Anasayfa / Kişisel İmaj / Tolerans ve Geçmişle Hesaplaşma

Tolerans ve Geçmişle Hesaplaşma

Bu durumda tahammül etmek ve toleranslı olmak daha zor bir hal alır. Büyük veya küçük, her ne şekilde ve neden kaynaklanırsa kaynaklansınlar, bu tip tolerans gerektiren durumlar, bizim günümüzü yaşamamızı ve yaşadığımız hayatta özgür olmamızı engelleyici durumlardır.

İnsanlar genellikle farkında olmadan birçok duruma karşı fazla toleranslı davranıyorlar. Kimi zamansa gelecek kaygısıyla hoşnutsuzluk yaratan durumlara karşı toleranslı olmak zorunda kalıyorlar. Sürekli tolerans hakkında asıl gerçek bu tip durumların bizi, birçok şeyden alıkoyduklarıdır. Bunun dışında;
Üzüntü yaratırlar,
Boşa vakit harcamamıza neden olurlar,
Boş yere yorulmamıza ve strese girmemize neden olurlar,
Kendinimize olan güvenimizi ve inancımızı zedeleyebilirler,
Bizi hedeflerimizden saptırabilirler,
Hedeflerimizi gerçekleştirmemizi geciktirebilirler,
Anı yaşamamıza engel olurlar,
Kendimizi kötü hissetmemize neden olurlar,
Tolerans kavramını rayına oturtup, toleranslı olmanız gereken durumlarla, bunu gerektirmeyen durumları ayırt edebilirseniz, anı yakalamanız ve kendinizi daha rahat hissetmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca bir süre sonra dikkatinizi sürekli dağıtan birçok noktadan da kurtulduğunuzu farkedeceksiniz. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey, nelere karşı sürekli toleranslı davrandığınızı anlamaya çalışmaktır. Daha sonrasında bunların cidden tolere etmeniz gereken durumlar olup olmadıklarını irdelemelisiniz. Sizi rahatsız eden ve tolerans gösterdiğiniz on konuyu not ettiğiniz bir liste hazırlayın. Bu toleransların küçük ya da büyük olması önemli değildir. Sonra bu listeyi temizlemeye başlayın. Öncelikle çözümü kolay olanlardan başlayın. Cep telefonunuzun arızası, uzaktan kumandanızın bitmiş pilleri ya da sürekli damlayan mutfak musluğu gibi..
Sonraki aşamada biraz daha hayatınızda kemikleşmeye yüz tutmuş ve sizi sinirlendirip üzdüğü halde tolerans göstermeye devam ettiğiniz noktaları olabileceği kadar çözümlemeye çalışın. Bir süre sıkıntılı çekseniz bile, sonrasında hayatınızın daha eğlenceli, daha stressiz ve daha yaşanası olacağını göreceksiniz.
Bir diğer sıkıntı yaratan nokta da, geçmişle hesaplaşmadır. Tolerans daha çok somut durumlara verdiğimiz tepkidir. Bizim dışımızda gelişen durumlardır. Geçmişle hesaplaşma ise daha çok şahıslara ve olaylara karşı hissedilen rahatsızlık halidir. Kişiye özel iç sorunlardır. Bu durumlarda kişi ya kendini ya da bu sorunu ona açan şahısı affedemez. Ayrıca bu tip durumlar genellikle kişinin ruh haliyle de paralel ilerlediği için, yarattığı sıkıntının boyutları daha büyük ve daha zor çözümlenebilir olabilir. Bunun yanısıra sürekli olarak, gerek kişinin kendisi, gerekse çevresindeki insanların yaşadığı sorunları görüp eskiyi hatırlaması nedeniyle tekrarlanmaları da mümkündür. Bu tekrarı sağlayan hisler, pişmanlık, vicdan azabı, suçluluk, öfke, utanç gibidir. Bu duruma eşlik eden genellikle inkar ve sonrasındaki üzüntüdür. Bu nedenle iş hayatında ve özel hayatta oluşan sorunlar çözümlenmemişlerse, her zaman kişiye sıkıntı yaratcaklardır.

Peki sorunların gerçekten aşıldığını ve çözümlendiğini nasıl anlayacağız? Eğer hayatımızda karşımıza çıkmasından çekindiğimiz bir kişi veya düşünmeyi reddettiğimiz bir konu varsa, bunlar hala çözümlenmemiştir. Bunlardan nasıl kurtulacağız? Biri sizi üzdüyse onu affedin. Bu, o kişinin davranışlarını doğru yapmaz, sadece sizin hayatınıza devam etmenizi kolaylaştıracaktır. Hayatınızda yarım kalmış hiçbir konu kalmayınca, ilerlemek için önünüzde birçok fırsat olduğunu göreceksiniz. Anı zamanda kendinize olan güveniniz artacak; çünkü artık yapabileceğiniz en iyi şey olan geçmişi geride bırakmayı başardığınızı bileceksiniz. Unutmayın, başarılı olmak için atılması gereken ilk adım, geçmişle oyalanmak yerine yaşadığınız anla ilgilenmektir. 
Yazan : Zeynep Koçer
Kaynak : kariyer.net

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

8 yorum

 1. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş Teşekkürler !Okuduğum bir kitapdan paylaşmak istedğim bir söz var bu konuyla ilgili “Geçmişe üzülmek için değil, orada ki tecrübelerden ders alamk için.Geleceğe,orada yapacaklarımıza şimdiden hazırlanmak için yönelmeliyiz..Ama geçmişle gelecek arasındaki geçişleri kontrollü yapmalı, asla şimdimizi bu iki ölü deniz içersinde yok etmemeliyiz.Zira eser üretirken kullandığımız tek an şuandır.

 2. Bu konuyu gerçekten son derece gerekli ve benliğimize kazımamız gereken konulardan biri olarak görüyorum. kendimizin bir parçası olan geçmişe karşı davranışlarımızı kontrol altında tutmamız, birçok sorunu geride bırakmamız anlamına gelir. 21. yy’da bağzı ağırlıklardan kurtularak ilerlemek, birçok farkı ortaya koyacaktır. paylaşım yapan arkadaşa çok teşekkürler…

 3. İş hayatında kullanabileceğimiz faydalı bilgiler için teşekkürler.

 4. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Bana aşmam gereken basit ama çok fazla meşgul olduğum sorunları hatırlattı. Sorunlarım üzerinde oturup adam akıllı düşünmeyi ve çözmeyi denedim gerçekten de çok iyi geldi.

  Bu yazı teşkkür ederim…
  Hayat gerçekten de yaşanmaya değer…

 5. Affetmeyi başarıyorum ama geçmişi unutmak işte o kolay olmuyor. Geçmiş takıntım herşeyi mahfediyo malesef…

 6. Ben bi insana çok değer veririm. Onun için her fedakarlığı yaparım ama bana karşı bi hatası olsa da onu çok zor affederim. Haa affeettiysemde eskisi gibi olmam bi burukluk olur güven kalmaz. Benle dostluğunu kaybeder eskisi gibi konuşacakları bende bulamaz yabancılaşırız yani inatçı ve grurluyum….

 7. geçmişte hayatımı çok yönden etkileyen, tüm hayatımı mahveden, psikolojimi bozan birisinin yaptığı hasarı büyük ölçüde telafi etmeme rağmen hâla geçmişin izlerini taşıyorum. Geçmişi unutmaya çalışsam da, bir şeyler hatırlatıyor. Son derece zor günler yaşatan kişi şu an hayatımda yok. Ama anıları gözümün önünden gitmiyor. Affetmek belki çare olacak affedebilir miyim bilmiyorum. yukarıdaki yazı biraz olsun yükümü hafifletecek gibi… paylaşım için teşekkürler…

 8. mervecim aynı duygular aynı yaşanmışlıklar bende de var..ben beceremedim unutmayı bana okadar iftira hakaret etmesine aldatmasına rağmen hala seviorm değmior biliorm gözyaşı dökmeye sevgimi haketmeioor ama kalbime söz geçiremiormm ;((

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.