sizi kolay kolay yıkamaz, kalbinizi kıramaz. Kötü söz sahibinindir, ben işime bakarım deyip kalbinizi hep aydınlık tutuyorsunuz. Kötü bir şey mi oldu, üzülüp ahlanmak yerine bir çözüm bulma peşindesiniz. Düğümlerin değil, çözümlerin insanısınız yani.

Kaynak : Genç Gelişim Dergisi

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar